Переключиться на мобильную версию

НГ: У Києві шукають зрадників

Переговори Тимошенко з Москвою можуть призвести до розпуску Верховної Ради, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.
Суперечки тривають
Суперечки тривають
Фото Миколи Лазаренка

Учорашнє засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України вилилося у скандал. Президент Віктор Ющенко звинуватив прем'єр-міністра Юлію Тимошенко в зраді національних інтересів, порівнявши переговори українського уряду щодо можливого надання Києву російського стабілізаційного кредиту у 5 мільярдів доларів з Пактом Молотова-Ріббентропа.

"Найважче за все із морально-психологічної точки зору коментувати те, що за цими двома великими угодами (по газу. - НГ), по суті, зроблено таємний протокол Молотова-Ріббентропа, коли мова йде про 5 мільярдів доларів кредиту Російської Федерації Україні", - сказав він на засіданні Ради безпеки. "Мене обурює той факт, що в рамках цих консультацій без санкції Глави держави, парламенту розглядається питання стосовно рішення щодо нульового варіанту", - сказав Ющенко у відповідь на зауваження Тимошенко, що "це не відповідає дійсності".

Засідання РНБО повинне було перетворитися на чергове політичне шоу в рамках боротьби між Тимошенко і Ющенком за президентське крісло – експерти

Засідання Ради безпеки спочатку планувалося скандальним. Раніше Глава держави вимагав від Юлії Тимошенко публічного звіту про газові угоди, які підписано 19 січня в Москві. Потім додав до порядку денного питання про кризовий фінансовий стан компанії Нафтогаз України та про соціально-економічну ситуації в Україні в цілому.

Останнім пунктом, по якому Тимошенко повинна була відзвітуватися, стали переговори про отримання кредиту в Росії у 5 млрд. дол.

Це конкурентна боротьба в умовах економічної кризи: замість того, щоб співпрацювати задля вирішення величезних проблем, ці проблеми використовуються для створення конкурентних переваг – Тимошенко

Верховна Рада вже провалила голосування питання про недовіру уряду, а Президенту Конституція не дає права звільняти прем'єр-міністра. У такій ситуації засідання РНБО повинне було перетворитися на чергове політичне шоу в рамках боротьби між Тимошенко і Ющенком за президентське крісло, сходилися на думці експерти. Український прем'єр напередодні засідання підтвердила німецьким журналістам: "Це конкурентна боротьба в умовах економічної кризи: замість того, щоб співпрацювати задля вирішення величезних проблем, ці проблеми використовуються для створення конкурентних переваг (у президентських перегонах. - НГ)".

Оскільки в понеділок увечері український Президент переніс час вчорашнього звіту уряду з першої на другу половину дня, не було відомо офіційних підсумків засідання РНБО. Однак ще зранку поінформовані джерела, які наближено до підготовки зустрічі, стверджували, що мова йшла про те, щоб "вимагати від Тимошенко відмовитися від російського кредиту і при цьому - щоб вона запропонувала Газпрому переглянути умови десятилітніх газових угод".

Гриф секретності породив масу чуток в Києві. Зокрема, щодо того, що частка дочірньої структури Газпрому, компанії Газпромзбут-Україна, на українському ринку з цього року збільшиться до 25% і в подальшому ця компанія потіснить Нафтогаз, що знаходиться на межі банкрутства

Уряд наполягає на конфіденційності підписаних документів. Про те, що середньорічна ціна газу для України в 2009 році складе близько 228 дол за 1 тис. куб. м при збереженні ставки транзиту на рівні 1,7 дол, відомо зі слів Тимошенко. Гриф секретності породив масу чуток в Києві. Зокрема, щодо того, що частка дочірньої структури Газпрому, компанії Газпромзбут-Україна, на українському ринку з цього року збільшиться до 25% і в подальшому ця компанія потіснить Нафтогаз, що знаходиться на межі банкрутства. Щоб розібратися в ситуації, профільний комітет Верховної Ради запросив у уряду копії документів. Але Юлія Тимошенко запропонувала депутатам, які мають доступ до державної таємниці, ознайомитися з ними у спеціальному приміщенні уряду - без права копіювання.

Хоч офіційно ніхто не знає про зміст підписаних у Москві угод, але Секретаріат Віктора Ющенка майже одразу ж заявив, що їх умови невигідні Україні

Хоч офіційно ніхто не знає про зміст підписаних у Москві угод, але Секретаріат Віктора Ющенка майже одразу ж заявив, що їх умови невигідні Україні. Згідно із ними Нафтогаз може вимагати від Газпрому переглянути окремі пункти документів, сказав нещодавно заступник глави Секретаріату Ігор Пукшин. Якщо російська сторона відмовиться, українська може подати позов у Міжнародний арбітражний суд у Стокгольмі, додав він. Але чиновники, близькі до Президента, зазначають, що Глава держави не має права особисто вирішувати це суто економічне питання. З вимогою про перегляд документів, за їх словами, повинна була б виступити прем'єр-міністр. Тимошенко категорично відмовилася навіть думати про скасування або перегляд документів, які дозволили врегулювати газову кризу.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь