Переключиться на мобильную версию

Три роки тому світ накрила фінансова криза

Назад к разделу Финансы
Три роки тому, 15 вересня 2008 року, світ дізнався про банкрутство американського банку Lehman Brothers, що стало поворотним моментом у розвитку глибокої фінансової кризи, спровокованої бульбашкою на ринку нерухомості США.
Розгублені співробітники Lehman Brothers залишали будівлю на Манхеттені, не до кінця усвідомлюючи, що відбулося
Розгублені співробітники Lehman Brothers залишали будівлю на Манхеттені, не до кінця усвідомлюючи, що відбулося
АР

Кадри з розгубленими співробітниками, що виходять зі штаб-квартири Lehman Brothers у Нью-Йорку з коробками, у яких були їхні особисті речі, облетіли всю планету і викликали у фінансового світу шок. Він пояснювався тим, що ще кілька місяців тому Lehman Brothers вважався опорою банківської системи США та всього світу. Ця фінустанова була четвертим за величиною інвестиційним банком США, щорічний прибуток вимірювався мільярдами доларів, а робота із клієнтами здійснювалася по всьому світу.

Подати заявку про банкрутство Lehman Brothers змусив ряд факторів. З'ясувалося, що в останні роки існування банку його менеджери регулярно прикрашали статистику перед здачею квартальних звітів. Банк інвестував занадто багато грошей у ринок нерухомості США, де встигла надутися бульбашка. Постійне зростання цін призвело до того, що багато людей, не оцінивши свої фінансові можливості, стали купувати будинки у кредит не для того, щоб у них жити, а в якості інвестицій. Банки, у свою чергу, охоче видавали кредити, також розраховуючи на подальше зростання цін, а потім кілька разів перепродували ці борги.

Згодом ціни обвалилися, і позичальники виявилися не в змозі виплачувати кредити. За кілька місяців до краху квартальний збиток Lehman Brothers перевищив $ 2,8 млрд, що змусило банк продати активи на $ 6 млрд. У вересні фінустанова оголосила про збиток у розмірі майже $ 4 млрд. На той час акції банку значно подешевшали, а погані новини змусили інвесторів ще активніше позбуватися цінних паперів.

15 вересня вартість акцій банку впала на 90%,а вже 17 вересня був проведений делістинг цінних паперів Lehman Brothers на Нью-Йоркській біржі

13 вересня голова Федерального Резервного Банку Нью-Йорка Тім Гайтнер скликав засідання, на якому обговорювалася подальша доля Lehman Brothers, борги якого перевищили $ 600 млрд. Розглядалися варіанти швидкої ліквідації його активів, або продажу банку конкурентам - Bank of America та Barclays.

15 вересня Lehman Brothers подав заявку про банкрутство. Група компаній з Уолл-Стріт погодилася виділити кошти для ліквідації банку, а влада США надала підтримку в обмін на частину активів. За день вартість акцій банку впала на 90%, а вже 17 вересня був проведений делістинг акцій Lehman Brothers на Нью-Йоркській біржі.

Велику частину бізнесу Lehman Brothers у США згодом купив британський Barclays. Йому ж дісталася штаб-квартира банку - 38-поверхова будівля на Манхеттені вартістю майже мільярд доларів.

Банкрутство Lehman Brothers стало найбільшим в історії США. Для світу воно стало сигналом про те, що проблеми на фінансових ринках набагато серйозніші, ніж здавалося до цього. Криза накрила і ряд інших банків по всьому світу, які активно інвестували у боргові папери, пов'язані з американською нерухомістю.

Урядам ряду країн довелося вкласти у проблемні фінустанови мільярди доларів, оскільки багато з них вважалися занадто великими, щоб упасти. Однак після цього із браком грошей та довіри інвесторів стикнулися й самі уряди - держборг ряду країн перевищив безпечний рівень.

Греція, Португалія та Ірландія зараз отримують кредитну підтримку від ЄС та МВФ. Натомість урядам довелося підвищити ряд податків та скоротити держвитрати.

Вчора парламент Італії, держборг якої перевищив 1,9 млрд євро, також схвалив новий пакет заходів, спрямований на скорочення держвитрат на суму майже 54,3 мільярда євро у період до кінця 2013 року.

Корреспондент.biz

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь