Переключиться на мобильную версию

Ъ: Третина ВВП України пішла в тінь

Назад к разделу Финансы
Економічна криза викликала відхід бізнесу в тінь, тому рівень тіньової економіки в 2008 році зріс до максимуму з 2001 року - 31,1% від ВВП, пише газета Коммерсантъ-Украина.

На тлі зниження тіньових операцій у секторі операцій з нерухомістю та фінансових послуг зростання тіні зафіксовано в реальному виробництві. Експерти очікують, що у 2009 році зростання розміру тіньової економіки продовжиться.

Як пише видання, різке збільшення тіньового сектора сталося в другій половині року, оскільки у першому півріччі рівень тіні зменшився до 28%. У цілому рівень тіньової економіки знижувався починаючи з 2004 року, коли він становив 30,7%. А її нинішній розмір став максимальним з 2001 року.

Найбільше збільшення тінізації - на 12 п.п., до 38% - міністерство зафіксувало за допомогою монетарного методу підрахунку. У Мінекономіки таке зростання пояснили наслідками фінансової кризи, яка викликала відтік грошей з банківської системи. Збільшення частки тіньової економіки зафіксовано і по двох інших методиках: співвідношення витрат населення до обсягу роздрібного товарообороту (2 п.п., до 38%) та підрахунку збитковості підприємств (2 п.п., до 29%).

Зниження частки тіні зафіксовано лише за допомогою підрахунку співвідношення споживання електроенергії до обсягу виробництва (-2 п.п., до 30%), зазначає КоммерсантЪ.

Дослідження, які проведено за цією методикою, і в минулому році демонстрували тенденцію зниження тіньової економіки. У Мінекономіки припустили, що зниження рівня споживання електроенергії може бути результатом впровадження енергозберігаючих технологій.

Економічна криза призвела і до зміни галузей-лідерів тінізації. Якщо в 2007 році найбільш тінізованим був сектор послуг, то в минулому році - промисловість. Зниження тіньових операцій у секторі нерухомості (з 39,1% до 28,5%) міністерство пояснило зменшенням кількості угод, а у фінансовому секторі (з 31,3% до 20,1%) - втратою банками довіри громадян, "що вплинуло на кількість тіньових операцій, які засновано на довірі".

Збільшення тіньових операцій зазначено у добувній (10 п.п., до 42%) та обробній промисловості (7,9 п.п., до 35,3%). В умовах погіршення світової кон'юнктури підприємства почали створювати резерви для існування в 2009 році шляхом приховування частини прибутку. Найбільший рівень тінізації виявлено у виробництві коксу та продуктів нафтопереробки (45,1%), легкої (42,9%) та харчової (40,8%) промисловості. Трохи менший рівень тіньових операцій - в металургії (39,3%) та машинобудуванні (36,2%).

Представники бізнесу визнають зниження прибутковості підприємств, але не погоджуються з висновками про їх відхід у тінь. "Це просто неподобство, - оцінила висновки Мінекономіки голова асоціації Укрлегпром Валентина Ізовіт. - Українські підприємства легкої промисловості дійсно втрачають ринок перед імпортерами, але говорити про їх відхід у тінь немає підстав". "У тінь пішов малий та середній бізнес. Але як можна говорити про відхід великого бізнесу, наприклад машинобудування, який працює в режимі прозорості", - вважає президент індустріальної групи УПЕК Анатолій Гіршфельд.

У 2009 році приховувати свій прибуток будуть всі галузі, визнає директор Інституту власності та свободи Дмитро Ляпін: "Тиск влади на бізнес буде стимулювати компанії до відходу в тінь. Але не варто шукати галузеву закономірність - зростання тінізації варто очікувати у всіх галузях, на чию продукцію в умовах кризи є попит".

Нагадаємо, Віктор Ющенко 31 березня, виступаючи з щорічним зверненням до парламенту, повідомив, що падіння ВВП України в січні-лютому 2009 року склало 25-30% у порівнянні з відповідним періодом 2008 року.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь