Переключиться на мобильную версию

НГ: Вкладник побратався з позичальником

Якщо в Україні відбудеться нова революція, то її організують вкладники банків, пожартував нещодавно знайомий економіст. Він, ймовірно, має рацію. Проблема, яка на відміну від показників падіння рівня виробництва та прогнозу ВВП не винесена на перші шпальт.
Тотальна недовіра стала причиною депозитної кризи в Україні
Тотальна недовіра стала причиною депозитної кризи в Україні
www.zhitomir.info

Рішення про блокування депозитних вкладів у комерційних банках було ухвалене українською владою ще в жовтні, з-поміж перших антикризових заходів. Побоювання були виправданими: економічна криза і паніка змусили людей масово закривати банківські рахунки, переносячи гроші в найбільш надійне місце - під подушку. Відтік коштів за перший місяць кризи становив понад 20% вкладів. Тенденція стала загрожувати обвалом банківської системи. 

«Намагаючись достроково вилучити гроші з банків, вкладники, на жаль, не завжди розуміють, що банки не в змозі одночасно виконати ці вимоги. І не тому, що вони погано працюють. Банки фізично можуть виплатити вкладникам лише стільки коштів, скільки вони отримують в рахунок погашення кредитів. Масове дострокове повернення вкладів гіпотетично можливе лише у разі, коли всі позичальники одночасно достроково повернуть банкам кредити », - оприлюднив Нацбанк заспокійливо-пояснювальне звернення до громадян.

Хоча в цілому таке пояснення справедливе і зрозуміле, але воно не досягло мети: кожен окремий вкладник намагається правдами і неправдами отримати свої гроші. Комусь це вдається: кожен місяць загальна сума депозитів у банках зменшується на 5-10%. В Україні навіть з'явилися спеціалізовані юридичні компанії. Адвокати готують судові позови, засновані на тому, що Конституція не дозволяє нікому ущемляти майнові права окремого громадянина. Правда, в інформаційному просторі нічого не чути про завершення хоча б однієї депозитної справи. 

Втім, виграти її складно, тому що держава в черговий раз схитрувала: формально заборона на закриття депозитних рахунків скасована у грудні. Однак банки, як і раніше, відмовляються повертати гроші, посилаючись на деякі пункти численних інструкцій і розпоряджень, в яких без юриста розібратися неможливо. Найбільш настирним відповідають просто: «Зараз у касі грошей немає. Приходьте завтра ... » 

Деякі громадяни вже не перший місяць ходять в банки: для когось заморожений внесок став єдиною надією на виживання після втрати роботи. Іншим гроші потрібні на лікування, треті збирали на машину, яка зараз подешевшала. Четверті кажуть, що вже подарували гроші державі в період розпаду СРСР і другого разу не допустять. Правда, в різних банках склалася різна ситуація: десь гроші неможливо отримати зовсім, а де-не-де можна зняти суму, що становить приблизно 50-100 дол., один раз на добу - якщо знайти банкомат, що видає гроші. Нещодавно знайомі поділилися ще одним антикризовим рецептом: можна було розплатитися в магазині з картки. Зняти гроші в банку не можна, але оплатити ними покупку - можна. Втім, здається, зараз така схема вже неактуальна: банки блокують платіжні картки.

Але взимку люди немов збожеволілі. Сусіди купили нові меблі, родичі - побутову техніку. Ніхто з них не планував такі покупки. Одні відкладали на навчання сина, інші просто збирали заощадження. Знаю дівчину, яка в різдвяні канікули меланхолійно руйнувала магазини одягу, взуття, прикрас, парфумів, хоча планувала до весни купити машину. Але злякалася, що через кілька місяців не буде ні банку, ні грошей. 

Тотальна недовіра стала причиною депозитної кризи, яка вдарила по українській банківській системі більше, ніж де-небудь у світі. Якщо західні країни вирішили проблему, надавши вкладникам державні гарантії повернення коштів у майбутньому, то в СНД обіцянкам держави традиційно не вірять. В Україні, де представники влади постійно з'ясовують стосунки, попутно звинувачуючи Нацбанк у серйозних фінансових зловживаннях, довіри ні до кого немає зовсім. 

Більш того, офіційна інформація тільки підігріває паніку: курс гривні до долара і євро кілька разів злітав і падав, змушуючи серця вкладників тривожно завмирати. Адже гроші можуть знецінитися. А зростання цін уже знизило вартість заощаджень. У дев'яти українських банках за зиму була введена тимчасова адміністрація. Це означає, що фінансова установа знаходиться в скрутному становищі: банкрутство не виключене. 

Якщо взимку вкладники намагалися об'єднатися для стихійних акцій протесту та мітингів під стінами Нацбанку, то до весни вони придумали абсолютно унікальну схему повернення коштів. В інтернеті з'явилася якась депозитна біржа у вигляді дошки оголошень. Суть проста: вкладник, який не може забрати свої гроші в банку, може їх ... продати зі знижкою. Покупцями дуже рідко виступають деякі структури, які впевнені в тому, що вони зможуть отримати гроші.

Найчастіше продавець-вкладник домовляється з покупцем-позичальником того ж банку. Наприклад, чоловік купив у кредит машину або квартиру, але платити кредит більше не може, а власність через кризу подешевшала настільки, що вже не покриває суму боргу. Позичальник знаходить собі за оголошенням партнера-вкладника в тому ж банку. Якщо сума боргу та вкладу збігаються, вони домовляються, йдуть в банк і просять провести взаємозалік: за рахунок депозиту одного погашається кредит іншого. В результаті вкладник отримує якщо не гроші, то машину або квартиру, а боржник закриває кредит. 

Схема настільки неординарна, що в ній можна знайти складні нюанси, а на віртуальній біржі відбуваються неймовірні угоди. Скільки людей - стільки й ідей. Але ділитися ними з пресою ті, хто потрапив у банківський капкан, не хочуть. Хоча нічого протизаконного або небезпечного для держави в самій ідеї обміну кредиту на депозит немає, але обидві сторони підозрюють, що держоргани спробують протидіяти їм. У такому разі втомлені від невизначеності люди готові оголосити владі війну.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь