Переключиться на мобильную версию

Експерти: Ідея Черновецького про приватизацію шкіл порушує рекордну кількість законів

Ідея Київської влади щодо приватизації шкіл порушує рекордну кількість законів. Так вважають юристи Незалежного українського центру правових ініціатив та експертиз Правова держава.
В ідеях Черновецького знайшли рекордну кількість порушень
В ідеях Черновецького знайшли рекордну кількість порушень
Фото Тараса Бондаренка

Нагадаємо, що під час зустрічі з представниками навчальних закладів, яка днями відбулася в КМДА, мер Києва Леонід Черновецький заявив, що має намір приватизувати всі навчальні заклади, які знаходяться на території міста.

У коментарі Правової держави зазначається, що Київська міська державна адміністрація претендує на встановлення особистого рекорду за порушення законодавства: ідея про приватизацію навчальних закладів суперечить Конституції, трьом законам України та рішенню Конституційного Суду.

Фахівці Правової держави зазначають, що в законодавстві немає виписаного порядку приватизації освітніх закладів. Для цього доведеться діяти через передбачену усіма законами про освіту ліквідацію і реорганізацію, до яких, однак, встановлені певні вимоги.

Наприклад, другий абзац частини шостої статті 16 Закону України Про дошкільну освіту передбачає: "Реорганізація або ліквідація діючих комунальних дошкільних навчальних закладів допускається лише за згоди територіальної громади (загальних зборів) села, селища, міста або на підставі результатів місцевого референдуму".

Норма відтворена в пункті 30 частини першої статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні. Тобто, за законом, не можна ні ліквідувати, ні реорганізувати наявні дитсадки без згоди територіальної громади, вираженої в рішенні не місцевої ради або її виконавчого органу, а загальних зборів або місцевого референдуму.

Частина третя статті 27 Закону України Про вищу освіту передбачає: "Мережа вищих навчальних закладів державної та комунальної форм власності визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до соціально-економічних і культурно-освітніх потреб в них".

Тобто наявну мережу комунальних вузів не можна змінювати, зокрема, через приватизацію, без відповідного рішення Кабінету міністрів.

У своїй цілісності ідея мера також суперечить важливим загальним правовим нормам, в першу чергу статті 53 Конституції України, особливо її частини 2: "Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безкоштовність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої та післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам. Громадяни мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі".

Відсутність державних і комунальних навчальних закладів зробить неможливим виконання вимоги обов'язкової загальної середньої освіти, зазначають юристи. Так, у пункті 6 мотивувальної частини Рішення у справі про доступність і безкоштовність освіти Конституційний Суд України констатував:

"У контексті положень статті 53 Конституції України, яка передбачає обов'язковість повної загальної середньої освіти (частина друга), забезпечення доступності та безкоштовність повної загальної середньої освіти зобов’язує державу створити умови для безкоштовного отримання такої освіти в державних і комунальних навчальних закладах (частина третя). ...Керуючись тим, що безкоштовність і доступність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах пов'язані з її обов'язковістю, держава повинна фінансувати у повному обсязі процес навчання учнів у рамках Державного стандарту загальної середньої освіти".

Отже, приватизація всіх або більшої частини київських шкіл була б очевидно неконституційною, зазначають експерти права.

Приватизація всіх вузів зробить абсолютно неможливим отримати безкоштовну освіту навіть на конкурсній основі в колишніх комунальних вузах, що теж не зовсім узгоджується з Конституцією.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь