Переключиться на мобильную версию

РИА Новости: Севастополь: 225 років місту-герою

21 лютого 2009 року виповнилося 225 років з дня офіційного заснування міста і фортеці Севастополь - головної опори чорноморської могутності Росії протягом усього цього часу, пише Ілля Крамник для РІА Новости.
Місто, як і раніше, залишається головною базою російського ЧФ
Місто, як і раніше, залишається головною базою російського ЧФ
livejournal.com

Юність Севастополя

Історія Севастополя нерозривно пов'язана з історією Чорноморського флоту, що розпочалася роком раніше - 2 травня 1783 року, коли в Ахтіарську бухту було переведено з Керчі кораблі Азовської флотилії. Дуже зручна бухта стала головною базою флоту, а поселення, що виникло на її берегах - фортецею і містом.

Незабаром новостворений флот вступив у свою першу війну - російсько-турецьку 1787-1791 року. У ході військових дій флот завдав ряд нищівних поразок військово-морським силам Туреччини. Серед найвидатніших битв варто зазначити Кінбурнську (17-18 червня 1788 року), де Лиманська флотилія Чорноморського флоту, взаємодіючи з береговими батареями Кінбурн, завдала поразки турецькій ескадрі. Флотиліює командував принц Нассау-Зіген, гарнізон фортеці Кінбурн очолював Олександр Суворов. Потім була перемога у Керчі (8 травня 1790 року), де поразки турецьким силам завдала Севастопольська ескадра під командуванням Ф.Ф. Ушакова. Під керівництвом Ушакова флот розбив кілька сильних турецьких ескадр, які султан послав на Чорне море: 28-29 серпня відбулося бій при Тендрі, 31 липня 1791 року - при Каліакрії.

Севастополь розвивався і зміцнювався - і разом з ним зміцнювався вплив Росії на Чорному морі. Перші десятиліття XIX століття ознаменувалися кількома російсько-турецькими війнами, в ході яких Росія поступово відвоювала у Османської Імперії чорноморське узбережжя Кавказу. Флот, який базувався у Севастополі, брав активну участь у цих війнах, блокуючи узбережжя, забезпечуючи артилерійську підтримку військам на березі й воюючи з турецьким флотом. У цей період чорноморські моряки вписали в історію подвигів вітчизняного ВМФ чимало чудових сторінок, серед яких особливо виділяється історія бригу Меркурій.

Севастополь розвивався і зміцнювався - і разом з ним зміцнювався вплив Росії на Чорному морі

14 травня 1829 року бриг під командуванням капітана-лейтенанта Казарського отримав видатну перемогу в нерівному бою з двома лінійними кораблями Османов - Селіма і Реал-Бей, які більш ніж десятикратно перевершували маленький російський корабель з вогневої потужності - 220 гармат проти 20. У нагадування про цей бій у 1834 році Севастополь прикрасили пам'ятником капітану-лейтенанту Казарському, зі знаменитим написом: "потомству в приклад".

Від першої оборони до другої

Двадцять років потому видатні приклади героїзму та самопожертви демонстрував уже не один корабель, а все місто, флот, який  знаходився у ньому і армійські підрозділи - в 1854-55 роках Севастополь окупували з моря і суші війська Англії, Франції, Туреччини та Сардинії.

Незважаючи на героїчну оборону, очолювану адміралами Нахімовим, Корніловим і Істоміним (усі три флотоводці загинули під час облоги), російським військам довелося залишити південну сторону міста. Кораблі Чорноморського флоту, який поступався противнику в чисельності та техніці (у складі англо-французької ескадри були гвинтові лінкор і броньовані плавучі батареї) було ще раніше затоплено, щоб не пропустити ворожий флот в бухту, а решту затопили під час того як залишали південний бік міста.

За Паризьким договором 1856 року Росія втратила права мати на Чорному морі флот і фортеці. Це ганебне положення було скасовано лише в 70-х роках XIX століття, коли знову почалося зміцнення Севастополя і відтворення Чорноморського флоту. Але, незважаючи на перемогу Росії у російсько-турецькій війні 1877-78 років, що призвело до звільнення балканських країн від п’ятисотлітнього османського ярма, чорноморський флот, як і раніше, був обмежений у своїх діях: паризький договір забороняв прохід чорноморськими протоками військовими кораблями всіх країн крім Туреччини.

У результаті, в наступний період головним завданням флоту стала підготовка до можливого десанту на береги Босфору. Севастополь, заново відбудувавшиукріплення, повернув собі статус головної фортеці на берегах Чорного моря. Його берегова оборона повинна була забезпечити захист міста і баз флоту в разі повторення Кримської війни.

За Паризьким договором 1856 року Росія втратила права мати на Чорному морі флот і фортеці

Проте, вступити в бій севастопольським батареям наступного разу довелося багато десятиліть після того, вже з іншим озброєнням і зовсім не з тим ворогом, проти якого їх споруджували.

Початок XX століття став для Севастополя і флоту тривожним часом. У 1905 році на кораблях Чорноморського флоту, настрої на яких були порушені розпочатою революцією, спалахнули заколоти - спочатку на броненосці Князь Потьомкін-Таврійський, а потім, восени 1905 року, відразу на декількох кораблях флоту, на чолі з крейсером Очаків . Перший закінчився тим, що екіпаж поплив броненосцем до Румунії, де залишив корабель і відправився в еміграцію (броненосець повернули в Росію і перейменували в Святий Пантелеймон), другий було придушено зосередженим вогнем берегових батарей і флоту, що залишилися лояльними уряду.

У 1914 році місто і флот, разом з усією країною, вступили в Першу Світову війну. У ході війни Чорноморський флот активно діяв проти турецького та болгарського судноплавства, обстрілював турецькі прибережні міста. Вперше для бомбардування міст було застосовано морську авіацію - гідроплани. Підводні мінні огороджувачі ставили міни на вході в Босфор.

Перша світова не стала для Росії успішною. Військові невдачі і внутрішні негаразди, що склалися, привели країну до революції. У розпочатій Громадянській війні флот опинився заручником політичної боротьби. Після Брестського миру кораблі флоту вимушено залишили Севастополь - у місто увійшли німецькі війська. Німці зажадали повернення флоту, погрожуючи в іншому випадку продовжити військові дії, і керівництво країни прийняло рішення про затоплення кораблів на рейді Новоросійська. Частина кораблів, не підкорилася наказу, пішла до Севастополя. Згодом ці кораблі покинули Крим, забравши з собою останні підрозділи Білої армії. До 1924 року вони перебували у французькому порту Бізерта - в якості останнього осколку царського флоту. Після визнання Францією СРСР Андріївські прапори спустили, а кораблі продали на метал.

Не менш драматичною у цей період була і доля самого міста - влада в ньому належала то самопроголошеній українській раді, то німцям, яка зайняли Севастополь, то білим

 Не менш драматичною у цей період була і доля самого міста - влада в ньому належала то самопроголошеній українській раді, то німцям, яка зайняли Севастополь, то білим. У листопаді 1920 року в Севастополь увійшла Червона армія. Залишки Білих військ евакуювали з Криму разом з командувачем - генералом Врангелем.

У 1921 році, вперше після революції і розпаду Російської Імперії, визначився новий адміністративний статус міста: Севастополь увійшов у Кримську АРСР, яка у свою чергу входила до РСФСР. До цього моменту місто входило до складу Таврійської губернії, утвореної у 1802 році. Радянська влада почала відновлення міста як військової бази.

Наприкінці 20-х - початку 30-х років на Чорному морі почав відроджуватися флот. З Балтики на Чорне море прийшли лінійний корабель Паризька комуна (колишній Севастополь; рідне ім'я лінкор повернуть у 1943 році) і крейсер Профінтерн (майбутній Червоний Крим). Тоді ж добудували ескадрильні міноносці, що залишилися на верфі з Першої світової.

У 1936 році СРСР підписав Монтрезьку угоду, за якою отримав право вільного проходу військовими кораблями чорноморських проток в обидві сторони. Чорноморський флот почали розглядати як силу, здатну оперувати на Середземномор'ї, і в цій якості йому потрібне значне посилення. У результаті темпи поповнення збільшуються, флот отримує сучасні ескадрильні міноносці та підводні човни, незадовго до війни в дію вступили новітні крейсери Ворошилов і Молотов".

З цими кораблями Чорноморський флот почав Велику Вітчизняну війну. Великі кораблі не могли проявити себе через відсутність на Чорному морі великих бойових кораблів супротивника, у результаті лінкор і крейсери в основному залучалися для обстрілу прибережних позицій німецьких, італійських і румунських військ. Основне бойове навантаження лягло на легкі сили - ескадрильні міноносці, катери, тральщики та підводний флот. Вони займалися всім - боротьбою із судноплавством супротивника, доставкою підкріплень і боєприпасів, висадженням десанту і диверсійних груп.

Після розпаду СРСР місто, без будь-якої угоди чи голосування його жителів, було включено до складу України, незважаючи на свій республіканський статус, введений у 1948 році і ніким не скасований

Події на фронті розгорталися невдало - вже війська гітлерівської Німеччини увірвалися до Криму, і 30 жовтня 1941 року почалася друга оборона Севастополя. При облозі міста ворог використовував найпотужніші з наявних на той момент в світі артилерійських систем, калібром до 800 (!!!) міліметрів. Німці захопили місто 9 липня 1942 року лише після повного вичерпання всіх можливостей обороняється. Чорноморський флот пішов у кавказькі порти, а головною базою став Поті.

Севастополь було звільнено від німецьких військ 9 травня 1944 року, рівно за рік до закінчення війни. 12 травня 1944 року останні німецькі підрозділи, що залишалися в Криму, було знищено на мисі Херсонес.

З Росії в Україну

Після війни зруйноване місто почали відбудовувати наново. Адміністративно в 1945 році воно увійшло до складу Кримської області як місто обласного підпорядкування.

У 1948 році Севастополь знайшов новий статус, ставши містом республіканського підпорядкування у складі РСФСР (говорячи сучасною мовою - містом федерального значення, подібно Москві та Санкт-Петербургу). Цього статусу Севастополь не було позбавлено ніколи, і передача Кримської області зі складу РСФСР Україні положення міста як самостійної адміністративної одиниці, підпорядкованій безпосередньо Москві не змінило.

Отримавши ще й статус міста-героя, Севастополь, як і раніше, залишався головною базою Чорноморського флоту, оперативний район якого тепер простягався далеко за межі Чорного моря - кораблі ЧФ борознили води Середземного і Червоного морів, Атлантики та Індійського океанів. Така ситуація зберігалася до 1991 року.

Після розпаду СРСР місто, без будь-якого угоди чиголосування його жителів, було включено до складу України, незважаючи на свій республіканський статус, введений у 1948 році і ніким не скасований. Президент Росії Борис Єльцин не вжив жодних дій по оскарженню цього включення, а в 1997 році підписав договір, закріпившись поточний стан справ.

Місто, як і раніше, залишається головною базою російського Чорноморського флоту, нехай дуже скороченою, але все ще здатною відстоювати інтереси Росії - це показала і п'ятиденна війна 2008 року, і далекі походи кораблів ЧФ.

У 2017 році, згідно з чинним на сьогоднішній день документом, Чорноморський флот повинен буде залишити свою базу, і Андріївський прапор над Севастополем буде остаточно спущено. Невідомо, як складуться події в нашому швидко мінливому світі, але залишається лише сподіватися, що російська історія міста-фортеці, міста-героя Севастополя не обмежиться датами 1784-2017.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь