Переключиться на мобильную версию

НГ: Шамшур попутав

Скандал навколо кандидатури на пост глави МЗС України не дозволив Раді змінити інших міністрів, - пише Тетяна Івженко у сьогоднішньому номері російського видання Независимая газета.
Віктор Ющенко, вносячи цю кандидатуру, навряд чи міг сподіватися на підтримку Верховної Ради
Віктор Ющенко, вносячи цю кандидатуру, навряд чи міг сподіватися на підтримку Верховної Ради
Прес-служба Президента

Анонсовані Юлією Тимошенко місяць тому і призначені на вчора кадрові ротації в системі виконавчої влади України знову відкладено на невизначений термін. Карти спутав Президент Віктор Ющенко, який на початку тижня вніс на розгляд Верховної Ради кандидатуру посла України в США Олега Шамшура на посаду міністра закордонних справ. Експерти припускають, що несподіваний кадровий хід Президента, можливо, був політичною провокацією.
Навіть соратники Ющенка здивувались, почувши про кандидатуру Шамшура. За їхніми словами, до минулого вівторка президентська, прем'єрська сторони і опозиція домовилися про те, що новим главою МЗС має стати максимально нейтральний кандидат, який не викликає негативних емоцій ні в Москві, ні в Вашингтоні. Відповідно, стверджують працівники президентського секретаріату, між основними політичними гравцями було досягнуто домовленості про висунення на посаду міністра нинішнього в.о. глави МЗС Володимира Хандогія.

"Шамшур теж вміє без конфліктів вирішувати складні зовнішньополітичні питання", - упевнений керівник міжнародних програм Центру імені Разумкова Валерій Чалий. На його думку, Президент вчинив мудро, усупереч прогнозам не запропонував на посаду міністра кандидатуру нинішнього посла України в РФ Костянтина Грищенка: "Це ж позитивний сигнал у російському напрямку: в Москві залишається працювати Наш досвідчений дипломат. Ми зацікавлені у розвитку відносин, у посиленні російської лінії у зовнішній політиці..."

Протилежної думки дотримується політолог Михайло Погребінський: "Олег Шамшур - людина, яка асоціюється з пронатовською лінією України. Він відомий своїми жорсткими висловлюваннями на адресу Росії. Віктор Ющенко, вносячи цю кандидатуру, навряд чи міг сподіватися на підтримку Верховної Ради". Погребінський припустив, що сенс президентської гри полягає в тому, щоб після провального голосування звинуватити фракцію Тимошенко у змові з Партією регіонів і у відстоюванні російських інтересів. "Це, можливо, маневр, щоб показати Вашингтону, що Тимошенко, мовляв, абсолютно проросійський політик..." - припустив експерт.
Хоча фракція Блоку Юлії Тимошенко (БЮТ) повела себе дуже обережно, ніяк не коментуючи президентську кадрову ініціативу, але Партія регіонів і Компартія виступили категорично проти призначення Шамшура. Заодно опозиція вчора відмовилася голосувати за інші кадрові призначення. Депутат від Партії регіонів Ганна Герман заявила: "Ми не будемо брати участі у всіх цих затвердженнях, звільнення. Ми готові проголосувати за відставку всього уряду на чолі з прем'єр-міністром... А ще краще - за відставку всієї помаранчевої влади. Ми це зробимо, коли прийде час".

Опозиція, яка висувала на посаду голови МЗС Костянтина Грищенка і погодилася на кандидатуру Хандогія, визнала, що помаранчеві її обманюють, коли стало відомо про висунення Шамшура. Скандал торкнувся й інших давно обговорюваних кадрових ротацій. Так, мова йшла про те, що Юлія Тимошенко запропонує затвердити на посаді міністра фінансів висуванця Партії регіонів Федора Ярошенка. Хоча фракція не входить у склад правлячої коаліції, але без її голосів неможливе затвердження взагалі жодного рішення. Тому табір Юлії Тимошенко намагався заручитися підтримкою Віктора Януковича, припускає політолог Володимир Фесенко.

Крім того, на кону посади керівників Фонду держмайна України і антимонопольного комітету. Депутати від БЮТ стверджують, що ці два крісла згідно закулісних домовленостей повинні були залишитися у прем'єрської сторони. Що стосується Президента і близької до нього парламентської фракції, то вони ще в лютому заявили про необхідність чищення своїх рядів. "Вони самі повинні були вирішити, кого і на кого міняють", - пояснює депутат від БЮТ Сергій Соболєв. Про кадрові ротації в цьому таборі говорилося багато, але достовірної інформації досі не було.

Про це вчора заявив і член фракції Блоку Литвина Олег Зарубінський. Він сказав, що голова Верховної Ради внесе у порядок денний питання про призначення глави МЗС тільки після того, як Віктор Ющенко виступить перед депутатами з щорічним посланням. Без оприлюднення зовнішньополітичної стратегії Президента неможливо зрозуміти, над чим повинен працювати новий міністр, чому глава держави вносить саме цю кандидатуру, сказав депутат. Соратники Юлії Тимошенко, в свою чергу, передали у Верховній Раді побажання прем'єра присутнім на голосуванні по кадрових ротаціях в уряді. Тому питання буде внесено у порядок денний після повернення Тимошенко з закордонних поїздок, пояснив депутат Андрій Кожем'якін. Як відомо, останній з найближчих візитів Тимошенко заплановано на 8 квітня в Москву.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь