Переключиться на мобильную версию

Вчені: людина сприймає запахи за допомогою "карти ароматів"

Назад к разделу Техно
Нюхові рецептори в носі людини згруповані у вигляді "карти ароматів", координати на якій визначаються приємністю запаху, наприклад, зона привабливих ароматів розташована на максимальному видаленні від центру "міазмів".
Людина сприймає запахи за допомогою "карти ароматів"
Людина сприймає запахи за допомогою "карти ароматів"
АР

Про це заявляють ізраїльські та німецькі біологи в статті, опублікованій в журналі Nature Neuroscience.

Вважається, що центри нюху і зору всередині мозку згруповані приблизно в таку ж структуру, як і нервові закінчення на сітківці і у внутрішньому вусі.

Це дає змогу мозку зберігати звукову та візуальну карту реальності, не обтяжені зайвими обчисленнями і перетворенням "віртуальних" і "фізичних" координат.

Хадаса Лапід та її колеги з інституту науки імені Вейцмана (Реховот, Ізраїль) виявили, що таке ж розташування нейронів мозку характернг і для центру нюху.

За сучасними уявленнями, ніс людини містить в собі близько 12 мільйонів рецепторів, кожний з яких відноситься до одного з 400 підтипів нюхових нейронів.

Автори статті склали карту рецепторів в носі людини, прикріплюючи електрод до випадково обраної ділянки всередині носа добровольця.

За допомогою цього датчика вчені записували так звану "електроолфактограмму" - тобто електричні сигнали, які виникали в нервових клітинах при появі одного або кількох нових запахів.

Виявилося, що різні рецептори, розташовані поруч, реагують лише на вузький "спектр" схожих запахів - деякі групи нейронів будуть реагувати тільки на привабливі аромати, і навпаки.

Таким чином, ніс можна розділити на безліч секторів, які реагують на певний "тип" запаху.

Потім Лапід і її колеги спробували встановити, чи є зв'язок між "електроолфактограммамі" і суб'єктивним сприйняттям запахів. У рамках експерименту добровольці дегустували два запахи і оцінювали їх приємність за шкалою від 1 до 100.

У цілому, різниця між запахами, на думку самої людини, виявилася дуже близька до тієї, про яку "говорили" її нейрони.

На думку дослідників, ці факти свідчать про те, що рецептори нюху згруповані у вигляді "карти", як і інші рецептори в органах чуття людини.

Раніше повідомлялося, що вчені склали "смакову карту" мозку.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь