Переключиться на мобильную версию

EUobserver: Судовий позов загрожує енергетичній безпеці ЄС

Наступного тижня зареєстрована у Швеції компанія-трейдер РосУкрЕнерго сподівається на початок розгляду масштабного позову проти компанії Нафтогаз України, який може спричинити ефект доміно, що завершиться припиненням газопостачання до ЄС, - пише Ендрю Рет.

За словами акціонерів РосУкрЕнерго, Нафтогаз незаконно присвоїв 11 млрд. кубометрів газу компанії, які зберігалися в сховищах Нафтогазу. Українська митниця вже скріпила печаткою зміну власника на 6,3 млрд. кубометрів газу.

Нафтогаз взяв газ замість 1,7 млрд. євро боргу РосУкрЕнерго, який був придбаний в якості фінансового інструменту. Одинадцять мільярдів кубометрів газу за нинішніми ринковими цінами коштують приблизно 3 млрд. євро.

Український бізнесмен Дмитро Фірташ, який контролює 50% РосУкрЕнерго, готується подати позов у Стокгольмський арбітражний суд до 24 березня.

Російський Газпром, якому належать інші 50% РосУкрЕнерго, повинен погодитися, щоб дати хід справі. Позов додадуть до вже наявного в Стокгольмському суді позову РосУкрЕнерго до Нафтогазу щодо 600 млн. євро несплачених рахунків за газ в 2008 році.

Експропріація активів приватної швейцарської компанії українською державною компанією підриває довіру до українського уряду.

"Це крадіжка", - заявив EUobserver виконавчий директор холдингової компанії пана Фірташа Group DF Роберт Шетлер-Джонс.

"Експропріація активів приватної швейцарської компанії українською державною компанією підриває довіру до українського уряду. Вона підриває довіру до українського уряду як енергетичного партнера Європи".

Суперечка також зачепила поставки енергоносіїв до ЄС. Клієнти РосУкрЕнерго в Польщі, Угорщині і Румунії все ще отримують менше газу ніж передбачалося – попри припинення січневої російсько-української газової кризи, під час якої 18 державам ЄС було перекрито газ.

Клієнти РосУкрЕнерго в Польщі, Угорщині і Румунії все ще отримують менше газу ніж передбачалося

Юристи прогнозують врегулювання конфлікту між РосУкрЕнерго і Нафтогазом через декілька місяців. Проте якщо Нафтогаз погодиться заплатити сотні мільйонів євро в якості відшкодування збитків, то компанії, що знаходиться в скрутній фінансовій ситуації, може виявитися складно здійснювати щомісячні платежі Газпрому.

Прем’єр-міністр Росії Володимир Путін 5-го березня застеріг: в разі якщо Нафтогаз перестане платити, Газпром припинить поставки до України, а це поставить під загрозу – як і у січні – транзит газу до ЄС.

Якщо спільній скарзі Фірташа й Газпрому буде дано хід, то це може нашкодити дружній політичній угоді між паном Путіним і прем’єр-міністром України Юлією Тимошенко, якою підкріпили домовленість між ними від 19 січня відновити газопостачання до Європи.

Розкачування човна

Тим часом справа РосУкрЕнерго посилює політичну нестабільність в Україні у час, коли країна бореться з ризиком суверенного дефолту і готується до великої конференції донорів 23 березня, присвяченій реконструкції енергетичної інфраструктури країни.

Два тижні тому підконтрольна Президенту Віктору Ющенку Служба безпеки України провела обшук в приміщенні Нафтогазу з метою довести, що українська митниця незаконно передала право власності на газ, що належав РосУкрЕнерго. До чиновників ЄС доходять чутки, що пані Тимошенко у зв’язку з цією справою можуть заарештувати.

Опитування громадської думки демонструють, що Віктор Янукович, який перебував на посаді прем’єр-міністра до Помаранчевої революції, трохи вирвався уперед у передвиборчій гонці. Пані Тимошенко втрачає популярність, особливо в Західній Україні, де її сприймають надто прихильною до Путіна. Рейтинг підтримки пана Ющенка складає всього 2-5%.

Однак з огляду на те, що від 30% до 40% опитаних стверджують, що "не знають, за кого голосуватимуть" чи "голосуватимуть проти всіх" кандидатів, аналітик Інтерньюз-Україна Володимир Єрмоленко вважає: питання, хто прийде до влади наступного року, залишається відкритим.

"В України демократичне майбутнє. В небезпеці не демократія як така, а верховенство права і незалежність судової влади", - переконаний він.

Оригiнал статті

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь