Переключиться на мобильную версию

Время новостей: Місяць розплати

Нафтогаз України знизив відбір російського газу до штрафного мінімуму, - пише Олексій Гривач у російському виданні Время новостей.
Нафтогаз України знизив відбір російського газу
Нафтогаз України знизив відбір російського газу
АР

За два з половиною тижні до чергового платежу Газпрому за імпортований газ Нафтогаз України заявив про можливі проблеми з переказом коштів. У Києві це пов’язують зі зростанням заборгованості споживачів палива, особливо у секторі теплопостачання. Нафтогаз України заявляє "про можливе погіршення ситуації з розрахунками із ВАТ Газпром у результаті катастрофічного зростання заборгованості підприємств комунальної теплоенергетики перед підприємствами компанії. Загальна заборгованість підприємств теплокомуненерго перед Нафтогазом складає 4,6 млрд. гривень (близько 590 млн. дол.) і продовжує зростати. Однак проблеми в українського концерну можуть виникнути не тільки з поточними розрахунками за імпортний газ, але й з обсягами його споживання. Спроби мінімізувати відбір дорогого російського газу призвели до того, що Нафтогаз"бере значно менше прописаних у контракті лімітів. А це загрожує Україні багатомільйонними санкціями, якщо Газпром наважиться задіяти механізм "бери або плати".

Згідно з підписаним у січні довгостроковим контрактом на постачання газу між Газпромом та Нафтогазом український концерн має заплатити за лютневий відбір не пізніше 7 березня. За інформацією Времени новостей, з моменту підписання договору та до 18 лютого компанія імпортувала близько 1,3 млрд. кубометрів, із яких близько 550 млн. кубометрів в останню декаду січня (вони вже оплачені). Якщо найближчими днями Нафтогаз різко не збільшить заявки на отримання російського газу, то за підсумками місяця компанія імпортує палива на 400-450 млн. дол. Добовий відбір Нафтогазу наразі значно менший за встановлену в контракті норму, і це загрожує масштабними штрафними санкціями. Якщо Газпром вирішить діяти суворо за контрактом, у лютому вони можуть скласти до 450 млн. дол., а за підсумками першого кварталу перевищити 1 млрд. доларів.

Як відомо, у січні – березні український концерн зобов’язався придбати в Газпрому 5 млрд. кубометрів газу – втричі менше від звичайного рівня імпорту в цю пору року. Але оскільки ціна наразі складає максимальне для 2009 року значення – 360 дол. за тисячу кубометрів, в українських сховищах є солідні запаси, а внутрішнє споживання через кризу зменшилося, Київ і вирішив встановити такий ліміт. Враховуючи, що контракт почав виконуватися лише 20 січня, щодобовий відбір має складати 71 млн. кубометрів. Але фактично Нафтогаз щоденно бере 40-50 млн. кубометрів. І у найкращому разі у лютому імпортує близько 1,1 млрд. кубометрів, а до кінця кварталу – 3 млрд. кубометрів. У підписаному 19 січня главами двох газових концернів Олексієм Міллєром та Олегом Дубиною договорі йдеться, що продавець не може суттєво відхилятися від місячних обсягів відбору, які визначаються шляхом множення середньодобового споживання для цього кварталу на кількість днів. Нескладно порахувати, що у лютому український концерн має взяти та оплатити близько 2 млрд. кубометрів і 2,2 млрд. кубометрів у березні.

Оскільки у договорі передбачений звичайний для європейських контрактів Газпрому механізм "бери або плати", без штрафних санкцій Нафтогаз може недобрати тільки 6%. У пункті 6.6 чинної угоди йдеться: "У разі недобору покупцем місячного обсягу поставки газу, що перевищує 6%... покупець сплачує подавцю штраф – 300% вартості усього об’єму невибраного газу, якщо факт невибирання був протягом квітня – вересня, чи 150% вартості усього обсягу невибраного газу, якщо факт невибирання був протягом жовтня – березня будь-якого року постачання". Далі йдеться, що Нафтогаз зобов’язаний заплатити неустойку протягом десяти банківських днів з моменту виставлення рахунку.

У Газпромі не коментують можливість пред’явлення претензій за невибраний українським концерном газ. Але ситуація з виторгом від продажів у російського монополіста після 20-денного припинення експорту через Україну досить складна, і цілеспрямоване зниження імпорту Нафтогазом буде коштувати сотні мільйонів доларів.

Про те, що Київ буде усіма силами мінімізувати закупівлі газу у першому кварталі, коли ціна газу є найвищою з очікуваних у році, Прем’єр-міністр України і топ-менеджери Нафтогазу говорили відкрито. Щоправда, досі вони не піддали сумніву виконання контрактних зобов’язань. Але значне зниження встановлених обсягів явно суперечить інтересам Газпрому, який і без того страждає від падіння попиту та відповідно виручки.

Не можна виключати, що Нафтогаз розраховує врегулювати питання про зниження відбору в першому кварталі у рамках технічної угоди з транзиту та постачання газу, яку сторони досі не підписали. При цьому в Києві пов’язують узгодження цього документу з відновленням роботи "дочки" Газпрому - Газпромзбут Україна на українському розподільчому ринку. Вчора заступник голови правління Нафтогазу Ігор Діденко заявив, що вже підписав пакет документів, який дасть змогу Газпромзбут Україна почати постачання промисловим споживачам. Але, за його словами, підпис вступить у силу після затвердження техугоди між Газпромом та Нафтогазом. У російській компанії від коментарів утрималися.

Газпром експорт направив скаргу на угорську компанію Emfesz в Угорське енергетичне відомство за незаконні імпортні поставки газу з України. Як повідомила учора угорська газета Вілаггаздашаг, водночас російський концерн повідомив про це Міністерство транспорту, зв’язку та енергетики, а також звернувся по підтримку до нафтогазової компанії MOL. За даними видання, це питання обговорювалося минулого вівторка на нараді у міністерстві. Наразі експерти УЕВ вивчають скаргу щодо того, чи варто починати процедуру розслідування. Генеральний директор Emfesz Іштван Гоці заявив ІТАР-ТАСС: "Ми не знаємо, чий газ вибираємо. "Газпром" лише повідомив, що це не його ресурси". На його думку, найімовірніше триває доопрацювання нової схеми постачання, яка виникла після газової кризи, оскільки не всі питання тоді були врегульовані, передусім між Нафтогазом України та RosUkrEnergo. Компанія Emfesz належить українському співвласнику опального швейцарського трейдера RosUkrEnergo Дмитру Фірташу. RUE було оголошене у Москві та Києві головним винуватцем російсько-української газової війни та виключено зі схеми поставок газу в Україну. Водночас швейцарський трейдер, як і раніше, має контракти на постачання газу до Польщі (концерну PGNiG), Угорщини (Emfesz) та Румунії (WIEE). Однак Нафтогаз відмовляється приймати заявки трейдера на підйом газу з підземних сховищ в Україні для виконання зобов’язань перед європейськими клієнтами. Відповідаючи на запитання про можливість входження Газпрому до Emfesz, Іштван Гоці зазначив, що це питання обговорюється вже два роки, однак не має інформації про хід переговорів на цьому етапі. Досі тільки польська PGNiG офіційно заявляла про недоотримання газу за контрактом з RUE. Однак до суду не зверталася, сподіваючись врегулювати це питання безпосередньо з Газпромом. RUE подало позови проти Нафтогазу до міжнародного арбітражу в Стокгольмі.
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь