Переключиться на мобильную версию

Помер український фізик Орест-Степан Влох, перший голова Народного Руху України

Назад к разделу Техно
У Львові помер Орест-Степан Влох, вчений, з робіт якого в СРСР почалося вивчення нелінійних параметричних оптичних ефектів.
Помер видатний український фізик
Помер видатний український фізик
nbuv.gov.ua

Влох був засновником і директором Інституту фізичної оптики, а також одним із засновників Народного Руху України та народним депутатом Верховної Ради України. А у 1986 році саме завдяки йому була зупинена ланцюгова реакція на четвертому блоці Чорнобильської АЕС.

"Відразу після катастрофи там утворилося сплавлення 200 тонн урану, ніяк не могли з цим справитися, міг статися вибух. Ми б з вами тоді тут не сиділи, якби 200 тон урану раптом вступили в ланцюгову реакцію {...} Тоді мене призвали на таємну нараду вчених і військових у Москву {...} Я запропонував припинити сипати на реактор свинець, щоб зупинити ланцюгову реакцію. Свинець при тій температурі випаровується і отруює навколишнє середовище. А якщо сипати з'єднання кадмію, то нейтрони, які утворюються при розподілі урану, будуть схоплювати кадмію, а не іншим ядром урану, і ланцюгова реакція припиниться {...} І ось почали сипати карбід кадмію, і таким чином погасили реакцію", - розповідав Орест-Степан Влох.

Український фізик також заснував у Львівському державному університеті ім. Івана Франка кафедру нелінійної оптики, з його ініціативи заснований і науково-дослідний Інститут фізичної оптики МОН України, який він очолював до останніх днів.

Його наукові праці та винаходи присвячені фізиці твердого тіла, оптичному матеріалознавству, параметричній кристалооптиці, оптичним методам запису й передачі інформації, поляриметрам, спектроскопії, радіоекології, історії фізики. Крім того, Влох був засновником і головним редактором наукового журналу Ukrainian Journal of Physical Optics, членом наукової ради з фізики сегнетоелектриків і діелектриків при АН СРСР, організатором наукових конференцій і шкіл, зокрема міжнародних, а також дійсним членом Міжнародного союзу кристалографії і одним із засновників АН Вищої школи України.

Серед його численних нагород - Нагорода Святого Володимира АН ВШ України, диплом та срібна медаль За досягнення у ХХ сторіччі (Кембридж, ІВС), Благословенна грамота Патріарха Київського і всієї Русі-України За церковні заслуги перед Українською Православною Церквою Київського Патріархату, орден За заслуги III ступеню.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь