Переключиться на мобильную версию

Литвин визначив три проблеми, вирішення яких напоумить владу

Голова Верховної Ради Володимир Литвин звернувся до Президента, прем'єр-міністра, лідерів парламентських фракцій і всіх політиків провести загальнонаціональний круглий стіл щодо облаштування України.

Зокрема, у своєму зверненні, розміщеному на сайті українського парламенту, Литвин висловив думку, що всі гілки влади повинні вийти на спільне розуміння того, як облаштувати країну, в першу чергу, через однозначне вирішення питання організації влади.

"Потрібно, нарешті, дати відповідь на, схоже, вже споконвічне для нас питання - ми за європейську парламентську або президентську авторитарну державу", - сказано в зверненні.

Без цього, за словами Литвина, ми не зможемо забезпечити ефективне управління країною і не зможемо хоч якось протистояти економічній кризі так і в цілому всім викликам ХХІ століття.

Звертаюся до всіх українських лідерів із пропозицією негайно приступити до обговорення запропонованих питань облаштування країни

"Звертаюся до всіх українських лідерів із пропозицією негайно приступити до обговорення запропонованих питань облаштування країни. Закликаю розпочати з консультацій, визначення порядку денного необхідної серії загальнонаціонального круглого столу. Він повинен набути постійного характеру", - сказав Литвин.

При цьому, на думку спікера, цей діалог повинен відбуватися без взаємних звинувачень і образ. Литвин зазначив, що сьогодні "ми заплуталися, загрузли у з'ясуванні відносин, до межі обезсилили країну, посварили людей і продовжуємо вести себе як муха в павутині". За його словами, українські політики вибрали найбільш небезпечну і шкідливу для країни тактику і стратегію - знайти винних, дискредитувати суперників в очах людей, змістити їх з посад, а на їх місце поставити "гідних і чесних".

Ми заплуталися, загрузли у з'ясуванні відносин, до межі обезсилили країну, посварили людей і продовжуємо вести себе як муха в павутині

"З такими установками немає жодного шансу узгодити позиції і вийти на спільні дії, незалежно від кількості консультацій, переговорів і круглих столів", - підкреслив голова Ради.

Він зазначив, що наступні президентські вибори - це не вибори на посаду Президента, це боротьба за абсолютну владу в державі. "Тому сьогодні я звертаюся не до людей, звертаюся до національних лідерів. Нам потрібно припинити балачки і почати зміни не з економіки, треба почати зміни із себе. Ми повинні продемонструвати всій країні, що здатні працювати. І тут одного бажання мало, потрібно мати сміливість визнати свої слабкості і помилки, свою відповідальність. І відповідати всім разом за те, що діється в країні", - сказав він.

Сьогодні всі - і Президент, і прем'єр-міністр, і лідер опозиції, і я, голова Верховної Ради, вважаються потенційними учасниками президентської кампанії, яка розгорнулася задовго до її офіційного старту

Також у своєму зверненні Литвин наголосив, що влада має показати приклад всьому суспільству, що консолідація в її середовищі можлива. Голова ВР підкреслив, що політики повинні визнати той факт, що фінансова та економічна криза застали країну зненацька. Водночас, додав він, політики повинні визнати і той факт, що президентські вибори формують логіку поведінки всіх політичних лідерів.

"Сьогодні всі - і Президент, і прем'єр-міністр, і лідер опозиції, і я, голова Верховної Ради, вважаються потенційними учасниками президентської кампанії, яка розгорнулася задовго до її офіційного старту. І в цьому сенсі всі названі і неназвані особи є непримиренними політичними конкурентами. І кожен з них використовує помилку іншого, як привід для втіхи на тлі суспільного розчарування, лиття чергової порції бруду і звинувачень", - зазначив Литвин.

Однак, сказав він, ключове і визначне завдання - вийти на загальне розуміння того, як облаштувати країну в першу чергу через однозначне вирішення питання організації влади. Тому, вважає спікер, Президент, прем'єр, голова Верховної Ради, лідери опозиції, в остаточному підсумку всі політики зобов'язані практично відповісти на питання: яким має бути устрій України.

Три основні питання

Спікер висловив переконання, що в цьому контексті потрібно невідкладно вирішувати три основні питання. Перше - негайно змінювати виборче законодавство і зробити, щоб кожен депутат персонально обирався людьми.

"Зрозуміло, що відповідальність за прийняття такого рішення повністю покладається на дві найбільші парламентські фракції - Партії регіонів та Блоку Юлії Тимошенко. Це ж стосується і загальної ліквідації інституту недоторканності", - сказав він. Спікер заявив, що немає жодного сенсу говорити про позачергові вибори, поки існує пропорційна система.

Друге питання, як зазначив Литвин, це повноваження Президента й прем'єр-міністра. Він підкреслив, що країна втомилася від ганебних взаємних звинувачень і боротьби на взаємознищення по лінії Президент-прем'єр-міністр. Він переконаний, що це питання необхідно кардинально вирішити ще до виборів Глави держави, "інакше ми їх не переживемо".

"Але парадокс полягає в тому, що від чесної та відкритої поведінки Президента Віктора Ющенка залежатиме, в якій країні будемо жити завтра. Від цього залежатиме, якою буде українська влада, а отже загальний тренд усіх політичних переговорів", - запевнив Литвин.

Також, за його словами, вкрай важливо для суспільства, щоб конституційна більшість у Верховній Раді з'явилася як результат розуміння і консенсусу всіх політичних сил і не була антипрезидентською. Він додав, що формально Партія регіонів і БЮТ можуть створити таку конституційну більшість, проте лише такий союз у цій справі призведе до нового витка поляризації країни.

Третім питанням, на переконання Литвина, є організація влади на місцях. Він зазначив, що території повинні отримати високий рівень свободи, в першу чергу економічної. "Водночас, треба демонтувати державні адміністрації, усунути підстави для "півнячих" боїв місцевого штибу, зробити зрозумілою, відповідальною і підконтрольною населенню систему управління через відтворення виконкомів рад", - сказав спікер.

Розуміння екстраважності, невідкладне та негайне вирішення цих трьох проблем, підсумував Володимир Литвин, є неодмінною передумовою для того, щоб напоумити і дисциплінувати владу.

Нагадаємо, сьогодні Президент України запросив перших осіб країни на нараду.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь