Переключиться на мобильную версию

В Україні активізувався рух скінхедів і неонацистів - дослідження

В Україні з 2005 року активізувався рух молодіжних неформальних об'єднань, діяльність яких спрямована на насильницькі дії на ґрунті расової та національної ворожнечі. Тільки в інтернеті постійно діють не менше 30 веб-сайтів неонацистського і ультранаціона.
Найчастіше насильство спрямовано проти іноземних студентів
Найчастіше насильство спрямовано проти іноземних студентів
avtonom.org

Про це свідчать результати дослідження під назвою Расизм та ксенофобія в Україні. Моніторинг випадків расизму та ксенофобії в Автономній Республіці Крим, Слобожанщині, Галичині в 2008 - початку 2009 року. Дослідження підготували Харківська правозахисна група, Комітет моніторингу свободи преси в Криму та Незалежний культурологічний часопис Ї за підтримки Посольства США в Україні.

"Це люди, які хочуть певним чином діяти. За їхніми уявленнями, вони захищають країну від засилля чужинців", - зазначив експерт Харківського інституту соціальних досліджень Денис Кобзін.

Він також заявив, що в різних містах України є райони, де модно бути скінхедом, бонхедом і певним чином брати участь у нетолерантній діяльності, починаючи від образи людей неслов'янської зовнішності і закінчуючи побиттям і вбивствами.

Згідно із даними дослідження Расизм і ксенофобія в Україні, найчастіше насильство спрямовано проти іноземних студентів, шукачів притулку, біженців та іммігрантів, бізнесменів, туристів. Жертвами нападів стали і кілька працівників посольств та представництва ООН, а також члени їх сімей.

У 2006 році моніторинг Конгресу національних громад України (КНГУ) зафіксував 16 нападів, два з яких закінчилися смертю, у 2007 році було вже близько 90 жертв, з яких 5 загинули, а за перші три місяці 2008 року постраждали 45 іммігрантів, 2 з них загинуло. На думку експертів КНГУ, це лише "верхівка айсберга", оскільки фіксувалися тільки випадки, які потрапили в публічну сферу, коли був расистський характер злочинів.

Активними і найбільш агресивними експерти вважають групи з числа так званого руху Біла Влада - Скінхеди Спектрум (White Power - Skinhead Spektrum), українська філія світової екстремістської мережі Кров і Честь (Blood & Honour), воєнізована неонацистська секта Світова Церква Творця Рутенія (World Church of the Creator Ruthenia). Їх об'єднує загальна ідеологія расизму та націоналізму, яка базується на принципах встановлення переваги над особами інших рас і національностей.
Результати дослідження показали, що найбільш численні групи скінхедів зафіксовано в Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі, Львові, Севастополі, Чернігові та Автономній Республіці Крим.

Якщо в Росії масштаб скінхедського руху обчислюється десятками тисяч осіб, то в Україні, за попередніми даними МВС України, сьогодні налічується не менше 500 осіб у віці від 14 до 27 років, об'єднаних у групи чисельністю від 20 до 50 осіб без чіткої структури та організаційної побудови.

Як зазначають автори дослідження, саме з 2005 року у Львові та Харкові стають регулярними закриті фестивалі неонацистських музичних груп з України та Росії, які організовано неофіційною Українською націонал-трудовою партією з піснями "відверто расистського характеру".

"Організація Патріот України, яка протягом 2007 року провела серію маршів зі смолоскипами у Києві та Харкові, використовуючи ксенофобські та расистські гасла, регулярно організовує для активістів руху так звані воєнізовані навчання на занедбаних промислових об'єктах, у лісових таборах, туристичних базах", - говориться у дослідженні.

Крім того, за наявною інформацією, в інтернет-мережі постійно діють не менше 30 веб-сайтів неонацистського і ультранаціоналістичного характеру. "Високий рівень відвідуваності окремих із цих сайтів викликає досить серйозну стурбованість", - зазначив Кобзін.

Водночас, говорячи про фінансування неонацистських і ультранаціоналістичних організацій, він наголосив, що виявити його джерела не вдалося. "Очевидно, що у деяких організацій достатньо коштів на проведення досить масштабних акцій, на збільшення локальних організацій, у них є можливість підтримувати дуже потужні інтернет-ресурси, видавати друковані матеріали. Очевидно, що хтось їх підтримує, але в інтерв'ю з нами вони ухилялися від відповіді на це питання", - сказав Кобзін.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь