Переключиться на мобильную версию

Ъ: Фірташ поверне газ через Стокгольм

Назад к разделу Финансы
Скандальна суперечка за 11 млрд кубометрів газу між RosUkrEnergo і НАК Нафтогаз України вирішуватиметься у міжнародних судах, пише газета прес-Україна.
Виконати рішення арбітражу в Україні,буде непросто, - вважають експерти
Виконати рішення арбітражу в Україні,буде непросто, - вважають експерти
intersvoboda.com

За інформацією видання, вчора швейцарський трейдер звернувся з позовом у стокгольмський арбітражний суд, з вимогою повернення 11 млрд. кубометрів газу або відшкодування його вартості.

В Україні реалізувати рішення міжнародного суду буде складно. Але суперечка з RUE вже змусила Кабмін шукати інші джерела технологічного газу - продати його Нафтогазу можуть європейські нафтогазові компанії, зазначає КоммерсантЪ.

У позові у стокгольмський арбітражний суд, який RosUkrEnergo (RUE) направила вчора, компанія просить почати розгляд стосовно НАК Нафтогаз України і зобов'язати її повернути 11 млрд кубометрів газу, розмитнені українською монополією. "Ми звернулися з попередньою вимогою повернути газ, але ми також можемо вимагати оплатити його за цінами, за якими його можна було продати в країнах Євросоюзу", - повідомило в інтерв'ю газеті високопоставлене джерело в RUE.

За даними Газпрому, ціна на газ на внутрішньому ринку Польщі та Угорщини, де працює RUE, у січні-лютому сягала $ 500-550 за тисячу кубометрів. Зазначимо, що це вже не перший судовий позов, поданий RUE. 2 і 5 лютого позови подали в інші європейські суди у зв'язку з відмовою Нафтогазу поставляти газ швейцарській компанії з українських підземних сховищ.

Як розповідає КоммерсантЪ, конфлікт за 11 млрд кубометрів газу почався після підписання прем'єр-міністром Юлією Тимошенко 22 січня угод з Газпромом. Тоді НАК Нафтогаз України зажадала від Газпрому забезпечити її 4,5 млрд. кубометрами дешевого газу, необхідного для збереження низької ставки на транзит російського палива через територію України. У відповідь Газпром передав Нафтогазу право вимоги від RUE $ 1,7 млрд у вигляді фінансових коштів або у вигляді 11 млрд кубометрів газу (по $ 154 за тисячу кубометрів). Пізніше, посилаючись на право вимоги, Нафтогаз продав цей газ Газпрому, а той, у свою чергу, - НАК. Це дало можливість розмитнити газ і почати його продаж в Україні.

Прес-секретар НАК Нафтогаз України Валентин Землянський вчора уточнив, що процес розмитнення спірного газу триває. "На сьогоднішній день, керуючись наявними у нас договорами, Нафтогаз має повне право здійснювати дії з тим газом, який знаходиться у нього на балансі. Більша його частина вже розмитнена, відповідно, я не бачу жодних проблем з його використанням чи реалізацією ", - сказав пан Землянський.
 
Як зазначає КоммерсантЪ, юристи оцінюють шанси RUE на перемогу в міжнародному суді як високі, але виконати рішення арбітражу в Україні, на їхню думку, буде непросто. "Процедуру відчуження газу порушено - всупереч швейцарському законодавству, рішення про його продаж підписав тільки один з директорів RUE, а необхідно два підписи(решта акцій належать українським підприємцям Дмитру Фірташу та Івану Фурсіну), - говорить партнер юридичної фірми Правові партнери Андрій Доманський .- Але рішення міжнародного арбітражного суду необхідно підтверджувати в українських судах. Без цього максимум, на що може розраховувати RUE, - це арешт майна Нафтогазу 'за кордоном".

Серед активів Нафтогазу за кордоном лише ліцензії на видобуток нафти і газу в Єгипті, Лівії та ОАЕ, де рішення міжнародних судів не мають прямої сили, зазначають юристи.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь