Переключиться на мобильную версию

НГ: Підводний човен української політики

У Києві не вірять повідомленням про скорочення Чорноморського флоту РФ на 9 тис. військовослужбовців, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.
У Москві і Києві намагаються домовитися про компроміси
У Москві і Києві намагаються домовитися про компроміси
flot.sevastopol.info

Чорноморський флот РФ буде скорочено на 9 тис. військовослужбовців, повідомив у понеділок в Москві голова адміністрації Севастополя Сергій Куніцин. У Києві в це не вірять. "Це означало б, що ЧФ РФ припинить існування. У 1997 році, коли було підписано договір про базування флоту в Криму, ЧФ налічував близько 100 кораблів і 25 тис. осіб, а зараз це 35 кораблів і приблизно 12 тис. військовослужбовців. Куди ще скорочувати? Росія зацікавлена посилити ЧФ", - заявив чиновник, близький до Міноборони України.

Раніше українські ЗМІ повідомили, що міністр оборони РФ Анатолій Сердюков збирався передати українській стороні ряд об'єктів, які раніше використовувалися флотом РФ. Куніцин цю інформацію не підтвердив.

Куди ще скорочувати? Росія зацікавлена посилити ЧФ – чиновник

Українські чиновники та експерти припускають, що через економічну кризу ЧФ справді поверне Україні об'єкти соціального призначення. Але цим маневром може бути прикрито факт переведення в Крим нового російського підводного човна.

Раніше серед об'єктів, від яких може відмовитися російська сторона, називалися судноремонтний завод, спортивний клуб ЧФ і недобудоване житло для моряків. Представники місцевої влади припускали, що ЧФ передасть Севастополю також Матроський клуб, Театр імені Лавреньова, Будинок офіцерів, Музей ЧФ і Бібліотеку імені Лазарева. Українські експерти припускають, що заяви про зменшення числа військовослужбовців ЧФ і повернення орендованих флотом об'єктів мають якусь приховану мету. Так, колишній командувач ВМС України віце-адмірал у відставці Володимир Бескоровайний зазначив, що російська сторона використовує набагато більше об'єктів, ніж потрібно для базування флоту. "Те, що працює, - не чіпають. А те, що вмирає, - передають нам".

Українські чиновники та експерти припускають, що через економічну кризу ЧФ справді поверне Україні об'єкти соціального призначення. Але цим маневром може бути прикрито факт переведення в Крим нового російського підводного човна

На офіційному рівні Київ взагалі не коментує ситуацію. Але у приватних бесідах чиновники, близькі до Президента Віктора Ющенка, припускають, що формальними скороченнями ЧФ маскує намір підсилити свою військову присутність в Криму. Нагадаємо, наприкінці січня українське МЗС категорично заперечило проти планів командування ВМФ Росії перекинути в цьому році в Севастополь зі складу Північного флоту новий підводний човен. "Самостійно, в односторонньому порядку, РФ не має права замінити або доповнити будь-яким кораблем або іншим видом озброєння ту частину ЧФ, що базується на території України", - сказав директор першого департаменту МЗС України Леонід Осаволюк.

Ще в середині грудня, українське і російське зовнішньополітичні відомства домовилися в лютому-березні 2009 року провести в Києві чергове засідання підкомісії (у складі Міждержавної комісії Ющенко-Медведєв) щодо Чорноморського флоту РФ. У той момент Юлія Тимошенко пояснила, що українська сторона буде неухильно дотримуватися договору про базування Російського флоту в Криму до 2017 року. При цьому український прем'єр-міністр уточнила: "У цьому питанні є багато прогалин і білих плям, які можуть призвести до дестабілізації ситуації в Криму. Саме тому ми маємо намір переглянути весь відповідний комплекс нормативно-правових актів, щоб заздалегідь зняти всі проблеми".

Бескоровайний: Російська сторона використовує набагато більше об'єктів, ніж потрібно для базування флоту. Те, що працює, - не чіпають. А те, що вмирає, - передають нам

Чиновники українського уряду в грудні пояснили, що мова йшла в першу чергу про інвентаризацію майна, що використовується флотом. Постанову про проведення повного опису і оцінки об'єктів і земель, що знаходяться в розпорядженні Чорноморського флоту, український уряд прийняв ще в 2006 році. У той момент з української сторони звучали звинувачення в тому, що ЧФ незаконно використовує 96 об'єктів інфраструктури, що в Криму юридично не оформлено сотні гектарів землі, яку зайнято флотом, що тисячі українських об'єктів передано російській стороні без договорів оренди. Усі ці проблеми повинні були померти за допомогою інвентаризації. Але протягом кількох років процес гальмується через відсутність юридичної процедури: з'ясувалося, що крім професійної підготовки оцінювачі повинні мати доступ до державної таємниці та санкції на допуск на секретні об'єкти. У 2006-2007 роках вибухнули скандали, пов'язані з відмовою російської сторони допустити комісію на об'єкти ЧФ. Рішення українських судів вилучити у Міноборони РФ 22 кримські маяки та інші гідрографічні об'єкти ледь не закінчилося збройним протистоянням.

Володимир Бескоровайний стверджує, що, незважаючи на скандали, системний перепис українського майна досі не розпочалася. За його словами, десятки об'єктів у Криму здано флотом в суборенду, однак проконтролювати ситуацію українська влада не може: без інвентаризації неможливо скласти договір оренди по кожному окремому об'єкту. Екс-глава Фонду держмайна (ФДМ) України Валентина Семенюк-Самсоненко в грудні запевнила НГ, що сказане - неправда. За її словами, перепис українського майна, що використовується Російським флотом, проводиться "планомірно, спокійно, навіть монотонно" і на роботу українсько-російської групи з інвентаризації ніяк не впливають політичні заяви. Говорячи про тривалі терміни інвентаризації, Семенюк-Самсоненко пояснила: "Чорноморський флот - це 4,5 тисячі об'єктів. Їх потрібно не просто пронумерувати. Потрібно з'ясувати, скільки землі під кожним об'єктом, чи є акт на використання цієї землі, оцінити вартість, внести до реєстру".

Семенюк-Самсоненко: Перепис українського майна, що використовується Російським флотом, проводиться планомірно, спокійно, навіть монотонно й на роботу українсько-російської групи з інвентаризації ніяк не впливають політичні заяви

Хоча наприкінці минулого року близькі до Президента України чиновники заявляли про необхідність у рази збільшити вартість оренди для ЧФ, Київ не став наполягати на цьому. Представники оточення Ющенка запевняють, що Юлія Тимошенко пообіцяла Володимиру Путіну не торкатися цього питання. Чиновники ФДМ запевняють, що українська сторона в будь-якому випадку не змогла б підвищити вартість оренди без згоди Росії: для цього потрібно вносити правки в двосторонні документи.

А один із експертів, який безпосередньо задіяний у проведенні інвентаризації майна, повідомив НГ важливий нюанс: нібито в томах документів, про які говорила Семенюк-Самсоненко, міститься інформація про те, за рахунок якого бюджету в радянський час споруджувався той чи інший об'єкт. За словами джерела НГ, російська сторона теоретично може поставити питання про право власності на ряд кримських об'єктів: "Це - війна. Тому політики в Москві і Києві намагаються домовитися про компроміси".

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь