Переключиться на мобильную версию

П'ятниця 13-го: Цього дня боїться кожен четвертий європеєць

13 лютого цього року припало на п'ятницю, і настання "нещасливого дня" вкотре викличе значне занепокоєння серед забобонних людей.
Існують різні версії про походження тих чи інших прикмет
Існують різні версії про походження тих чи інших прикмет
7days.belta.by

Багатьом людям властивий ірраціональний страх перед числом 13. У медицині відповідний страх називається тріскадекафобією. Напередодні "чорної п'ятниці" люди, що страждають фобією, налаштовують себе на невдачі, зазначають психологи. Згідно із деякими дослідженнями, кожен четвертий європеєць відчуває певний страх перед п'ятницею, 13-го.

Як виявило колись опитування, яке проведено в США, 13% американців бояться жити на 13-му поверсі готелю. У багатьох готелях через цю причину за 12-м поверхом одразу йде 14-ий. У жодній із американських авіакомпаній немає рейсів під номером 13. За оцінками, "чорна п'ятниця" щоразу обходиться економіці США у 800-900 млн доларів, оскільки люди бояться займатися справами. У 2009 році буде одразу три подібні дні.

Ймовірність потрапити у ДТП 13-го числа, у п'ятницю, дійсно вища. Найбезпечніший на дорозі день - 26-те число

У Росії "чортової дюжини" побоюються навіть депутати. Нещодавно повідомлялося, що Законодавчі збори Забайкальського краю перенесли на 11 лютого прийняття статуту нового суб'єкта федерації, щоб не засідати в п'ятницю, 13-го. Православна церква засоромила народних обранців за забобони і зазначила, що те, що трапилося, "говорить про крайнє неуцтво всього нашого суспільства".

Кожен третій житель Великобританії сьогодні буде більше довіряти прикметам і виглядати добрі чи погані знаки долі, показало опитування, яке проведено за замовленням компанії Warner Bros в країні.

У ході опитування вдалося скласти список із десяти найбільш поширених у країні забобонів. Як з'ясувалося, найбільше британці бояться ненароком розбити дзеркало: за прикметою, того чекає сім років нещасть. Також вони побоюються ходити під сходами. Трохи менше жителів країни бояться відкрити парасольку в приміщенні, перекинути сіль або наступити на тріщину між тротуарними плитами.

Існують різні версії про походження тих чи інших прикмет. Наприклад, розбити дзеркало люди бояться тому, що раніше вважалося, ніби воно може відображати душу людини. Ходити під сходами не можна, тому що вони, за повір'ям, символізують шибениці. А чорних кішок здавна боялися, вважаючи, що у них здатні перетворюватися відьми.

Десятки найстрашніших британських прикмет:

1. Розбити дзеркало
2. Пройти під сходами
3. П'ятниця, 13-те
4. Відкрити парасольку в приміщенні
5. Чорна кішка, що перебігла дорогу
6. Зустріти самотню сороку
7. Перекинути сіль
8. Поставити взуття на стіл або на ліжко
9. Наступити на тріщину в тротуарі
10. Пройти трьома водостічними решітками

На формування образу п'ятниці, 13-го, як нещасливого дня могла вплинути ціла низка чинників, вважають культурологи. Зазвичай фахівці зазначають, що "чорної п'ятниці" люди стали боятися відносно недавно, коли об'єднали в один давні страхи перед п'ятим днем тижня і "чортовою дюжиною".

За старою числовою символіки, число 13 - це "надбудоване дванадцять", яке руйнує гармонію Всесвіту. У добі два рази по 12 годин, у році 12 місяців, знаків Зодіаку 12, апостолів теж було 12. Однак за столом під час Таємної Вечері, коли Юда вже виторгувати собі гроші за зраду Ісуса Христа, було 13 осіб. Згідно із давніми повір'ями, на шабаш зліталися 12 відьом, а тринадцятим у самий розпал веселощів був сатана.

Водночас, в єврейській традиції число 13 вважається щасливим, воно є символом Бога. У Древньому Єгипті та в індіанців майя число 13 символізувало прихильність вищих сил.

П'ятницю здавна вважають поганим днем, оскільки Христа розіп'яли в п'ятницю. У Стародавньому Римі П'ятниця була днем страт, а в Британії - "днем вісельніка".

Саме в п'ятницю, 13-го жовтня 1307 року, за наказом французького короля Філіпа IV було заарештовано усіх французькі лицарів-тамплієрів, яких потім стратили, звинувативши в ідолопоклонстві. Ця версія стала популярною завдяки письменникові Дену Брауну, але вчені вважають, що вона має під собою мало підстав, і її було винайдено лише недавно.

Недовіри до п'ятниці, 13-го зазнавали багато відомих людей. Наполеон не влаштовував битв у п'ятницю, а Бісмарк не підписував у "нещасливі день" договорів. Уінстон Черчілль нікуди не їздив у п'ятницю, 13-го, за винятком крайніх випадків. Те ж саме розповідають про Марка Твена, президентів США Герберта Гувера і Франкліна Рузвельта. Йоганн Вольфганг Гете і зовсім проводив "чорну п'ятницю" у ліжку.

Неодноразово робилися спроби зрозуміти, чи дійсно згаданий день найгірший за інші. Якщо врахувати статистику автомобільних аварій, то ймовірність потрапити у ДТП 13-го числа, у п'ятницю, дійсно вища, вважають у Великобританії.

Експерти не виключають, що люди в цей день чекають біди і ведуть себе на дорозі не як звичайно і тому потрапляють в аварії. Як би там не було, найбільш невдалий день для водіння автомобілем, за статистикою, це зовсім не 13-те, а 1-е число кожного місяця, причому незалежно від дня тижня. Найбезпечніший на дорозі день - 26-те число.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь