Переключиться на мобильную версию

НГ: Київ шукає гроші

Представники усіх галузей української влади мають намір сьогодні вдень підписати і оприлюднити звертання до Міжнародного валютного фонду (МВФ). Суть документа - у готовності відмовитися від політичної конкуренції для нормалізації економічної ситуації в кр.
Перемир'я в рядах української влади - це лише спроба створити ілюзію єдності і стабільності заради одержання західних кредитів
Перемир'я в рядах української влади - це лише спроба створити ілюзію єдності і стабільності заради одержання західних кредитів
img.lenta.ru


Нарада про шляхи виходу із кризи відбулася в секретаріаті українського президента в п'ятницю. Його учасники зійшлися в думці, що першочерговим завданням влади є припинення спекуляцій на валютному ринку та відновлення довіри громадян до банківської системи. Конкретні заходи та їхня послідовність повинні бути в чорновому варіанті представлені сьогодні. Якщо сторони домовляться, то найближчим часом антикризовий пакет надійде на затвердження Верховної Ради.

Як відомо, прем'єр Юлія Тимошенко до останнього часу категорично відмовлялася переглянути бюджетні показники. Це стало однієї із причин, за якою МВФ фактично заморозив Україні кредитну лінію, а міністр фінансів Віктор Пинзеник пішов у відставку.

Восени Міністерство фінансів зобов'язалося зверстати бездефіцитний держбюджет на цей рік. Уряд пообіцяв МВФ на два роки відкласти збільшення мінімальної зарплати та індексацію соціальних виплат. У переліку зобов'язань значилися також підвищення цін на газ українського видобутку, відмова від державних дотацій підприємствам теплокомуненерго, введення ринку землі сільськогосподарського призначення, розблокування приватизації.

Усі перераховані заходи різко погіршують економічне становище рядових українців, уважає один з лідерів Партії регіонів Микола Азаров. Опозиція одвічно виступала проти одержання стабілізаційного кредиту МВФ на таких умовах. Після наради в президента Азаров повідомив, що його партія не стане підписувати розроблювальний владою спільний документ. Раніше про те, що виконання вимог МВФ загрожує Україні соціальним вибухом, заявив спікер парламенту Володимир Литвин. Зараз він утримується від коментарів із приводу президентської ініціативи.

На політичну позицію української влади впливає економічна ситуація, яка стрімко погіршується та абсолютно не збігається з бюджетними прогнозами. Так, у держбюджеті на цей рік інфляція була закладена на рівні 9,5%, але заступник голови Нацбанку Олександр Савченко днями визнав, що реально вона становить 15-20%. Уряд запланував цього року ріст ВВП на рівні 0,4%, але представники МВФ стверджують, що насправді спад складе до 6%. Керівник української місії МВФ Джейла Пазарбазіоглу днями уточнила, що і цей показник не остаточний: "Раніше прогноз ВВП на 2009 рік був переглянутий з мінус 3% до мінус 6%. Ми, можливо, ще раз переглянемо його, з огляду на триваюче погіршення економічної ситуації в країнах - основних торговельних партнерах України".

За офіційними даними, з початку року спад промислового виробництва в Україні склав третину, ріст безробіття за підсумками року може досягти 10%, а борги з виплати зарплат за півтора місяця року збільшилися на 40%. У таких умовах один кредит МВФ навряд чи врятує ситуацію, зазначило джерело "НГ", близьке до уряду. За його словами, політична єдність української влади необхідна не стільки для одержання другого траншу кредиту в розмірі близько 2 млрд. дол., скільки для того, щоб допомогу Україні надали європейські країни. 4 березня це питання, за словами співрозмовника "НГ", буде обговорюватися в Парижі під час зустрічі прем'єр-міністра Юлії Тимошенко із президентом Франції Ніколя Саркозі.

Про те, що європейські країни і міжнародні фінансові організації можуть створити фінансовий пул для порятунку України, сказав днями і президент РФ Дмитро Медведєв. Нагадаємо, питання про надання Україні 5 млрд. дол. російського кредиту залишилося відкритим. Джерела в Києві стверджують, що російська сторона пов'язала цю проблему з перспективою створення газотранспортного консорціуму, у керування якого можна було б передати українські магістральні газопроводи. Українська влада таку можливість заперечує.

Тим часом Дмитро Медведєв сказав, що Росія готова взяти участь у міжнародному пулі, щоб надати Україні допомогу в розрахунках за поставки газу. Він закликав українську владу і європейські країни ще раз розглянути можливість створення консорціуму. Але в Києві слова російського президента залишили без уваги.

Директор Київського інституту проблем управління ім. Горшеніна Костянтин Бондаренко вважає, що перемир'я в рядах української влади - це лише спроба створити ілюзію єдності і стабільності заради одержання західних кредитів. Експерти сходяться в думці, що нові протиріччя між президентом і прем'єром можуть виникнути при спробі затвердити антикризовий пакет.
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь