Переключиться на мобильную версию

Ъ: Євросоюз готовий змінити позицію щодо європейських устремлінь Києва

Учора, 29 вересня, у Варшаві розпочався саміт Східного партнерства. Як пише КоммерсантЪ-Украина в статті під назвою Партнерство во имя визы, євроком.
ЗМІ: ЄС може погодитися на натяк про європейську перспективу Києва
ЗМІ: ЄС може погодитися на натяк про європейську перспективу Києва
Прес-служба Президента

У перший день саміту всі заходи за участю глав держав відбувалися в закритому режимі. Президент Віктор Янукович провів низку двосторонніх зустрічей, у тому числі переговори з президентом і прем'єром Польщі Броніславом Коморовським і Дональдом Туском, а ввечері відбулася спільна вечеря і неформальне спілкування лідерів країн-членів ЄС з главами держав-учасників СП.

Як пише видання, європейські дипломати заздалегідь попередили, що розмови будуть малоприємними для українського лідера - Віктору Януковичу вчора довелося почути критику колег щодо ситуації з демократією в країні.

Учора відбулася також конференція за участю експертів та офіційних представників Брюсселя, які розповіли про очікувані підсумки саміту. Комісар ЄС Штефан Фюле підтвердив, що Євросоюз готовий відмовитися від формулювання "довгострокова" щодо перспективи скасування візового режиму для країн регіону. "Я сподіваюся, що завтра це буде визначено інакше. Настав час вважати це не довгостроковою метою, а чимось досяжним в більш короткостроковий період", - заявив Фюле.

Головним підсумком саміту Східного партнерства стануть зміни у візовій сфері. "Мобільність - це мета (формату СП - ред.). Отже якщо десь про це і не згадують, то лише з тієї причини, що це і так зрозуміло", - повідомив представник Генерального директорату Єврокомісії з питань внутрішніх справ Роб Розенбург. Він також зазначив, що Україна і Молдова найбільш близькі до виконання вимог ЄС, необхідних для прийняття рішення про скасування віз.

Представники Єврокомісії вкотре зазначили, що в підсумковій резолюції саміту СП буде наголошуватися на принципі "більше за більше", який передбачає збільшення фінансування країн, які далі від сусідів просунулися на шляху зближення з ЄС. Слід зазначити, що представники Києва, з якими спілкувався журналіст видання, скептично оцінюють ці заяви.

"Я не розумію, про яке зростання фінансування може йтися, якщо ЄС уже затвердив розподіл коштів до 2013 року включно?", - заявив співрозмовник видання в керівництві МЗС. У розпорядженні видання є документ Єврокомісії, який підтверджує, що кошти для СП, у тому числі обіцяні Брюсселем додаткові 150 млн євро, вже розподілені між країнами.

Проте, пише газета, у ЄС залишився актив, який може зацікавити Київ. Вчора Фюле повідомив, що запропонує Україні політичні преференції в обмін на демократизацію країни. "Якщо наші партнери будуть проводити реформи, ми виконаємо наші обіцянки, з чим би вони не були пов'язані - з мобільністю (безвізовий діалог - ред.), з торгівлею або з європейськими устремліннями", - заявив він.

Фюле поділився також враженнями від зустрічі представників ЄС з Януковичем у Ялті. Комісар вважає, що після цієї зустрічі українська влада знайде можливість для реабілітації Юлії Тимошенко. "Він (президент - ред.) не дав нам ніяких конкретних обіцянок про те, що вплине на судовий процес, і ніхто не очікував від нього таких обіцянок. Але він дав нам деякі інші сигнали, і ми сподіваємося, що він виконає свої обіцянки", - зазначив Фюле.

Він утримався від детального викладу того, що саме Янукович гарантував європейським співрозмовникам, пояснивши, що в української влади є кілька правових шляхів виходу з нинішньої ситуації. Фюле уточнив лише, що справа Тимошенко не повинна "завершитися обвинувальним вироком і тюремним ув'язненням".

Те, що в осяжному майбутньому ЄС може змінити свою нинішню позицію і погодитися на натяк про європейську перспективу Києва, підтвердив і присутній на конференції заступник прем'єр-міністра Великобританії Нік Клегг. За його словами, Лондон не вважає асоціацію України та ЄС альтернативою повноцінному членству. "Асоціація - це не тупик на шляху вашої європейської інтеграції", - заявив він, додавши, що тепер Києву необхідно зробити "складний вибір", пов'язаний зі справою Тимошенко.

Нагадаємо, сьогодні Брюссель категорично відмовляється фіксувати у двосторонніх документах натяки навіть на віддалену перспективу членства України в Євросоюзі.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь