Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: Вічна Юля

Чергова спроба опозиції відправити уряд у відставку традиційно не обійшлася без бійки, а також образ. Зокрема, соратники президента від безвихідності назвали прем'єра «базарною бабою». Однак Тимошенко трималася блискуче та з властивої їй енергією за 40 хв.


Звіт Тимошенко про соціально-економічну ситуацію в країні зал Верховної ради слухав неуважно. Прем'єр-міністрові, яка підтверджувала кожне своє слово слайдами графіків і діаграм, доводилося буквально кричати, щоб заглушити той шум, що стояв під час її виступу. Журналісти в ложі преси жартували, що, напевно, фракції усе ще домовляються, знімати прем'єра чи ні. Втім, наполегливу промову прем'єра кілька разів переривали і оплесками. Зрозуміло, члени фракції БЮТ.

Загалом промова Тимошенко була спрямована на те, щоб заспокоїти не стільки депутатів, скільки народ. Нібито, ситуація складна, але контрольована. Тези були максимально оптимістичними, а цифри стосувалися як питань інфляції, так і зовнішнього боргу. Ну а весь негатив був присвячений діяльності президента і Нацбанку. Щодо бюджету, Тимошенко спростувала слова Ющенка і його команди про те, що він не виконаний за підсумками січня.

"Ми виконали бюджет на 101 відсоток. Це означає, що ми маємо на сьогодні повністю оплачені заробітні плати бюджетникам вчасно. Всі дотації переведені областям достроково з держбюджету. І ми віримо в те, що ми і надалі такою ж роботою зможемо захистити країну від кризи", - відрізала "помаранчева принцеса".

Увесь цей час крісло президента пустувало. Спікер Володимир Литвин ще до того, як оголосив про слухання питання "про соціально-економічну ситуацію в Україні та дії влади щодо подолання кризи", повідомив, що написав Вікторові Ющенку лист із запрошенням у Раду, а потім навіть зателефонував йому. "Якщо президент України прийме рішення, то візьме участь у нашій роботі", - такий був туманний підсумок виявленої спікером ініціативи. Але чудо не сталося. Ющенко не з'явився.

Тим часом Тимошенко вкотре закликала усіх політиків, включаючи відсутнього главу держави, до "водяного перемир'я, як у казці про Мауглі": "Ми з вами повинні в політиці не як кішка із собакою жити, а стати однією командою. Сьогодні - мародерство та злочин робити свої гнилі рейтинги на горі країни". Після цього прем'єр попросила дати уряду можливість працювати.

Виступала Тимошенко 40 хвилин замість запланованих 45 і закликала депутатів скористатися залишком для того, щоб задати їй побільше запитань. Але депутати розпорядилися цими п'ятьома хвилинами по-своєму. А саме - влаштували бійку.

Причиною товкотнечі та рукоприкладства біля президії став банальний запис на питання до прем'єра. Парламентаріям не сподобалося, у якій послідовності висвітилися їхні прізвища. Окрім того, з півсотні бажаючих, більшість склали представники коаліції, через що депутати від опозиції і побігли до спікера розбиратися.

Тимошенко ледве встигла втекти із трибуни, щоб її не задавили. Побачивши, що відбувається, туди ж майнули представники БЮТ - захищати свого прем'єра. У тисняві депутат від Партії регіонів Лук'янов встиг декілька раз ударити своїх політичних опонентів.

Гарячі голови остудив Володимир Литвин, звинувативши депутатів у спробі зірвати розгляд питання про соціально-економічну ситуацію в країні і закликав підтримати перезапис.

Як тільки парламентарії перезаписалися та вгамувалися, "зависла" система "Рада" і в депутатів відключилися мікрофони. "Щойно подзвонили першому віце-прем'єрові - завис комп'ютер, не витримує техніка нашої напруги", - пояснив Литвин. І попросив депутатів заспокоїтися та почекати. Дійсно, через кілька хвилин і техніка була полагоджена. І розпочалася улюблена гра Тимошенко в питання-відповіді. На думку експертів, рівних Юлії Володимирівні в умінні відбивати найпідступніші та найобразливіші удари в Україні немає.

Запитання прем'єрові задавали різні. Зокрема, цікавилися ротацією в її уряді. Справа в тому, що про відставки декількох міністрів говорять уже давно. У відповідь Юлія Тимошенко заявила, що якщо в четвер її уряд не відправлять у відставку, те вже на наступному тижні в складі кабміну відбудуться заміни. Причому прем'єр закликала усі політичні сили країни делегувати в уряд своїх "найбільш професійних представників", щоб "разом боротися із кризою". Помітимо, що з такою пропозицією Тимошенко виступає не перший раз, однак опозиція не поспішає розділити з нею відповідальність за нинішній стан України.

Але більшість запитань були пов'язані з тим, що, нібито, вводить людей в оману не президент, а прем'єр, і насправді бюджет не виконується. Юлія Тимошенко відповідала на подібні обвинувачення приблизно так: "Не треба робити речі, які називаються провокаціями. Бюджет виконаний. Зарплати бюджетникам виплачені та пенсії виплачені. Я знаю, що вам хотілося б іншого. Я знаю, що ви спите і бачите, щоб був не виконаний бюджет, не наповнений Пенсійний фонд, щоб ви могли масово вивести людей на вулиці. Як говорять, не дочекаєтеся! Усе поки що йде прогнозовано!"

Були і відверті, суто жіночі шпильки. "Я закрию перед кризою двері, криза ніколи не торкнеться України" - це Ваші слова, Юлія Володимирівна. Скажіть, це була звичайна жіноча легковажність або стратегічна помилка прем'єра?" - поцікавилася в Тимошенко депутат фракції Партії регіонів Ганна Герман.

"Ви знаєте, пані Герман, у чому проблема? Проблема в дуже низькому рівні культури частини депутатського корпусу. Коли народний депутат може говорити брутальні слова, принизливі, які неварті звання жінки. От я б хотіла Вам порадити, щоб Ви залишалися жінкою завжди!" - відповіла прем'єр.

Далі шоу продовжилося в тому ж дусі. Опісля в Раді оголосили перерву на півгодини. У цей час журналісти в кулуарах намагалися зрозуміти, чи є вже у регіоналів достатня кількість голосів для відставки Юлії Володимирівни, чи ні. Власниками "золотої акції" виявилися комуністи. Їхня фракція розділилася навпіл відносно необхідності звільнення Тимошенко.

Тимошенко на той час давно покинула зал і, як повідомив перший віце-прем'єр України Олександр Турчинов, прямо в будинку Верховної ради проводила переговори із представниками МВФ.

Пізніше комуністи заявили, що все-таки будуть за. Представники Партії регіонів явно зраділи: вони-те вже давно за, а також за дострокові вибори.

"Україна над прірвою... У практичну площину переходить проблема не лише відставки уряду, а й підготовка та реалізація процедури імпічменту президента, - заявив депутат-комуніст Петро Цибенко. - Компартія в цій ситуації підтримає рішення про відставку уряду. Компартія переконана, що держава не може дозволити собі розкіш мати найвище керівництво, що діє всупереч державним інтересам".

Як з'ясувала газета ВЗГЛЯД, рішення голосувати проти Тимошенко прийняли буквально в останню хвилину - у четвер, на засіданні фракції. Тоді голоси розділилися практично нарівно, але одне "за" вирішило долю. При цьому лідер партії Петро Симоненко не був присутній на засіданні і голосував телефоном в режимі "гучного зв'язку".

Виступ лідера Партії регіонів Віктора Януковича був більше передбачуваним. "Утримання влади за всяку ціну призведе до того, що ми зруйнуємо країну до руїн. Подумайте про це! - звернувся Янукович до своїх колег. - У нас ще залишився цілий рік до виборів, хоча вже сьогодні багато розмов про рейтинги. Треба думати, як жити сьогодні і завтра".

І продовжив: "Ми добре знаємо, що без зміни влади, конституції не вдасться стабілізувати політичну ситуацію. І поки не прийде відповідальна команда, якій буде довіряти народ, якому вже набридло, як їх обманюють політики, не буде спокою в нашій країні".

І вказав вихід зі сформованої економічної та політичної ситуації: "Треба змінювати і президента, і уряд, і парламент. Потрібно одночасно провести парламентські та президентські вибори. А коли вони будуть? Я вам скажу так: коли нас із вами люди винесуть із цього залу. Якщо ми хочемо цього дочекатися, то ми дочекаємося, а якщо не хочемо, то усі разом повинні домовитися - найближчим часом".

Варто зазначити, що Віктор Федорович не перебільшує. У столиці ледь не щодня під кожним "казенним будинком" проходять мітинги проти дій або бездіяльності влади. Для того щоб протести вилилися в революцію, не вистачає лише виразних ідей та лідера, якого б не запідозрили в особистій користі.

Тим часом з голосуванням про відставку в Раді не поспішали. Спікер Володимир Литвин оголосив перерву для реєстрації присутніх депутатів. Таким чином, союзники Тимошенко убезпечили її від голосування картками тих депутатів, які не були присутні в парламенті, так званих "мертвих душ".

При цьому Партія регіонів вирішила не проходити додаткову реєстрацію. Там уже розуміли, що відсторонити Тимошенко в четвер не вдасться.

Так воно і вийшло. "Юля! Юля!" - радісно скандували депутати від БЮТ. За відставку уряду Тимошенко проголосували 203 народних депутата, а для того, щоб звільнити прем'єра і його команду, необхідно набрати 226. Як заявив із цього приводу політолог Володимир Фесенко, "вся бійка навколо цього питання - це суто пропагандистська кампанія, ціль якої - продемонструвати, що в парламенті є єдина опозиційна сила - Партія регіонів". Окрім того, на думку експерта, останні заяви представників пропрезидентської частини фракції НУ-НС свідчили про те, що зараз вони не готові голосувати за відставку уряду Тимошенко.

"По-перше, сьогодні немає очевидних приводів для цього. По-друге, голосування проти уряду Тимошенко разом з Партією регіонів невигідно з електорального погляду. Це дасть привід тим же б’ютівцям звинувачувати Кириленка та "Єдиний центр" у тому, що вони разом із президентом співпрацюють із Партією регіонів. По-третє, у президента вважають, що потрібно ще зберегти Тимошенко на посаді прем'єра, щоб під ударами економічної кризи її рейтинг продовжував падати", - сказав політолог в інтерв'ю газеті ВЗГЛЯД.

Залишається запитання - що буде тепер робити опозиція? Фракція Партії регіонів одноголосно виступає за складення депутатських мандатів для розпуску Верховної ради. Про це повідомив газету ВЗГЛЯД член фракції Партії регіонів Сергій Льовочкін.

"Фракція одноголосно прийняла рішення, що у випадку, коли такий крок буде необхідний для того, щоб зупинити економічне падіння і непрофесійну владу, ми на такий крок підемо", - заявив він.

Однак Льовочкін не відповів на запитання, коли саме наступить цей момент - відразу або згодом.Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь