Переключиться на мобильную версию

Ъ: труба не дура

У Будинку прийомів російського уряду вчора проходили найбільш нервові, за спостереженнями спеціального кореспондента Ъ Андрія Колесникова, з моменту російсько-української газової кризи переговори російського керівництва з європейськими колегами, пише в сь.

Голова уряду Росії Володимир Путін зустрівся з прем'єр-міністром Угорщини Ференцом Дьюрчанем і після підписання угоди про будівництво угорської ділянки газопроводу Південний потік і газосховища в ультимативній формі відповів співрозмовникові на ідею про те, що чим більше газопроводів буде в Угорщині, тим краще.

Напруга відчувалася вже на самому початку переговорів, коли Володимир Путін і Ференц Дьюрчань зустрілися для переговорів один на один. Угорський прем'єр, як то кажуть, першим почав.

А все ще могло обійтися. Володимир Путін великодушно нагадав, що за ті шість років, що пан Дьюрчань працює прем'єр-міністром, угорський експорт до Росії збільшився у дев'ять разів. Тобто він, по суті, приписав цю заслугу особисто панові Дьюрчаню (при цьому, втім, прямо натякнувши на те, що саме Ференц Дьюрчань поставив таким чином експортно орієнтовану частину угорської економіки в залежність від російської).

Але тут пан Дьюрчань сказав, що, хоча Угорщина представляє в ЄС те крило, яке виступає за стратегічне співробітництво з Росією, це зовсім не означає, що вона в усьому з Росією погоджується.

- Безумовно, є питання, - додав він, - з якими ми не погоджуємося.

Таким чином, ще до початку переговорів Ференц Дьюрчань зайняв принципову позицію. Але, насправді, він зайняв її ще до цих переговорів. За інформацією Ъ від одного з російських переговірників, ще 6 січня 2008 року, в розпал російсько-української газової кризи угорський прем'єр відправив Володимиру Путіну листа, в якому з опалу поклав відповідальність за цю кризу не тільки на Україну, а й на Росію, причому в однаковою мірою, що, звичайно, не могло не викликати обурення у одержувача листа.

Тим більше, що пан Дьюрчань звинуватив саме Росію в недотриманні договірних зобов'язань (тобто він ударив по найболючішому - адже саме в ці години урядові та газпромівські чиновники як заклик повторювали телеглядачам в Росії та ЄС, що Газпром останні 40 років жодного разу не підводив постачальників і не підведе принаймні ще стільки ж). Крім того, за словами одного з вчорашніх російських переговорників, прем'єр Угорщини "буквально зажадав від Путіна негайно відновити поставки, причому натякав на можливі ускладнення у відносинах, якщо цього негайно не станеться".

Це все не могло не справити враження на Володимира Путіна. Він, очевидно, чекав приїзду Ференца Дьюрчаня до Москви з нетерпінням. І ось дочекався. Тим більше, що після приїзду, пан Дьюрчань почав розмовляти з Володимиром Путіним на межі нервового зриву.

- А ось у нас незгодних немає ...- відповів угорському прем'єрові російський і додав ще щось, але його тихі слова, не обіцяли нічого хорошого, і слова потонули в клацанні затворів фотоапаратів, тому що обличчя пана Дьюрчаня стало таким безтурботно-збентеженим, що його неможливо було не запам'ятати.

Втім, пан Путін мав на увазі, очевидно, що в уряді Росії всі як один за співпрацю з Угорщиною без будь-яких застережень (і в цьому вже був його гіркий, так би мовити, сарказм), а не те, що в нас в Росії всі з усім згодні (або принаймні не тільки це), або те, що "марш незгодних" на політичній карті Росії не існує (принаймні для нього).

Після переговорів, які тривали не так вже й довго, близько півтори години, було підписано дві підготовлені до цього візиту угоди - про будівництво угорської ділянки газопроводу Південний потік пропускною спроможністю 10 млрд кубометрів у рік і про будівництво пов'язаного з ним підземного газосховища на території Угорщини. Буде створено спільні російсько-угорські підприємства, і в обох випадках у будівництві бере участь Газпром (угоди з російської сторони підписував глава корпорації Олексій Міллер).

На прес-конференції, не чекаючи питань, які обов'язково мали пролунати, Ференц Дьюрчань банально вирішив, мабуть, що кращий захист - це напад, і вирішив ще раз атакувати першим. Цей життєрадісний чоловік, який на прес-конференції весь час озирався по сторонам немов у пошуках чиєїсь підтримки (тим самим, напевно, підтверджуючи впевненість вищих державних чиновників Росії в тому, що Угорщина не здатна грати самостійну політичну роль, а здатна тільки підігравати, і зрозуміло кому, особливо у випадку з будівництвом Nabucco, і лише в рідкісних випадках здатна вести себе у відповідності зі здоровим глуздом - наприклад, в історії з будівництвом Південного потоку, відразу сказав про те, що "в політиці грають відразу на декількох інструментах".

Він пояснив, що Угорщина входить до складу ЄС, "активно працює з країнами НАТО" (так і підтверджуються найгірші припущення), але "ніколи не приховувала, що прагне до співпраці з Росією".

- У наших двох країн, - додав Ференц Дьюрчань, продовжуючи грати з вогнем, - неоднорідна історія, але ми повинні розуміти, що з певного часу світ став невеликим, а земля стала плоскою ... Тобто я хочу сказати, що ніхто сам не в змозі впоратися зі своїми проблемами - ані Росія, ані Угорщина.

Угорський прем'єр мав на увазі, що в цьому плоскому, хоча, може, і багатополюсном світі (один з багатообіцяючих полюсів в ньому, без сумніву, Угорщина - особливо після вчорашнього дня) не тільки Росія може простягнути руку допомоги Угорщині, але й Угорщина - Росії.

- Я вважаю, - продовжив Ференц Дьюрчань, - що два трубопроводи - це більше, ніж один, а три - більше, ніж два!

Он якось переможно подивився в зал, який повинен був повною мірою оцінити сміливість цього твердження (може, так і було б, якби замість "більше" він сказав "краще").

- І нехай вони проходять через Угорщину! - Заявив угорський прем'єр.- Це все ж не те що один, який ще до всього проходить через територію України (хоча б чимось він нарешті порадував російського колегу з багатообіцяючим розгубленим виглядом. - А. К.)! Nabucco обіцяє постачання газу не з російського джерела!..

Пан Дьюрчань часом все ж, мабуть, забував, де він дає цю прес-конференцію.

- Ну і, крім того, світ не стоїть на місці, він такий динамічний, у світі стільки енергетики, і так багато всього іншого, так ростуть обсяги посівних насіння, і я не сумніваюся, що Угорщина буде як і раніше поставляти їх у Росію! - Урочисто закінчив він.

Прямо кажучи про залежність Росії від поставок угорських посівних насіння, Ференц Дьюрчань, можливо, застерігав Володимира Путіна від ідеї натякнути на залежність Угорщини від поставок російського газу. Пан Путін нічого на це не відповів, формат заяви не припускав ніяких коментарів.

На питання угорської журналістки, "чи було знайдено якесь рішення по Malev" (це угорська авіакомпанія, яка опинилася в складному фінансовому становищі), Володимир Путін відповів, що "всі необхідні рішення з цього питання з нашої сторони прийнято ... повністю". Пізніше він додав, що "це, між іншим, кілька десятків мільйонів". Йдеться, за даними Ъ, мова йде про те, що "дочка" Аерофлоту Брідж Ейр придбає контрольний пакет акцій Malev і що гроші на це вже виділено (цікаво, що на вчорашніх переговорах з приводу долі Malev не було голови Аерофлоту пана Окулова, що викликає додаткову інтригу на тлі розмов про його близьку відставку).

Ференца Дьюрчаня запитали, чи можна вважати, що Nabucco і Південний потік для нього рівноцінні проекти. Здавалося, журналісти хочуть підставити угорського прем'єра. Але вчора це було неважко.

- Немає іншої такої великої небезпеки для країни, - відповів він, - як висіти на одній трубі. На початку цього року ми дивилися на кінчик труби, з якого нічого не капало...

Вигляд у Ференца Дьюрчаня в цей момент був такий засмучений, ніби мова йшла не про російсько-українську газову кризу, а про якісь глибоко особисті проблеми цієї людини.

- А якщо тільки з Росії підуть два проводи, - сказав угорський прем'єр, - це набагато краще! А якщо буде ще середньоазіатський провід, то ще краще для Угорщини, ще більше безпеки для неї!.. І ось багато хто вважає, що рішення по проводу - це політичне питання...

Він крадькома, якщо не з побоюванням, подивився на Володимира Путіна.

- Та ні, це питання державного суверенітету (тобто все ж політичне. - А. К.), - продовжив пан Дьюрчань. - Головне, не залежати від когось або від чогось.

У його розумінні це означає залежати від всіх відразу.

- Японія, - говорив він, - купує зріджений газ із семи джерел! Я б теж хотів купувати газ не з трьох, а з семи!

Пан Путін з відвертим здивуванням дивився на колегу. Щодо семи джерел - це була новина для нього.

- Коли один продавець, важко торгуватися про ціну, - відверто заявив Ференц Дьюрчань. - Росія теж, напевно, була б не рада, якщо б у неї був один покупець...

По обличчю Володимира Путіна було видно, що його найближчим часом взагалі навряд чи може щьось порадувати. Але Ференц Дьюрчань вже не міг зупинитися. А йому було про що сказати.

- Ми нещодавно були в гостях у затоці (в Перській, треба розуміти. - А. К.) і намагалися на Адріатиці побудувати термінал, за яким будемо купувати зріджений газ, - пояснював він, даючи зрозуміти, що диверсифікація газових потоків у виконанні Угорщини буде відбуватися найрадикальнішим чином. - Вибачте, що я так докладно відповідаю...

- Я теж тоді докладно відповім...- сказав нарешті пан Путін. - Запитували про терміни будівництва Південного потоку? Цей проект буде завершено 31 грудня 2015 року... Розраховуємо прокачувати через Угорщину мінімум 10 млрд кубометрів газу. А всього потужність трубопроводу - 30 млрд... Проблем з фінансуванням не існує. Ніяких. Просто не існує. Для такого роду проектів.

Я бачив, як на цих словах пожвавився глава Газпрому Олексій Міллер. Він, здається, не очікував такої потужної і безапеляційно підтримки з боку пана Путіна.

Тим часом російський прем'єр висловлювався так демонстративно, очевидно, і тому, що на іншій чаші ваг була повна невизначеність із термінами та фінансуванням і нарешті з наповненням Nabucco, - і Володимир Путін не міг відмовити собі в задоволенні продемонструвати свою визначеність.

- Повністю згоден, що треба диверсифікувати потоки, - додав він. - При цьому проблем з країнами-джерелами немає. Є проблема транзитних країн (тобто і проблема Угорщини. - А. К.). Ось у чому проблема. Газ або є, або його немає. У Росії він є. І нам його вистачить, щоб задовольнити наші внутрішні потреби, і потреби західних партнерів, ще років... на сто!

По-моєму, Володимир Путін збирався сказати "на п'ятдесят!" і тільки в останню мить передумав.

- Це дані експертів, - тут же додав він .- Що стосується інших маршрутів, ми нічого проти не маємо. Але просто треба розуміти, що Nabucco, наприклад, збільшує кількість транзитних країн, а не зменшує їх (тобто збільшується і кількість проблем, хотів він сказати. - А. К.)... Азербайджан, Туреччина, Грузія... І наповнення не буде, наприклад, без Ірану... І ми, звичайно, будемо раді, якщо цей проект коли-небудь вдасться реалізувати...

Після згадки Ірану у зв'язку з цим проектом ніщо, здається, вже не могло змусити повірити в те, що Володимиру Путіну вдасться порадіти за колег навіть у віддаленій перспективі.

- А якщо ми, наприклад, не побудуємо Південний потік, - продовжив він, повернувшись до Ференца Дьюрчаня, - в чому я сильно сумніваюся ...- то ми будемо зріджувати газ і продавати його дорожче, відсотків на 20... це завжди дорожче... і Європа втратить природну конкурентну перевагу...

Наприкінці зустрічі Володимир Путін висловився щодо ще однієї транзитної країни, України:

- Слава Богу, в Україні знайшлися відповідальні люди, які уклали контракти на поставку, і на транзит (тобто пані Тимошенко. - А. К.)... Але все ж, комусь не терпиться (тобто пану Ющенко. - А. К.)! Люди в масках намагалися вилучити з державної нафтогазової компанії підписаний транзитний договір!.. (Перший раз ми почули, таким чином, що саме шукали люди в масках в Нафтогаз України. - А. К.) Яким місцем думають люди, які віддають такі накази, одному Богові відомо!

Це зауваження не мало відношення до Ференца Дьюрчаня. Але після нього він не міг не оцінити усі принади свого становища, яке ще кілька хвилин тому здавалося зовсім вже не райдужним.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь