Переключиться на мобильную версию

НГ: На київському перехресті

США узгодять з Росією нову політику щодо України, пише Тетяна Івженко у сьогоднішньому номері російської Независимой газети.
Вашингтон і Москва зближують позиції щодо України
Вашингтон і Москва зближують позиції щодо України
palermo.ru

Адміністрація США коректує політику щодо України. Всі акценти будуть розставлені в кінці квітня, коли стане відоме ім'я нового американського посла. Росія теж не залишиться осторонь: на березень планується зустріч Віктора Ющенка і Дмитра Медведєва, повідомив днями заступник голови секретаріату президента України Андрій Гончарук. Але в Москві цю інформацію не підтвердили.

Гончарук стверджує, що підготовка до засідання міждержавної комісії на рівні президентів ведеться як офіційно, так і неформально. А в прес-службі президента РФ інформацією про таку зустріч, як було помічено НГ, не мають у своєму розпорядженні.

Вашингтон і Москва зближують позиції щодо України – політологи

Політологи, коментуючи ситуацію, сходяться на думці, що Вашингтон і Москва зближують позиції щодо України. Першим свідченням такого неофіційного зближення стали дві заяви. Раніше міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров висловив надію, що нова адміністрація США не стане лобіювати проект якнайшвидшого вступу України до НАТО: "Розширення заради розширення, для освоєння геополітичної території, заради того, щоб комусь щось доказати? Думаю, що нова адміністрація буде в повній мірі зважувати свої пріоритети, завдання та можливості". Днями пролунала відповідь на це припущення. Замдержсекретаря США Вільям Бернс підтвердив, що Вашингтон більше не вважає пріоритетним завданням невідкладну євроатлантичну інтеграцію України: "Будь-яка держава, що прагне до членства в НАТО, повинна відповідати критеріям членства. Сьогодні Україна і Грузія не готові до членства в НАТО". Бернс уточнив, що процес підготовки потребує тривалого часу.

Два інші питання, які раніше актуалізувалася американською адміністрацією і викликали роздратування російської сторони, пов'язані з енергетичним ринком України і з ситуацією у Криму. Нинішній посол США Вільям Тейлор три роки тому приїхав до Києва з місією зменшити енергетичну залежність України від Росії. Він багато разів публічно пропонував консультативну допомогу американських фахівців у цьому питанні. Пояснюючи, чому Вашингтону так і не вдалося реалізувати цей проект, чиновники, які раніше працювали в українському уряді, сказали НГ, що основною перешкодою стала навіть не позиція Росії, а думка Євросоюзу. "Стара Європа зараз орієнтується більшою мірою на Росію, ніж на США. Новій американській адміністрації доведеться визнати цей факт", - підтвердив НГ директор українського Інституту ім. Горшеніна Костянтин Бондаренко. "Стратегія Вашингтона не зміниться, але тактика буде зовсім іншою: адміністрація президента Обами спробує знайти спільну мову з ЄС, а для цього їй доведеться вести більш гнучку політику відносин з Росією", - погоджується керівник дослідницького центру Пента Володимир Фесенко.

Стара Європа зараз орієнтується більшою мірою на Росію, ніж на США. Новій американській адміністрації доведеться визнати цей факт – експерт

Експерти відзначають, що всі найбільш гострі питання спрямованої на Україну політики США будуть або зняті з порядку денного, або заморожені. Винятком може стати проблема Криму. Відповідно до підписаної у грудні минулого року українсько-американської Хартії про партнерство і співробітництво, Вашингтон прагне закріпити свій вплив на півострові. Останнім дипломатичним завданням Вільяма Тейлора в Україні стало відкриття у Сімферополі представництва США. Однак проти виступає як значна частина населення півострова, так і місцева влада. Тейлор пояснив, що дипломатична місія у Криму потрібна виключно для розвитку програм гуманітарного співробітництва - у сферах охорони здоров'я, туризму, місцевого самоврядування.

Представники проросійських організацій впевнені, що мова йде про підготовку до створення на півострові американського плацдарму - заради майбутнього виходу кораблів НАТО в Азовське море. Голова Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко так прокоментував ситуацію: "Я запропонував не поспішати з відкриттям цього офісу, тому що громадськість Криму вкрай негативно сприймає саму ініціативу ... Спочатку необхідно провести дуже серйозну роз'яснювальну роботу серед населення Криму, щоб жителі розуміли, що це буде за офіс, які цілі і завдання будуть на нього покладатися". Ніякі конкретні домовленості з цього питання поки не досягнуто, хоча час роботи Тейлора в Україні завершиться 20 квітня.

Безумовно, Вашингтон зацікавлений у зменшенні напруженості у відносинах із Європою і в першу чергу з Росією. Але в Україні далеко не все залежить від США. Багато що визначиться тим, хто через рік стане новим президентом України – політолог

Політологи відзначають, що вирішення проблеми багато в чому залежить від зустрічі Президентів Ющенка та Медведєва. Якщо вона, звичайно, відбудеться. Адже одним з питань на порядку денному міждержавної комісії є визначення кордонів у Керченській протоці й Азовському морі. Вирішення цієї проблеми зняло б масу інших питань як в українсько-російських, так і в українсько-американських відносинах. До речі, у кінці минулого тижня в Криму відбулася виїзна колегія Міноборони РФ, участь у якій взяв міністр Анатолій Сердюков. Він відмовився від спілкування з пресою, але місцеві експерти розцінили бліц-візит міністра на базу Чорноморського флоту РФ як підготовку російської сторони до нової американської політики в Україні і до нової ситуації у Криму.

"Безумовно, Вашингтон зацікавлений у зменшенні напруженості у відносинах з Європою і в першу чергу з Росією. Але в Україні далеко не все залежить від США. Багато визначиться тим, хто через рік стане новим президентом України", - вважає політолог Фесенко. Його колега Бондаренко впевнений, що США і Росія будуть закулісно впливати на процес обрання нового українського лідера. Однак стратегічні плани США щодо України та роль Росії у цьому процесі стануть відомі вже після українських президентських виборів.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь