Переключиться на мобильную версию

НГ: Показовий прочухан

Захопленням Нафтогазу Віктор Ющенко спробував продемонструвати, хто в домі господар, пише Тетяна Івженко в сьогоднішньому номері російської Независимой газеты.
Ющенко не буде таким чином загострювати відносини із Заходом і заодно підвищувати рейтинг своєї головної суперниці на президентських виборах
Ющенко не буде таким чином загострювати відносини із Заходом і заодно підвищувати рейтинг своєї головної суперниці на президентських виборах
АР

Захоплення найбільшої національної компанії Нафтогаз України силами Служби безпеки України (СБУ) за підтримки спецпідрозділу Беркут, яке сталося вчора, тільки за формою нагадувало початок державного перевороту. "Не треба це порівнювати, наприклад, із захопленням Газпрому силами ФСБ. В Україні все контролюється кланами. Їм підпорядковані і національні компанії, і силові структури. Тому події в Нафтогазі - це не переворот, а, фактично, лише бізнес-склока", - запевнив НГ високопоставлений чиновник.

Співрозмовник НГ погодився, що причиною безпрецедентної події стала тіньова війна Президента Віктора Ющенка і прем'єра Юлії Тимошенко. Якщо у вівторок Блок Юлії Тимошенко (БЮТ) дав вирішальні півсотні голосів за відставку міністра закордонних справ Володимира Огризка, то вже в середу президентська сторона "справою Нафтогазу" показала, хто в домі господар.

Удар з боку Президента був нанесений в момент, коли Юлія Тимошенко перебувала з робочим візитом у Франції, керівник Нафтогазу Олег Дубина - на лікарняному, а його заступник Ігор Діденко був викликаний з доповіддю до Президента. Тимошенко, коли збиралася в дорогу знала, що ситуація загострюється. Вона повідомила журналістам в аеропорту: "Вчора вночі (з 3 на 4 березня. - НГ) заарештували Тараса Шепітька (начальник відділу енергетичної митниці. - НГ). У СБУ його змушували розмитнити закуплені Нафтогазом 11 мільярдів кубометрів газу на компанію РосУкрЕнерго.
У зв'язку з цим Верховна Рада зажадала звіт про те, що відбувається від в.о. керівника СБУ Валентина Наливайченка. Він був у відрядженні, тому з доповіддю в парламент прийшов заступник глави СБУ Валерій Хорошковський. Він заявив, що митниця є корумпованим органом, а тому арешт рядового співробітника - звичайна справа. Це викликало обурення депутатів, адже сам Хорошковський лише місяць тому "втік" до СБУ з посади керівника Державної митної служби України. Це сталося в той момент, коли Тимошенко взялася наводити лад у структурах митниці, а Хорошковському загрожувала відставка. Справа стосувалася саме тих 11 млрд. куб. м газу, які раніше належали РосУкрЕнерго, а в січні, за словами Юлії Тимошенко, були за згодою Газпрому їх викупила компанія Нафтогаз України. Заплутана передісторія не завадила вчора Хорошковському звинуватити керівництво уряду в прикритті махінацій і тіньових схем.

Поки депутати готувалися направити запит до Генпрокуратури, офіс Нафтогазу в центрі Києва захопили невідомі озброєні люди в масках. Через кілька годин СБУ визнала, що в приміщення увірвалися слідчі та їх охорона. Прес-секретар СБУ Марина Остапенко пояснила: "Відбуваються звичайні слідчі дії в рамках розслідування кримінальної справи за фактом заволодіння посадовими особами компанії Нафтогаз 6,3 мільярда кубометрів транзитного газу". Вона уточнила, що справа була порушена ще 2 лютого, але на початку березня деякі депутати стали перешкоджати роботі слідчих, через що їх звичайна робота перетворилася в "маски-шоу".

Співробітник Нафтогазу, з яким вдалося зв'язатися кореспондентові НГ, спростував слова Остапенко: "По-перше, вони увірвалися, не представилися, закрили в кабінеті головного бухгалтера і вимагали від неї секретні документи, свідчення, підписи.

Вони довели жінку до серцевого нападу, а потім не відразу пропустили до неї бригаду "швидкої допомоги". Вони навіть керівництво компанії намагалися не пускати в офіс..." - коротко розповів співрозмовник газети. За його словами, кілька депутатів від БЮТ все-таки пройшли в будівлю Нафтогазу, хоча їм довелося вступити в рукопашну сутичку з бійцями Беркута. Стало відомо, що міліція почала підтягувати свої сили до офісу. Формально - для з'ясування обставин події. Але, враховуючи, що голова МВС Юрій Луценко вважається людиною з команди Юлії Тимошенко, не можна було виключити протистояння між СБУ та МВС. Подібне вже відбувалося.

Вчора зі зверненням до рядових співробітників СБУ виступив віце-прем'єр Олександр Турчинов - права рука Тимошенко, який в 2005 році керував Службою безпеки України. Він закликав "не виконувати злочинні накази": "Це спроба вилучити оригінали документів, на підставі яких здійснюються розрахунки з Газпромом і на підставі яких працює Нафтогаз.

Соратники Тимошенко були впевнені, що Президент санкціонував захоплення з метою зірвати виконання підписаних в січні газових угод. "Логіка така: якщо Газпром у відповідь на відставку Огризка люб'язно пообіцяв не застосовувати до Нафтогазу штрафні санкції за недобір контрактних обсягів газу, то вдаримо по Нафтогазу - нехай, мовляв, росіяни не радіють", - сказало джерело НГ. в.о. керівника компанії Ігор Діденко, намагаючись увійти в свій офіс, сказав, що не розуміє що відбувається. Вийшовши із Секретаріату Президента, Діденко був приголомшений новинами: "Діяльність Нафтогазу була і залишається законною. Якщо у деяких керівників слабо з головою, то я їм не лікар".
Прем'єр Тимошенко лаконічно відреагувала на цю подію з Парижа: "Це показовий прочухан". Водночас деякі її соратники розглядали можливість арешту прем'єра після повернення додому. Не виключали такого сценарію і окремі політологи. Але більшість погоджуються, що Ющенко не стане таким чином загострювати відносини із Заходом і заодно підвищувати рейтинг своєї головної суперниці на президентських виборах. Експерти впевнені також, що соратники Глави держави діяли не тільки в підтримку компанії РосУкрЕнерго, але і для підтвердження статусу Ющенка як "господаря в домі".
Оцінюючи події середи в Києві, спікер Верховної Ради Володимир Литвин заявив: "Висновок напрошується один: країна розвалюється, а ми констатуємо, що вона розвалюється".

Пізніше стало відомо, що Шевченківський районний суд Києва призупинив слідчі дії по кримінальній справі стосовно Нафтогазу та співробітника митниці Тараса Шепітька. Паралельно в будівлі компанії розпочала роботу оперативно-слідча група СБУ. З'явився і коментар з боку Ющенка. Заступник глави Секретаріату Роман Безсмертний повідомив, що Президент займався вивченням звіту київського мера і міг нічого не знати про те, що відбувається.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь