Переключиться на мобильную версию

Безсмертний: Газова криза почалася із приходом до влади Тимошенко

Замглави Секретаріату Президента Роман Безсмертний заявив, що початок сьогоднішньої газової кризи слід шукати у 2005 році із приходом Юлії Тимошенко на прем'єрську посаду. Також він зазначив, що ситуацію з постачанням газу в регіонах України не потрібно д.
Роман Безсмертний: У 2005 році Юлія Тимошенко доручила працювати на розрив українсько-російської договірно-правової бази
Роман Безсмертний: У 2005 році Юлія Тимошенко доручила працювати на розрив українсько-російської договірно-правової бази
Фото Михайла Марківа/ Прес-служба Президента

Сьогодні у Секретаріаті Президента Безсмертний зазначив, що на момент приходу Юлії Тимошенко на прем'єрську посаду у 2005 році між Україною та Росією було повністю сформовано договірну правову базу і необхідно було лише щорічно підписувати міжурядові протоколи технічного характеру про постачання газу.

Однак, як зауважив заступник глави Секретаріату Ющенка, з початку 2005 року було "повністю провалено" підписання такого міжурядового протоколу, і з боку прем'єра "було доручення працювати на розрив українсько-російської договірно-правової бази".

Він також додав, що саме із моменту приходу Тимошенко у 2005 році на посаду прем'єра було доручення компанії Укртрансгаз припинити постачання російського газу в Європу, і тільки при терміновому втручанні Віктора Ющенка ситуацію вдалося виправити.

Праобраз сьогоднішнього кризи дав про себе знати в кінці 2005 року

Результати таких дій прем'єра, як наголосив Безсмертний, Росія спочатку виставляє ціну 165 доларів за 1 тис. кубометрів, а вже восени у 2005 році збільшує до 230 доларів. При цьому він додав, що, лише ціною неймовірних зусиль нового уряду на чолі з Юрієм Єхануровим у кінці 2005 року - на початку 2006-го Україні вдалося підписати з Росією контракт на постачання газу.

"Тоді праобраз сьогоднішньої  кризи уже дав про себе знати", - підкреслив Безсмертний.

Також він нагадав, що окрема проблема із постачанням російського газу у 2005 році також була пов'язана з тим, що, з одного боку, прем'єру Тимошенко необхідно було домовлятися про підписання урядового протоколу, а з іншого - у Росії все ще існувала кримінальна справа проти Тимошенко про діяльність корпорації Єдині енергетичні системи України.

У результаті таких дій, зазначив Безсмертний, починаючи із 2005 року, станом на осінь 2008 року правова база українсько-російських газових відносин існує лише частково, що дозволяє Росії фактично шантажувати українську сторону.

Ідея створення консорціуму для поставок та транзиту російського газу виглядає як "дохла кішка"

У зв'язку із цим, Безсмертний заявив, що ситуація, що склалася, свідчить або про непрофесійність українського уряду, або про його фактичну змову із представниками російської сторони. Він нагадав, що зараз Генеральна прокуратура України перевіряє можливість змови із представниками російської сторони.

Крім того, заступник глави Секретаріату назвав неактуальною ідею створення консорціуму для доставок та транзиту російського газу. За його словами, на сьогоднішній день ідея консорціуму виглядає як "дохла кішка" і потрібна Росії лише для вимагання коштів для спорудження нових газогонів Північний і Південний потік.

Не потрібно драматизувати

Крім іншого, сьогодні Роман Безсмертний заявив, що ситуацію із постачанням газу в регіонах України не потрібно драматизувати, але вважати її повністю вирішеною теж не можна.

Таким чином, він повідомив, що на сьогоднішній день так і не вдається підняти тиск у системі постачання газу в Севастополі, і через це у місті відключено гарячу воду. За словами Безсмертного, тільки завдяки високій температурі повітря ситуація в принципі стабільна.

Також він зазначив, що вдалося вирішити ситуацію з постачанням газу у чотири південних райони Одеської області завдяки постачанню газу в Молдову. Вдалося розв'язати проблему і в Запоріжжі, і в понеділок діти знову підуть до школи, - сказав заступник глави Секретаріату Президента.

На решті території, за словами Безсмертного, ситуація нормальна. Водночас, він зазначив, що мова йде не про підприємства, а про забезпечення газом населення.

Разом з тим, Безсмертний зазначив, що, за прогнозами синоптиків, найближчим часом на території України температура знизиться, і тому сьогодні області готуються до цього. Він підкреслив, що за дорученням Президента у його Секретаріаті постійно моніторять цю ситуацію, а також нагадав, що згідно з рішенням Міністерства енергетики, на сьогоднішній день майже у всіх регіонах відбувається заміна газу мазутом на ТЕЦ, які виробляють електроенергію. І краще за все цей процес проходить в Харківській області.

"В цілому області продовжують працювати в режимі економії і зменшувати споживання газу", - зазначив він. Загалом, за винятком Донецької, Київської, Кіровоградської, Полтавської, Харківської, Чернівецької областей, міст Києва та Севастополя, області отримують обсяги газу на потреби населення в тих обсягах, які вони отримували завжди.

На своєму брифінгу Роман Безсмертний, також повідомив, що переважна більшість областей розрахувалися за спожитий газ лише на 20%. Він зазначив, що ця проблема найближчим часом буде "головною бідою".

За його словами, за винятком Миколаївської, Одеської, Тернопільської, Волинської та Хмельницької областей, всі області проплатили не більше 20% за два тижні нового року. Перелічені ж області також оплатили не більше 50%, за винятком Хмельницької, яка розрахувалася на 79%.

"Тут мова йде вже не про те, чи є немає газу, а про здатність споживачів розрахуватися за ті обсяги, які вони споживають", - сказав Безсмертний, підкресливши, що наступного тижня цьому питанню буде приділено велику увагу.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь