Переключиться на мобильную версию

Ведомости: Операція «Чистий газ»

Служба безпеки України (СБУ) спробувала завадити Нафтогазу забрати газ у Rosukrenergo (RUE). Спроба провалилася. Але якщо СБУ все ж вдасться досягти свого, газове перемир’я між Україною та Росією опиниться під загрозою, - пише у російському діловому вид.
Учорашнє захоплення спецназом СБУ офісу «Нафтогазу» може призвести до порушення російсько-українських газових домовленостей
Учорашнє захоплення спецназом СБУ офісу «Нафтогазу» може призвести до порушення російсько-українських газових домовленостей
AP

Учора офіс НАК  Нафтогаз України  був захоплений спецназом  Альфа  СБУ. Співробітники СБУ, які пройшли у будівлю вслід за ними, розмістилися в офісі та вимагали оригінали контрактів між  Нафтогазом  та  Газпромом , а також інші документи. За словами прес-секретаря компанії Валентина Землянського, працювати в НАК із документами співробітники СБУ почали ще з 3 березня  і жодної протидії їм не чинили , тому  незрозуміло, навіщо знадобилося шоу . Водночас, заявила прес-служба НАК, СБУ арештувала весь газ, який перебуває в українських ПСГ (підземних сховищах газу. – ред.).

СБУ пояснила свої дії кримінальною справою, відкритою нею 2 березня проти керівництва  Нафтогазу  та Головної енергетичної митниці за присвоєння 6,3 млрд. куб. м. газу. Служба називає незаконною операцію купівлі  Нафтогазом  у  Газпрому  газу по 159,9 дол. за 1000 куб. м. Угоду уклали наприкінці січня 2009 р. У результаті НАК заволодів 11 млрд. куб. м. газу, який належав RUE. 3 березня у рамках кримінальної справи був затриманий заступник начальника Енергетичної регіональної митниці Тарас Шепітько.

Деталі цієї угоди сторони не розкривають. Але українські ЗМІ (зокрема,  Українська правда ) описували їх так:  Газпром  у січні продав  Нафтогазу  борг RUE на 1,7 млрд. дол.  Нафтогаз  хотів отримати його тільки газом, трейдер не поступався. Щоб розмитнити сировину,  Нафтогазу  потрібно було отримати право власності на співмірний обсяг імпортного газу. Тому українська компанія спочатку продала  Газпрому  певні 11 млрд. куб. м. газу і того ж дня викупила їх назад. Сума обох угод - 1,7 млрд. дол. Така угода готувалася, казало  Ведомостям  джерело, близьке до RUE. Але інших підтверджень немає: представники  Газпрому  та  Нафтогазу  цю тему не коментують. Позовів до  Газпрому  у будь-якому разі не пред’явиш, вважає близьке до нього джерело: у  Нафтогазу  на момент угоди були такі самі обсяги власного газу в ПСГ, саме його міг купити концерн.

Представник RUE ситуацію коментувати відмовився. Але джерело, близьке до керівництва компанії, визнає, що дії СБУ дають RUE шанс отримати нарешті свій газ.

Арешт газу в ПСГ не має створити складнощів у транзиті російського газу: за словами співробітника  Газпрому , монополія не користується сховищами в Україні. Офіційно  Газпром  вчора висловив сподівання, що  Нафтогаз  виконає свої зобов’язання з оплати й транзиту.

Втім, уже до вечора газ  Нафтогазу  був виведений з-під арешту. За позовом  Нафтогазу  Шевченківський районний суд Києва скасував рішення СБУ. Чи буде СБУ оскаржувати це рішення,  Ведомостям  з’ясувати не вдалося.

Якщо газ ПСГ буде арештований,  Нафтогазу  доведеться приблизно учетверо збільшити імпорт (до 160 млн. куб. м. на добу), зазначає директор East European Gas Analysis Міхаїл Корчємкін. А це означає, що виплати  Газпрому  зростуть до 57-58 млн. дол. у перерахунку на добу проти нинішніх 14 млн. дол. За весь березень вийде близько 1,7 млрд. дол. (ціна І кварталу найвища – 360 дол. за 1000 куб. м).  Нафтогаз  такі гроші платити не в змозі, а це означає, Росія знову може відключити Україну, зазначає Корчємкін.

Український економіст Дмитро Боярчук вказує, що єдиною можливістю уникнути зриву графіку платежів буде вже випробувана схема з отриманням коштів із міжнародних резервів ЦБ. У цьому разі Нацбанк дасть гривневий кредит українському Ощадбанку, а той прокредитує  Нафтогаз . Вперше така схема застосована у січні, нагадує експерт.

У підготовці матеріалу також брали участь Катерина Кравченко, Олексій Нікольський.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь