Переключиться на мобильную версию

Довгошиї динозаври не могли високо піднімати голову

Назад к разделу Техно
Вчені поставили під сумнів традиційні уявлення про спосіб життя зауроподів - великих травоїдних динозаврів із довгою шиєю. Вона не могла використовуватися для видобутку листя на верхівках дерев, стверджують палеонтологи.
Вчені дослідили спосіб життя зауроподів
Вчені дослідили спосіб життя зауроподів
dinozavr.org

Статтю про це відкриття публікує австралійський вчений Роджер Сеймур в журналі Biology Letters.

У період розквіту динозаврів деякі зауроподи мали шию довжиною більше дев'яти метрів (за деякими даними, 15 метрів) - наприклад, титан кінця юрського періоду маменчизавр (Mamenchisaurus), що жив близько 150 мільйонів років тому.

Переважає думка, що ці левіафани використовували свої шиї так само, як сьогоднішні жирафи: зривали листя на верхівках дерев, які були недоступні конкурентним травоїдним видам.

Однак Сеймур впевнений, що усе було не так: зауроподи харчувалися в горизонтальному положенні - на рівні свого тіла або із землі. Вчений розробив комп'ютерну модель кровообігу в тілі гігантського динозавра, що тримав шию вертикально, і розрахував кількість енергії, яка необхідна для перекачування крові.

"Приблизно половину енергії, що надходить з їжею, тварина повинна була б витратити лише на кровообіг, - стверджує Сеймур. - Вертикальна шия вимагає високого артеріального системного тиску. Тому з точки зору енергетичних витрат більш правдоподібним є припущення про те, що динозаври тримали шию більш-менш горизонтально, надаючи перевагу широті охоплення перед висотою".

Висувалися фантастичні припущення про декілька сердець, які розташовано по всій довжині шиї

Уже не вперше фахівці, які вивчають динозаврів, сумніваються в тому, що зауроподи мали масивне серце, здатне живити кров'ю мозок, що знаходиться на позахмарних висотах. Так, барозавр (Barosaurus), довжину шиї якого прирівнюють до маменчазавра - повинен був би мати серце, маса якого дорівнює 5% від маси всього тіла. Однак, висувалися фантастичні припущення про декілька сердець, які розташовано по всій довжині шиї.

Нагадаємо, в 2004 році китайським вченим вдалося розкрити секрет функціонування довгої шиї підводного динозавра Dinocephalosaurus orientalis, що відрізняється від сухопутних зауроподів. Шия із 25 хребців з незвичайними кістковими відростками, що стирчать у бік, служила для полювання із засідки з води.

Зазначимо також, у лютому в Аргентині вчені виявили останки примітивного зауропода Panphagia protos, раніше невідомого науці, що перебуває у родинних зв’язках зі знаменитим T. Rex і живиться як травою, так і м'ясом.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь