Переключиться на мобильную версию

FT: Недопоставки газу до Польщі породжують страхи щодо нової кризи

Польща і досі потерпає від недопоставок газу – майже за місяць після того як Росія та Україна підписали договір, що поклав край конфлікту, внаслідок якого десятки тисяч людей в Європі залишилися без палива, - пишуть Джошуа Чаффін, Роман Олеарчик та Ян Чен.
Поки в Україні не з‘ясована доля газу, який закачала у сховища компанія РосУкрЕнерго, від недопоставок потерпає Польща.
Поки в Україні не з‘ясована доля газу, який закачала у сховища компанія РосУкрЕнерго, від недопоставок потерпає Польща.
AP

Протягом кількох тижнів до країни надходила лише половина російського газу, який переважно транспортується до неї територією України. Недопоставки близько 7 кубічних метрів газу на день – це майже третина всього газу, що імпортується в Польщу з Росії.

Росія недавно проявила готовність компенсувати більшу частину недопоставок, поставляючи додатково 5 кубічних метрів газу на день, але, як стверджують польські офіційні особи, в обмін на це висунула певні умови.

Недопоставки, від яких постраждали також Угорщина та Румунія, поширили занепокоєння серед політиків Європейського Союзу щодо давніх непорозумінь в російсько-українській газовій торгівлі та породили страхи, що комерційний конфлікт може знову перерости в масштабну кризу газопостачання.

"Це дуже хитке перемир’я, і емоції вирують", - каже один з представників Європейської Комісії.

Уповноважені особи Польщі заявили, що Росія вимагає перегляду умов угоди 1993 року, яка регулює поставки газу між двома країнами, в обмін на компенсацію недопоставок – у перспективі, як дехто побоюється, це може призвести до підвищення тарифів чи інших поступок з боку поляків. Російська державна газова компанія "Газпром" не захотіла коментувати ситуацію.

"Криза не закінчилася, - каже польський дипломат. – Залишається ще досить багато відкритих питань".

З огляду на ці побоювання, Комісія збирається подовжити термін роботи місії з моніторингу газопроводів, розпочату в розпал кризи, незважаючи на те, скільки вона коштуватиме Європейському Союзу та компаніям, які оплачували персонал. Спостерігачі від ЄС тепер мають залишитися на газовимірювальних станціях та в диспетчерських центрах у двох країнах "у найближчому майбутньому", як повідомила поінформована у питанні людина – хоча кількість спостерігачів може скоротитися.

Недопоставки виникли внаслідок обмеження постачання компанією РосУкрЕнерго - посередником у газовій торгівлі між Росією та Україною, що знаходиться в спільній власності "Газпрому" і двох пов’язаних із політикою українських бізнесменів.

РосУкрЕнерго була усунена від поставок газу між двома країнами внаслідок підписання договору минулого місяця – в рамках ширшого перемир’я між Росією та Україною, що поклало край газовій суперечці. Це залишило угоди компанії в підвішеному стані, зупинивши щоденні газові поставки обсягом 25 кубічних метрів.

Як стверджують урядовці, недопоставки не особливо позначилися на промисловості Польщі, але позбавили країну можливості наповнювати свої газові сховища.

Комісар ЄС з енергетики Андріс Піебалгс підняв це питання підчас візиту в Москву минулого тижня.

Представники Комісії також насторожені через напружені відносини між політичними угрупованнями в Україні. Ситуація погіршилася через боротьбу, що триває за 11 млрд. кубічних метрів газу, який компанія РосУкрЕнерго закачала у сховищах до кризи.

Оригiнал статті
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь