Переключиться на мобильную версию

Взгляд: Румунія знайшла сексота

У Києві розпалюється великий шпигунський скандал: Румунія вислала з країни українського військового аташе, пише сьогодні видання Взгляд.
У Києві розпалюється великий шпигунський скандал
У Києві розпалюється великий шпигунський скандал
president.gov.ua

Раніше президент Румунії Траян Бесеску скасував візит в Україну. Відносини між двома країнами сильно зіпсувалися після рішення Міжнародного суду ООН щодо статусу острова Зміїний у Чорному морі. Втрата Зміїного частково вплинула на долю Володимира Огризка, якого напередодні Верховна Рада зняла з посади глави МЗС країни.

Українського військового аташе в Бухаресті вислано з Румунії і оголошено персоною нон-ґрата. Про це в середу повідомило інформоване джерело в Києві, підкресливши, що вперше за останні роки Україна "замішана в серйозному шпигунському скандалі".

Передвісником ускладнення відносин з Румунією стала відміна візиту в Київ президента Траяна Бесеску, який планувався на 25-26 лютого. Через два дні, 28 лютого, у Румунії за звинуваченням у шпигунстві було арештовано офіцера румунського міністерства оборони Флорічела Акіма і громадянина Болгарії Петра Зікулова.

Повідомлялося, що протягом кількох років вони продавали секретні документи румунського оборонного відомства третім країнам.

Зокрема, секретна інформація передавалася в українське посольство, де військовим аташе працював якийсь Сергій Ільницький. Українські МЗС, Міноборони і спецслужби факт видворення військового аташе поки не підтверджують, повідомляє ІТАР-ТАРС.

За румунським законом Акіма і Зікулова затримано на 29 днів. Протягом цього терміну вони вправі найняти адвокатів або довести свою невинність. Однак обидва після арешту почали давати вдячні показання. Поки не уточнюється, чим займався в Румунії болгарський громадянин. За даними румунських ЗМІ, за кожен продаж військових секретів Акім отримував у середньому 1000 доларів.

Розвідслужби Румунії оголосили, що офіцер знаходився в розробці з 2005 року. Слідство вважає, що румун передавав документи болгарину, який переправляв інформацію "державі, що не входить до НАТО", повідомляє HotNews.ro.

Міністр національної оборони Румунії Міхай Стенішоаре відмовився повідомити деталі справи, але зазначив, що вона стосується порушення румунських законів та передачі секретних матеріалів його відомства "третім країнам". Остаточний вердикт винесе генпрокуратура. До розслідування підключено місцеву спецслужбу - румунську службу інформації.

Пан Зікулов стверджує, що він підтримував тісні контакти з посольством України в Бухаресті, яке цікавилося секретною військовою інформацією міністерства національної оборони Румунії. Українське диппредставництво, зі свого боку, відмовилося коментувати його висловлювання. В українському МЗС поки що теж відмовляються коментувати останні повідомлення румунських ЗМІ.

Відносини України і Румунії переживають непрості часи. На початку лютого Київ програв Бухаресту справу про статус острова Зміїний. В результаті рішення Міжнародного суду ООН Україна втратила шанс збільшити економічну зону навколо острова і, таким чином, позбулася видобутку серйозних обсягів нафти і газу, які, як вважають експерти, можуть там перебувати.

Звільненому напередодні міністру закордонних справ України Володимиру Огризку місцеві парламентарії крім конфлікту з послом Росії поставили в провину і невміння відстоювати інтереси України на світовій арені.

Висилка військового аташе України з Румунії стала другим із початку року шпигунським скандалом, що вибухнув у світі. Наприкінці лютого в Естонії за звинуваченням у шпигунстві на 12,5 років було засуджено високопоставленого співробітника міністерства оборони Естонії Хермана Сімма, який працював у відомстві з 1995 року.

У 2000 році він очолив відділ збереження державних таємниць і мав найвищий рівень доступу до документів. Такий самий допуск є всього у 5-6 осіб в Естонії, серед яких президент, прем'єр-міністр, міністри оборони та закордонних справ і командувач силами оборони.

Через Сімма проходили всі військові документи, які отримувала Естонія з країн, з якими у неї укладено договори про обмін секретними документами. Спостерігачі стверджують, що Північноатлантичному альянсу та Естонії завдано величезної шкоди.

На допиті пан Сімм розповів, що почав співпрацювати з КДБ (зараз ФСБ) в кінці 1970-х років, коли навчався в Москві. Через багато років його почали шантажувати співробітники російської Служби зовнішньої розвідки, погрожуючи в іншому випадку викрити його як колишнього агента КДБ.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь