Переключиться на мобильную версию

Ъ: Газпром замінить RosUkrEnergo

Польща вирішила проблему дефіциту газу, що виникла в зв'язку з виходом трейдера RosUkrEnergo зі схеми поставок газу в Україну. Газпром домовився переоформити на себе контракт з Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) на постачання 2,5 млрд куб. м.

Ціна питання - відмова Польщі від претензій на суму до $ 60 млн і зниження ставки на транзит російського газу. Наступним кроком має стати витіснення RosUkrEnergo з ринку Угорщини.

У п'ятницю в Варшаві заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв провів засідання наглядової ради EuRoPol Gaz SA (експлуатує польську ділянку газопроводу Ямал-Європа), по 48% якої належить Газпрому та PGNiG. На засіданні сторони обговорили питання подачі тарифної заявки на 2009 рік на послуги EuRoPol Gaz SA з транспортування російського газу територією Польщі, повідомили в Газпромі.

Як пояснило Ъ джерело, близьке до переговорів, зниження ставки транзиту є однією з двох умов, на яких ТОВ Газпром експорт погодився взяти на себе контракт RosUkrEnergo (на 50% належить Газпрому) за постачання газу в Польщу.

Вони були зупинені в ході російсько-української газової війни і з тих пір не відновилися: сторони звинуватили трейдера в розпалюванні конфлікту, і компанія фактично втратила можливість постачати газ. Діяльність RosUkrEnergo зараз перевіряють лічильні палати Росії та України. "Ми плануємо завершити аудит компанії в кінці березня", - повідомив у п'ятницю голова Рахункової палати РФ Сергій Степашин.

Щорічне споживання газу в Польщі становить 13,7 млрд куб. м, з яких 30% забезпечується за рахунок власного видобутку. RosUkrEnergo досі був другим постачальником після Газпрому, забезпечуючи 18% загального споживання країни - 2,5 млрд куб. м газу в рік.

23 лютого рада PGNiG направила в RosUkrEnergo вимогу виплатити компенсацію в кілька мільйонів доларів за недопоставки газу, повідомляла польська газета Rzeczpospolita з посиланням на віце-президента PGNiG зі стратегії Радослава Дудзиньского. За його словами, відповіді так і не було, і компанія попередила про намір звернутися для отримання компенсації в арбітражний суд у Швейцарії. У RosUkrEnergo ситуацію навколо постачань до Польщі не коментують.

Але, щоб Газпром замінив RosUkrEnergo в Польщі, потрібно підписати доповнення до їх міжурядової угоди з Росією, і обговорити додатковий обсяг поставок. У рамках візиту до Варшави Олександр Медведєв саме обговорював із заступником прем'єр-міністра, міністром економіки Польщі Вальдемаром Павляком "розвиток двостороннього співробітництва в газовій галузі".

Як уточнив міністр телеканалу TVN24, зміни в міжурядову угоду будуть внесені найближчим часом і новий контракт підпишуть упродовж декількох тижнів. Він додав, що Газпром поставить додатковий газ до Польщі в обмін на відмову PGNiG від претензій до RosUkrEnergo на $ 60 млн з приводу недопоставок.

"Можливостей для збільшення продажів газу зараз дуже мало, і Газпром правильно скористався однією з них, - вважає директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін. - Наступним кроком стане витіснення компанії Emfecz з газового ринку Угорщини". Emfecz належить другому співвласнику RosUkrEnergo Дмитру Фірташу і також закуповує газ у трейдера. У Газпромі зазначають, що питання поставок газу в Угорщину за контрактами RosUkrEnergo поки не врегульовано.

Сьогодні до Москви з офіційним візитом прибуде прем'єр-міністр Угорщини Ференц Дюрчань, який, можливо, буде обговорювати з президентом Дмитром Медведєвим і головою уряду Володимиром Путіним і ці питання. Крім того, на 10 березня заплановано підписання базової угоди між ВАТ Газпром та угорським банком розвитку базової угоди про створення на паритетних засадах СП з будівництва угорської ділянки газопроводу Південний потік.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь