Переключиться на мобильную версию

Европа Экспресс: Україна пішла в піар

Українська політтехнологічна дійсність поповнилася новим “досягненням”. Ні, це зовсім не просунутий “хай-тек”, не нове слово в комунікаціях і навіть не щось винайдене на місці. Очевидно, у запалі наростаючої боротьби штабісти підказують своїм босам, що ча.
Президентські і парламентські вибори хочуть наблизити, щоб не залишитися без грошей...
Президентські і парламентські вибори хочуть наблизити, щоб не залишитися без грошей...
president.gov.ua

Нафталіновий прайм-тайм

Леонід Кравчук, перервавши програми на деяких українських каналах, спочатку в телеефірі, а потім і на прес-конференції закликав Віктора Ющенка подати у відставку. Приблизно у цей час у пресі виклав свою точку зору і другий президент - Леонід Кучма: він вважає, що Віктору Ющенку не потрібно заважати працювати на посаді глави держави весь термін повноважень. Простого збігу двох виступів, звичайно ж, виключати не можна.

Аргументів у Кравчука було багато, і різних, але, очевидно, найбільш вагомий, зі своєї точки зору, Леонід Макарович озвучив так: мовляв, всі, кого перший президент зустрічав за останній час, говорили про це ж ... Залишимо осторонь список тих осіб, з якими останнім часом спілкувався Кравчук, - зрештою, це його особиста справа. Але офіційне звернення першого президента до третього, так ще й прайм-таймівське, у дорогий телевізійний час, та ще й підкріплене прес-конференцією, - це вже не особистісний факт. Якби Кравчук хотів звернутися тільки до Ющенка, він би зробив це масою всіляких способів: від листа до особистої зустрічі. Але факт звернення став публічним - і чи не миттєво був перетворений мас-медіа у головну політичну сенсацію.

Куди додалася, природно, і жорстка відповідь глави держави. Про те, що "з минулого покликані "герої", яким належить відпрацювати на виборчу кампанію", про те, що "із нафталіну не потрібно діставати тих політиків, які прожили свій історичний час", про те, що "ніхто не захоче повернутися у той стан, в якому перебували Україна і українська економіка за часів Кравчука" і "кравчучку", котру "ніколи не забудуть, тому що це символ бідності був, символ нашого занепаду".

Прямо скажемо, міцною вийшла ця заочна "міжпрезидентська" розмова.

"Недоброволець" Кравчук

Тільки дуже молоді глядачі, мабуть, легко повірили тезису Кравчука про його самостійне рішення піти достроково з президентського посту у 1994 р. Так, рішення і справді було самостійне і якоюсь мірою несподіване, але воно приймалося, хто пам'ятає, під постійним громадським тиском. Це був час найжорстокіших кризових моментів в економіці, жахливої інфляції, час "вимивання" товарів з полиць магазинів, черг і страшної соціальної депресії. Про дострокові вибори тоді говорили мітинги - заради них навіть об'єдналися дві найбільші, на той момент і досить антагоністичні одна до одної, політичні сили: Народний рух Чорновола та Нова Україна Кучми - Гриньова.

Було б образливим, мабуть, вважати, що щире бажання Кравчука допомогти Україні у сьогоднішні складні часи активісти-політтехнологи перетворили на таку витончену "цільову акцію"... Але й припускати, що Леонід Макарович не розуміє, як його "слово відгукнеться", було б наївним.

Дефолт, імпічмент і чашка чаю

Щоб зрозуміти рушійні мотиви того, що відбувається, достатньо однієї юридичної консультації. Для того, щоб здійснити процедуру імпічменту президента, його опонентам не вистачає ні підстав, ні сил, ні часу. А ось "похитати" крісло, позлити і понервувати чинного главу держави і без того в непростий для нього період - часу скільки завгодно! .. Це "приємно оку" і формальній опозиції (комуністам і Партії регіонів), і "заклятим друзям" Ющенка з парламентської коаліції.

Зручний і наступний момент: поки схрещуються шпаги навколо "можливості-неможливості відставки", сильнішою стане роль Кабміну. А він, як ніхто інший, шукає зараз додаткової опори. Уже зрозуміло, що бюджет нереальний і тріщить по швах, зрозуміло, що нові обвали гривні ні до чого доброго не приведуть, зрозуміло, що без якихось додаткових зусиль і гарантій чергового кредиту від МВФ не досягти. Очевидно, що набіг на Нацбанк і спроба отримати доступ до друкованого верстату, щоб новенькими купюрами заткнути дірки соціальних програм, зривається. Але водночас і долар штурмує все нові висоти...

У політичних кулуарах активно обговорюється версія: хтось дуже хоче наблизити вибори (будь-які - президентські, парламентські, і ті й інші одночасно) за досить прагматичної причиною - на чергові вибори в означений термін просто може не вистачити грошей!

Старі схеми господарювання зруйновані або ще в процесі руйнування, а нових ніхто, на жаль, не пропонує. Та й ніколи пропонувати: вся країна пішла у піар. Усією країною той чи інший міністр відправляється у відставку, а той чи інший політик сідає у вільне крісло. Уся країна намагається розібратися, але так і не розбирається у нових газових схемах. Уся країна призначає і скасовує вибори в одній окремо взятій області. Уся країна стурбована, дадуть або не дадуть грошей на Артек, українську армію, ліквідацію наслідків повені або будівництво об'єктів укриття Чорнобильської АЕС. Уся країна вже досконально розбирається у проблемах будівництва, хімії та металургії, а слово "дефолт" тепер малюки навчилися говорити відразу за словами "мама" і "тато" ... І мало хто розуміє, що так бути не повинно! Так не буває ніде у світі!

Тому що у безумовно підданому кризі, але все ще цивілізованому іншому світі, уряди реально керують економікою і формують реальні бюджети, середній клас та малий бізнес не знищуються чиновниками ради (до) строкових виборів, котрі невідомо коли проведуться, не руйнуються галузі і не обвалюють валюти, а президенти розмовляють між собою не за допомогою орендованого прайм-тайму на ТБ і при народі, а десь у тиші палаців, за чашкою чаю...

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь