Переключиться на мобильную версию

НГ: Полювання на паспорти

Ще на початку року українська влада побоювалася, що повернення на батьківщину мільйонів трудових мігрантів призведе до зростання безробіття, зменшення фінансових надходжень до країни і до погіршення економічної ситуації в цілому. Але побоювання не виправд.
Людина шукає -  де краще
Людина шукає - де краще
www.politsovet.info

Кількість українців, які прагнуть отримати російське громадянство за спрощеною процедурою, в останні місяці стрімко збільшується. Це прес-секретар українського посольства в РФ Олег Волошин підтвердив НГ. «Це переважно люди, які й раніше жили в Росії, але тепер квапляться формалізувати свій статус. Вони подають заяву про вихід з громадянства і, не чекаючи вирішення питання згідно з українським законодавством, не здавши український паспорт, несуть до міграційної служби нотаріально завірену копію самої заяви, щоб скоріше отримати російський паспорт », - уточнив суть питання Волошин. Українські офіційні відомства не надають інформацію про поточні тенденції.

Відомо, що за весь минулий рік громадянство України отримали майже 46 тис. чоловік, а відмовилися від нього - приблизно 5,5 тис. Українська Конституція забороняє подвійне громадянство. При цьому розглядати документи про надання громадянства уповноважені кілька держструктур, а вийти з громадянства України можна тільки згідно з указом Президента. З цим і пов'язана плутанина з поточною статистикою, пояснюють чиновники. Але співробітники українського посольства в РФ підтверджують, що кількість охочих отримати російський паспорт, відмовившись від українського, з початку року стрімко зростає. 

Чиновники російських міграційних служб пояснюють ситуацію тим, що введений кілька років тому спрощений порядок отримання російського громадянства діятиме тільки до 1 липня. Їхні українські колеги додають, що багато гастарбайтерів, спробувавши після кількох років роботи в РФ повернутися на батьківщину, через кілька місяців прагнуть назад і - назавжди. 

Житель Івано-Франківська Сергій каже, що в Підмосков'ї на будівництві заробляв до 1 тис. дол.. на місяць, з листопада роботи стало менше, а зарплата знизилася вдвічі. У Києві біля метро Вокзальна, де зосереджений стихійний ринок робочої сили, він простояв місяць. «У Росії хоч якась робота є, тут - взагалі ніякої», - пояснює він бажання повернутися. Сергій вважає помилкою те, що раніше не подбав про отримання російського громадянства - щоб почуватися людиною. У Польщі та Чехії, куди раніше відправилися на заробітки багато знайомих Сергія, він їхати не хоче, оскільки ЄС посилює санкції до нелегальних трудових мігрантів, а отримати громадянство в Європі практично неможливо. 

До початку березня кількість офіційно зареєстрованих безробітних в Україні перевищила 1 млн. осіб. Але лідери профспілкових організацій стверджують, що реальна кількість людей, що втратили роботу, в кілька разів вища. Багато хто не бачать сенсу реєструватися в центрах зайнятості, вважаючи за краще шукати роботу в близькому зарубіжжі. 

Як не дивно, українці продовжують ігнорувати можливості, що надаються російською держпрограмою з надання сприяння добровільного переселення співвітчизників, що проживають за кордоном. За офіційними даними, в цьому році за цією програмою в Новосибірську область переселилася лише одна українська родина. Ті, хто бажає переїхати в Росію, пояснюють, що їх не влаштовували пропоновані умови проживання, що в депресивних російських регіонах складно було знайти роботу. Можливо, ситуація зміниться після засідання комітету Ради Федерації у справах СНД, присвяченого труднощам з виконанням програми переселення. Учасники запропонували уряду ряд рекомендацій, які дадуть змогу удосконалити програму і залучити нових переселенців. Зокрема, акцент буде робитися на залучення в Росію підприємців, студентів, найбільш кваліфікованих робітників, осіб, котрі переїжджають до родичів у місця, що не мають відношення до територій вселення, а також осіб, які уклали контракт для проходження військової служби в Російській армії. Для них будуть передбачені додаткові переваги при переселенні.

Співробітник українського Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло вважає, що більшість українців воліє за краще працювати в Росії, не змінюючи громадянства. Нинішній сплеск паспортної лихоманки він відносить до кризи. «Але як тільки економічна ситуація в Україні стабілізується, більшість людей повернуться додому, до рідних, друзів. Найближчим часом у нас з'являться робочі місця в галузях, на які раніше мало звертали уваги, наприклад, у сільському господарстві. У країні почнеться масштабне будівництво в рамках підготовки до Євро-2012: будуть і робота, і гроші », - прогнозує експерт. 

Як повідомив в лютому на прес-конференції в Інтерфакс заступник голови Федеральної міграційної служби РФ Анатолій Кузнєцов, в минулому році в Росії налічувалося понад 10 млн. трудових мігрантів, з яких понад 3,5 млн. становили українці. Але вчора в ФМС НГ назвали інші цифри. Зі слів представника відомства Сергія Болдирєва, в ФМС в минулому році зареєстровано 245 тис. працюючих в РФ українців. Мова йде про тих людей, які зверталися до ФМС по дозвіл на роботу. Статистики про тих громадян України, що нелегально працюють в РФ, зі слів Болдирєва, немає. Але є експертні оцінки щодо нелегальних мігрантів з країн СНД в цілому, їх, за твердженням Болдирєва, 2-3 млн. осіб. 

Проте наявність тенденції підтвердила співробітниця представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні Наталія Кривцова. З минулого року кількість українських громадян, на заробітки в Росію, наблизилася до 40%, в Польщі виїхали близько 19% гастарбайтерів, в Чехії - 17%. Кривцова повідомила, що в останні кілька благополучних років грошові перекази українців з-за кордону становили 5-7 млрд. дол. 

Кризу, який загострює конкуренція, змушує багатьох гастарбайтерів отримати громадянство, щоб зрівняти в правах з місцевим населенням, вважають експерти. У міграційних службах припускають, що багато громадян СНД в період кризи почують заклик Міноборони РФ про надходження на контрактну службу: через три роки контрактники автоматично отримують право стати громадянами РФ. Досі в Російській армії за контрактом служили тільки три сотні вихідців з СНД. Зарплата від 8 до 15 тис. рублів і скромні побутові умови робили таку службу непривабливою. 

Проте співробітник прес-служби українського Міноборони Костянтин Саділов спростував припущення про те, що через кризу українці масово підуть служити в Росії. «По-перше, це заборонено Конституцією. Щоб підписати контракт на службу в РФ, потрібно спочатку пройти процедуру відмови від українського громадянства ». З його слів, українські контрактники можуть розраховувати на зарплату в 100-500 дол.: «У деяких областях ми реєструємо збільшення зацікавленості в контрактній службі в українській армії». 

З іншого боку, представники української влади раніше заявляли, що жодне відомство не має в своєму розпорядженні достовірної інформації про кількість людей, які вже незаконно отримали два паспорти - український і російський. З подачі лідерів кримськотатарського руху політики в Києві говорять про те, що тільки в Криму осіб з подвійним громадянством налічується близько 60 тисяч. Член пропрезидентської партії Наша Україна - Народна самооборона Мустафа Джемільов раніше пояснив, у чому криється небезпека: «Подвійне громадянство неприйнятне для України. На її території проживають багато росіян. Потрібно враховувати практику Росії з використання громадян, що мають паспорти РФ, у своїх цілях ». Хоча депутати намагалися ввести кримінальну відповідальність за незаконне отримання другого паспорта, але ніякого покарання так і не було передбачено. 

Якщо раніше другий паспорт українці берегли про всяк випадок, то тепер можуть ним скористатися для початку нового життя на новому місці. Тим більше що в регіонах, які традиційно тяжіють до Росії, криза проявилася найбільше. На Донбасі різкий спад промислового виробництва залишив без роботи і зарплати цілі міста - супутники підприємств. У Криму, як заявив голова Севастопольської міської державної адміністрації Сергій Куніцин, очікується в цьому році жорстка криза через скорочення робочих місць у структурах Чорноморського флоту РФ. «Будуть скорочені близько 6 тисяч вільнонайманих робітників. Тобто можете собі уявити, тисячі людей стануть безробітними!» - сказав Куніцин, додавши, що досі на підприємствах ЧФ працювали до 19 тис. жителів міста. Місцева влада намагається терміново створити проекти, що дають змогу перенаправити потоки робочої сили на цивільні об'єкти, але визнають: без залучення інвестицій це неможливо. Неофіційно допускають також, що тисячі громадян, які втратили роботу, вирушать шукати щастя в Росії.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь