Переключиться на мобильную версию

НГ: Зі світу по мільярду - Україні бюджет

Готовність Москви надати Києву стабілізаційний кредит викликала стурбованість Віктора Ющенка, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.

Реальне економічне становище України, що стало причиною чергової сварки між Президентом Ющенком і прем'єром Тимошенко, може призвести до скандалу Києва із Міжнародним валютним фондом (МВФ). Український уряд побоюється, що другий транш затвердженого в листопаді стабілізаційного кредиту в розмірі 16,4 млрд. дол буде заморожено. У пошуках кредитних коштів для покриття дефіциту держбюджету Кабінет міністрів Тимошенко днями почав переговори із п'ятьма країнами. Таємний візит делегації українського Мінфіну у Москву до вихідних обернувся новим скандалом у Києві.

Про те, що Тимошенко почала переговори про надання Росією Україні 5 млрд. дол кредиту, стало відомо вночі у п'ятницю зі слів уповноваженого Президента Ющенка з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського. У прямому телеефірі чиновник назвав переговори "таємними", а можливий кредит - "спеціальним". Він пояснив, що в умовах надання російського кредиту міститься пункт про ратифікацію українською стороною так званого "нульового варіанту". Це означає відмову Києва від претензій на українську частину майна колишнього СРСР за кордоном. Суперечка на цю тему ведеться з моменту визнання незалежності України.

У пошуках кредитних коштів для покриття дефіциту держбюджету Кабінет міністрів Тимошенко днями почав переговори із п'ятьма країнами

Друга проблема, що викликала занепокоєння серед оточення Віктора Ющенка, пов'язана із фінансовим становищем національної компанії Нафтогаз України. Помаранчеві чиновники побоюються, що компанію навмисне доводять до банкрутства, щоб згодом певним чином передати енергетичний ринок України під контроль РФ - в якості оплати боргів. "Кілька десятків мільярдів гривень у 2009 році складе діра у бюджеті Нафтогазу. Це катастрофа!" - заявив Соколовський. Інші чиновники президентського Секретаріату зв'язали тему навмисного банкрутства національної компанії із недавньою заявою президента РФ Дмитра Медведєва про те, що Україна має компенсувати збитки країнах ЄС за призупинення транзиту газу в Європу на початку січня.

В уряді протягом двох днів заперечували, а в суботу вдень визнали факт переговорів у Москві. Юлія Тимошенко, перебуваючи в Мюнхені, до моменту повернення української делегації на батьківщину заявила, що переговори пройшли успішно. Вона не уточнила деталі, але розповіла, що у найближчі два місяці буде проведено переговори про надання кредитів із іншими країнами. За словами Тимошенко, листи із проханням про допомогу спрямовано крім Росії в США, країни ЄС, Китай і Японію.

Помаранчеві чиновники побоюються, що компанію навмисне доводять до банкрутства, щоб згодом певним чином передати енергетичний ринок України під контроль РФ - в якості оплати боргів

Офіційно затверджений дефіцит українського держбюджету на цей рік становить близько 4 млрд. дол - більше 10% від запланованої частини доходів. Неурядові економісти стверджують, що в умовах різкого зниження обсягів виробництва, погіршення торгового балансу і нестабільного курсу гривні реальний розмір дефіциту держбюджету може скласти приблизно 10 млрд. дол. Тому Президент вимагає від прем'єра негайно переглянути нереальний, на його думку, фінансовий документ. Тимошенко назвала заяву Глави держави ознакою істерики та запевнила, що її уряд тримає ситуацію під контролем.

Однак економічне становище України викликає занепокоєння МВФ, який два місяці тому перерахував Києву перший транш стабілізаційного кредиту у розмірі 4,5 млрд. дол. Місія фонду, що приїхала до Києва 21 січня, прийняла рішення продовжити час своєї роботи, щоб розібратися в ситуації. А минулого тижня до Києва негайно прибув директор Європейського департаменту МВФ Марек Белка. Він встиг зустрітися із Ющенком і Тимошенко, яким заявив, що фонд-кредитор найбільше стурбований розміром дефіциту держбюджету України. Питання про надання другого траншу кредиту залишається відкритим.

Питання про надання другого траншу кредиту залишається відкритим

Представники оточення Юлії Тимошенко стверджують, що переговори з окремими країнами, в тому числі з Росією, не пов'язані із черговим охолодженням відносин між Києвом та МВФ. Вони посилаються на слова самої Тимошенко, яка днями пообіцяла створити Стабілізаційний фонд, "кошти з якого буде направлено не на проїдання, а на фінансування програм розвитку". На засіданні уряду вона пояснила: "В умовах, коли неможливо залучити кредити в комерційних банках, ми ведемо переговори з країнами, в яких є повна фінансова стабільність".

Спочатку Стабілізаційний фонд, за створення якого ратував Ющенко, передбачалося наповнити коштами від приватизації. Але це майже нереально: у минулому році Фонд держмайна (ФДМ) України виконав бюджетний план із приватизації на 5%, а в цьому році план становить всього менше 1 млрд. дол. Після багатомісячного протистояння між Ющенком і Тимошенко команді прем'єра тільки минулого тижня вдалося призначити керівником ФДМ Дмитра Парфененка. Президент у січні видав указ, що прямо забороняє цю кадрову ротацію, а в перших числах лютого тихо скасував попередній указ. Тим самим було санкціоновано відставку колишнього керівника голови ФДМ Валентину Семенюк-Самсоненко.

Насправді цей продаж потрібен Тимошенко для фінансування тих олігархів, які фінансуватимуть президентську виборчу кампанію - Семенюк-Самсоненко

Добившись кадрової ротації, уряд тут же почав готувати до продажу в березні-квітні Укртелеком. "Насправді цей продаж потрібен (Тимошенко. - НГ) для фінансування тих олігархів, які фінансуватимуть президентську виборчу кампанію", - оцінила ситуацію Семенюк-Самсоненко. Радник голови президентського Секретаріату Вадим Карасьов сказав журналістам, що Ющенко не допустить приватизації стратегічних об'єктів у період кризи. Він додав, що, за даними Секретаріату Ющенка, "в Росії створено спеціальне відомство із скуповування дешевих компаній в Україні".

Очікується, що всі перераховані події стануть темою засідання Ради національної безпеки і оборони України. Минулої п'ятниці Віктор Ющенко вкотре переніс це засідання, яке ще в січні Глава держави скликав, щоб обговорити газові угоди, які підписано в Москві, на предмет загрози національним інтересам України. Тепер засідання планується на ранок вівторка, список претензій до Тимошенко поповнюється щодня.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь