Переключиться на мобильную версию

Вчені встановили, що зміна клімату стала причиною світової кризи в 17-му столітті

Назад к разделу Техно
Початок малого льодовикового періоду в 1550-1650 роках став причиною низки сільськогосподарських, економічних і соціальних проблем, які в кінцевому підсумку викликали загальноєвропейську і світову кризу 17-го сторіччя.

Про це повідомляють автори статті, опублікованої в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Згідно з офіційним визначенням НАСА, малий льодовиковий період тривав, з короткими теплими "перервами", з 1550 по 1850 роки. За оцінками Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC), в ці роки середня температура у всій Північній півкулі знизилася менш ніж на один градус, однак в окремих регіонах похолодання було досить сильним.

Група вчених під керівництвом Девіда Чжана (David Zhang) з Гонконзького університету зібрала в архівах дані за 14 екологічними, сільськогосподарськими, соціально-економічними і демографічними параметрами за 1500-1800 роки.

Учені перевірили причинно-наслідкові зв'язки між цими параметрами і коливаннями температури і зробили висновок, що перша третина малого льодовикового періоду могла стати однією з фундаментальних причин так званої загальної кризи XVII століття - низки воєн, повстань, економічної нестабільності та скорочення чисельності населення в Європі і в світі в цілому.

"Ми представили внутрішній механізм причинно-наслідкових зв'язків між зміною клімату і кризою людства в масштабах континентів і півкуль. На нашу думку, саме зміна клімату в кінцевому рахунку була причиною криз в доіндустріальних суспільствах", - пишуть автори статті.

Виявилося, що такі параметри, як врожайність і забезпеченість продуктами харчування на душу населення, реагували на коливання температури практично миттєво, тоді як у даних, наприклад, про соціальну нестабільність, війни, міграції, епідемії і структуру населення вплив "кліматичного чинника" виявлявся із запізненням на 5-30 років.

Зокрема, дослідники встановили, що в першу фазу малого льодовикового періоду в 1560-1660 роках скоротилися період і площа посівної  сільськогосподарських угідь.

Обсяг виробництва в сільському господарстві стагнував або навіть знижувався, в той час як чисельність населення продовжувала зростати - це призвело до зниження доступності продуктів харчування, недоїдання і в кінцевому підсумку позначилося на демографічних параметрах населення.

За підрахунками дослідників, описаний ланцюжок подій призвів до того, що середній зріст європейця до кінця XVI століття знизився приблизно на два сантиметри.

Чжан і його колеги в своїй статті пропонують схему зв'язку клімату і соціально-економічних процесів доіндустріальної епохи, яку вони побудували за результатами аналізу даних.

Відповідно до цієї схеми, коливання температури "передаються" в першу чергу в сільське господарство і впливають на забезпеченість продуктами харчування, яка, в свою чергу, через міграцію, голод і соціальну напруженість впливає на демографічні, економічні та політичні процеси в суспільстві.

Автори вважають, що їх дослідження має велике значення і для сучасної постіндустріальної цивілізації.

"Будь-який природний чи соціальний фактор, який призводить до масштабного виснаження ресурсу, наприклад, зміна клімату, перенаселення, надмірне споживання або несправедливий його розподіл, може стати причиною загальної системної кризи", - підкреслюється в статті.

Раніше вчені пов'язували з екстремальними змінами клімату загибель цивілізацій минулого чи докорінні зміни в устрої суспільства.

Крім того, група американських учених під керівництвом Соломона Сяна в серпні 2011 року опублікувала в журналі Nature статтю, в якій показала, що і в сучасному світі кліматичні процеси безпосередньо впливають на соціальні конфлікти і можуть провокувати спалахи насильства.

Раніше повідомлялося, що вчені встановили зв'язок між кліматом і громадянськими війнами.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь