Переключиться на мобильную версию

Die Presse: Під стріху до старшого брата Росії

Держави СНД знову посилено клопочуться за фінансову допомогу з Москви. Проте можливості Росії через здешевлення нафти обмежені, а мотиви допомагати неоднозначні, - пише Едуард Штайнер в австрійській Die Presse.
Україні все ще тривають суперечки стосовно доцільності отримання кредиту в Росії.
Україні все ще тривають суперечки стосовно доцільності отримання кредиту в Росії.
Фото: Корреспондент

Що далі поглиблюється економічна криза в колишніх радянських республіках і нинішніх державах СНД, то сильніше простягаються навсібіч руки в пошуку допомоги. Не лише Міжнародний валютний фонд (МВФ) є уособленням надій молодих і часто слабких економік. Як можливого рятівника у скруті дедалі частіше розглядають також "старшого брата" Росію.

Наразі фінансово сильно підкошена Україна, а конкретно прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, вже подала в Москву офіційне клопотання про кредит у розмірі 5 мільярдів доларів. Що підтвердив російський міністр фінансів Алєксєй Кудрін: "Наразі ми проводимо на цю тему консультації зі співробітниками українського міністерства фінансів".

Смута в Україні

Про звернення Києва до Москви заговорили ще на початку лютого. Проте на суто неофіційні тоді запити Росія відреагувала стримано: не можна ухвалити кредит, "якщо такий вважається непотрібним", сказав Кудрін, маючи на увазі незгоду всередині української державної влади щодо доконечності кредиту від Росії.

Тимошенко, яка ще кілька років тому атаками на Москву торувала шлях на Захід, дедалі частіше зараз заграє з росіянами.

Насправді український уряд і Президент Віктор Ющенко чи в справі кредиту, чи в будь-якому іншому питанні не тягнуть одного воза. І якраз у питанні відносин з Москвою думки теж розійшлися. Ющенко має старшого брата за непередбачуваного сусіда з імперськими амбіціями. Тимошенко, яка ще кілька років тому атаками на Москву торувала шлях на Захід, дедалі частіше зараз заграє з росіянами.

Ще під час війни в Грузії вона не висловилася проти Росії, щоб перед президентськими виборами здобути нарешті й прихильність російськомовного сходу. До того ж вона подає як своє досягнення закінчення газового спору в січні.

Ющенко тим часом боїться, що до залежності від російського газу додасться залежність від російських грошей, і місяць тому, коли дізнався про звернення за кредитом, не поцурався порівняння з пактом Молотова – Ріббентропа між націонал-соціалістами та Сталіним.

Захід вважає внутрішньополітичні суперечки в Україні розкішшю виняткового цинізму й вимагає консолідації сил для подолання кризи.

Захід вважає внутрішньополітичні суперечки в Україні розкішшю виняткового цинізму й вимагає консолідації сил для подолання кризи. З усіх східноєвропейських держав Україна найбільше постраждала у фінансовій та економічній кризі. Прогнози економічного спаду після буму регулярно змінюються вбік іще нижчих показників. Щоб врятувати країну від дефолту, МВФ уже восени пообіцяв кредит на 16,5 мільярда доларів і переказав перший транш. Виплату другого траншу поки що відкладено, бо український уряд виконує не всі умови, як-то скороченні бюджетних видатків.

Між тим знову з’явилися ознаки співпраці, після того як у середу уряд зобов’язався під міжнародним тиском надати незалежність центробанку. Поза кредитом від Світового Банку дороги не йдуть. "Якщо Світовий Банк відмовить у виплатах, то тоді ми матимемо проблеми", – сказав минулого тижня в інтерв’ю голова наглядової ради українського Нацбанку Петро Порошенко.

У Росії, звісно, теж проблеми. Фінансова криза виявляється не лише в недостачі ліквідності, а й у падінні цін на нафту, тож країна втрачає свої головні доходи. "Обвал був на 30% серйозніший, ніж у європейських державах", – сказав Кудрін. Економіка Росії після багаторічного злету відтепер теж скорочуватиметься.

Можливості Москви фінансово підтримувати слабких сусідів й у такий спосіб знову їх сильніше до себе прив’язувати не такі безкінечно великі.

Отже, можливості Москви фінансово підтримувати слабких сусідів й у такий спосіб знову їх сильніше до себе прив’язувати не такі безкінечно великі, як це здавалося всього півроку тому. Державам СНД надаватиметься допомога в тих масштабах, що можливі за теперішнього становища російського економіки, заявив Кудрін, якому, як незаідеологізованому майстру економії, належить заслуга примусу Росії до строго ощадливого курсу.

Грошовий імперіалізм Росії?

Останнім часом зміцнювалося враження, що вервечкою щедрих кредитів Москва знову починає давати волю своїм імперським інстинктам. Упродовж кількох днів у лютому країна пообіцяла союзникам 6,2 мільярда доларів.

Серед одержувачів фігурували Білорусь і Киргизстан – кожне по 2 мільярди, а також Вірменія та Куба. До певної міри Росія хоче вберегти себе від напливу нелегальних заробітчан. А подекуди корисне поєднується з приємним. Киргизстан повернувся до США спиною й обличчям знову до Росії: країна оголосила про закриття американської військово-повітряної бази "Манас", використовуваної для потреб частин в Афганістані.

Коротко

За оцінками Європейського банку реконструкції та розвитку, з усіх східноєвропейських країн Україна зараз у найгіршій економічній ситуації. Щоб врятувати країну від державного банкрутства, МВФ ще восени пообіцяв кредит на суму $16,5 млрд. і переказав перший транш. Тепер Київ подався ще й до Москви за додатковою позикою на $5 млрд.

Оригінал статті
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь