Переключиться на мобильную версию

НГ: Компроміс неминучий

До кінця березня може бути ухвалене рішення про те, які країни і на яких умовах будуть модернізувати українську газотранспортну систему (ГТС). Хоча офіційний Київ не заперечує участі Росії в цьому процесі, але акцент робиться на залученні західних інвесто.
Європа вирішить - хто, коли і за чий рахунок буде ремонтувати українські газопроводи
Європа вирішить - хто, коли і за чий рахунок буде ремонтувати українські газопроводи
mastersofdepth.com

На 23 березня в Брюсселі запланована міжнародна конференція, присвячена модернізації українських магістральних газопроводів.

Українська влада сподівається, що під час зустрічі буде визначено коло учасників проекту, його масштаби і вартість, а також умови, на яких будуть залучатися кошти. Джерела в уряді і секретаріаті президента запевнили "НГ", що єдине питання, про яке не може йти мова, - це право власності на ГТС. І Тимошенко, і Ющенко стверджують, що газопроводи - національне надбання і стратегічне майно, яке на 100% залишиться в держвласності.

Готуючись до майбутньої конференції, український президент 18-19 березня відвідає Брюссель. На другий день робочого візиту до Ющенка приєднається Тимошенко: разом вони планують бути присутніми на з'їзді Європейської народної партії.

Раніше українські президент і прем'єр вже розпочали підготовку до міжнародної конференції. Тимошенко нещодавно провела попередні переговори з президентом Франції Ніколя Саркозі, а віце-прем'єр Олександр Турчинов три дні провів у Нідерландах, закликаючи західних інвесторів долучитися до нового українського проекту. "Ми зацікавлені в підвищенні надійності існуючої системи транзиту газу в європейські країни та створення альтернативних шляхів енергопостачання", - пояснив Турчинов.

США теж бачать свою роль у модернізації української ГТС. Посол Вільям Тейлор сказав в інтерв'ю українській газеті "День": "Що у нас є - так це висококваліфіковані технічні експерти, які дуже добре розбираються в тому, як повинна працювати ефективна газотранспортна система. Якщо Україна захоче скористатися допомогою таких експертів - вони будуть до її послуг ". Він уточнив, що мова може йти про створення міжнародного консорціуму для модернізації української ГТС. Посол припустив, що в проекті можуть бути задіяні і європейські країни, і Росія.

Президент РФ Дмитро Медведєв на початку березня сказав, що для модернізації української ГТС європейські структури та міжнародні організації можуть створити фінансовий пул, в якому Росія готова взяти участь. Він зазначив, що таким чином можна було б забезпечити фінансування також поточних поставок газу. "Деякі аналітики називають економічну ситуацію в Україні, по суті, близькою до колапсу. Якщо ми відчуваємо, що вони не здатні платити, давайте створимо фінансовий пул і допоможемо їм коштами. Я вважаю, що це власне вихід для всіх ", - пояснив президент.

У компанії "Нафтогаз України" дійсно виникли серйозні проблеми з оплатою поставок російського газу - через масові неплатежі і згортання виробництва всередині країни. Українські експерти припускають, що ситуація буде погіршуватися з кожним місяцем.

Згідно з підписаними газовими угодами, "Нафтогаз України" повинен сплачувати за спожитий у минулому місяці газ до 7-го числа кожного наступного місяця. Затримка платежів хоча б на день автоматично переводить систему розрахунків на передоплату, що паралізує роботу української національної компанії. Щоб уникнути такої ситуації, уряд попросив у Росії кредит в 5 млрд.. дол. Урядовці стверджують, що ці гроші, якщо вони будуть надані, підуть на оплату поточних поставок газу.

Хоча в уряді подібну практику співпраці вважають нормальною та цивілізованої, окремі співробітники секретаріату українського президента бачать в ситуації підводні течії. Вони побоюються, що допомога Росії обернеться вимогами створити газотранспортний консорціум, щоб в його управління передати ГТС. Окрім того, президент і його оточення підозрювали, що підписані в Москві 19 січня угоди зобов'язують українську сторону оплатити об'єми газу, що зазначені в контрактах, а не спожиті насправді. Хоча на цей рік українська сторона законтрактувала 40 млрд.. куб. м газу, але вже зараз "Нафтогаз" просить зменшити обсяг купівлі до 33 млрд.. куб. м. З наступного року, за контрактами, Україна повинна купувати близько 50 млрд.. куб. м газу за ринковою ціною, без будь-яких знижок.

Соратники Ющенка побоюються, що платіж буде виставлений незалежно від того, скільки газу насправді потрібно Україні. На їхню думку, такий зміст документів, як і переговори про кредит для оплати поставок, має політичну мету - змусити Київ передати хоча б під часткове управління "Газпрому" магістральні газопроводи.

Учора російський прем'єр Володимир Путін вкотре спробував розвіяти страхи українських партнерів. "У нас зараз Україна не бере об'єм, який законтрактувала, і повинна була б сплачувати штрафи. Ми прощаємо ці штрафи, бо виходимо з реалій - їм нічим платити. Вони знаходяться в передбанкрутному стані, а ви прекрасно розумієте - не можна партнерів добивати ", - сказав він.

Вчора в Києві не було офіційної реакції, що свідчила б про те, як були сприйняті слова Путіна в контексті підготовки до брюссельської конференції. Ще в лютому Віктор Ющенко сказав журналістам, що він не проти участі Росії в проекті модернізації ГТС. Але в березні українські агентства процитували слова президента зі статті в The Wall Street Journal: "Чи викликані правомірні дії Москви політичними мотивами, чи просто бажанням збільшити прибуток, в інтересах усіх країн-імпортерів дати Росії скоординовану відповідь. Лише взаємодіючи один з одним, ми можемо максимально ефективно відстоювати свою ринкову позицію, а також забезпечити безпеку національних інтересів кожної сторони ". Мова йшла про січневе газове протистояння, але в Києві не виключають можливості повторення конфлікту.

Однак це буде розглядатися в квітні: Парламентська асамблея Ради Європи включила до порядку денного питання про наслідки газового конфлікту між Росією та Україною. Українські джерела стверджують, що вже зараз ПАРЄ готує резолюцію під назвою "Небезпека використання енергетичного фактора як інструменту політичного тиску". За їхніми словами, в контексті підготовки до засідання члени ЄС рекомендують Києву включити Росію до складу партнерів з модернізації ГТС.

 

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь