Переключиться на мобильную версию

Newsweek: Як Захід відвернувся від Києва

Усього п'ять років тому демократичні політики всього світу вимовляли заздоровницю на честь України. Тоді здавалося, що помаранчева революція стане черговою подією у низці оксамитових та інших мирних революцій в Європі, що почалися в 1989 році і призвели д.
Українці хочуть стати євроатлантичною державою
Українці хочуть стати євроатлантичною державою
tdaxp.com

Незважаючи на залякування Москви, українці наполягли на своєму і заявили, що хочуть стати євроатлантичною державою.

Але сьогодні, подібно батькам примхливої і вічно незадоволеної дитини, яка ніяк не хоче дорослішати, демократичні країни світу відвертаються від України. Президент США Барак Обама дзвенітиме келихами з російським та європейськими лідерами у Лондоні, Страсбурзі і Празі. Він заверне по дорозі до Туреччини, щоб привітати її народ. Але сусід Туреччини по Чорному морю Україна в програму його поїздки не входить. Сільвіо Берлусконі відкрито підтримує Росію завжди, коли виникає суперечка через газ. Ангела Меркель регулярно відвідувала Україну і проводила щорічні саміти Берліна і Києва. Але зараз вона ігнорує цю країну. Представник Росії в НАТО і ультранаціоналіст Дмитро Рогозін хвалиться журналу Nouvel Observateur, що французький президент Ніколя Саркозі "виступає проти американського прагнення включити Україну до складу північноатлантичного альянсу". При цьому він зазначав, що Президент Франції є "союзником Москви в Європі". Можливо, це просто російська бравада, але все частіше відбувається так, що Київ дивиться на Захід і не бачить ніяких альтернатив.

Сьогодні, подібно батькам примхливої і вічно незадоволеної дитини, яка ніяк не хоче дорослішати, демократичні країни світу відвертаються від України

Так, в України є багато внутрішніх проблем, вплинути на вирішення яких Євросоюз та Сполучені Штати Америки практично не в змозі. Її економіка в руїнах. Оскільки 40 відсотків свого ВВП країна отримує від продажу сталі та алюмінію, в умовах падіння експорту показники її економічного зростання швидко придбали негативного значення. Українські політики відкрито гризуться між собою і намагаються навчати один одного. Але всі в Києві згодні з тим, що демократія в Україні пустила глибоке коріння. У цієї країни є свої олігархи, які заправляють усіма справами і за гроші купують вплив. Але вони живуть у себе в країні, а не (як сталося з деякими їх російськими колегами) в лондонському вигнанні в очікуванні дози плутонію в чашці з кавою. І їх не лупцюють, як у російських в'язницях. Там немає поліцейської держави, а журналісти отримали, нарешті, свободу. А Київ сяє і виглядає дуже енергійно, переповнений добре одягненими людьми, шумними магазинами, офісами, місцями загального користування та новими машинами - незважаючи на економічний спад. На відміну від сусідньої Грузії, яка, як і раніше ходить в улюбленицях Заходу, Київ уникає провокацій. Він відмовився від ядерної зброї. Він спрямовує свої війська для участі у всіх місіях НАТО. Українці зберігають спокій стосовно російського Чорноморського флоту, і їм набридло те, що їхню країну постійно згадують в парі з Грузією, як ніби вони брати-близнюки, хоча Київ цілком самостійно претендує на те, щоб Україну сприймали зовсім серйозно, як європейську націю, яка хоче зайняти гідне місце в євроатлантичному співтоваристві.

У серпні минулого року Захід злякався, коли Росія вторглася в Грузію, і купився на її твердження про те, що плани прийняття України в НАТО приведуть до неприємностей і міжусобиць

Колись існувала реальна надія на те, що Європа діє цілком серйозно, направляючи в Київ цілі процесії візитерів із Брюсселя та інших європейських столиць, які заявляли, що Україна правильною дорогою йде до свого європейського майбутнього. Але в серпні минулого року Захід злякався, коли Росія вторглася в Грузію, і купився на її твердження про те, що плани прийняття України в НАТО приведуть до неприємностей і міжусобиць - хоча Москва говорила те ж саме стосовно членства в альянсі Польщі, країн Балтії та чорноморських держав, таких як Болгарія і Румунія. Сьогодні ця політика постійного "ні" отримує верх. На початку березня держсекретар США Гілларі Клінтон (Hillary Clinton) влаштувала справжню фотосесію зі своїм колегою з Москви, натискаючи на кнопку "перезавантаження". Але для Москви перезавантаження означає право диктувати Україні умови в її внутрішніх справах.

Безумовно, Кремль так і не може погодитися з думкою, що Україна це суверенна країна - "єдина і вільна", користуючись висловом першого президента Буша стосовно держав, що виникли на уламках Радянського Союзу. Російські лідери, як і раніше, вважають Київ "матір'ю міст руських", порівнюючи його з серцем Росії - Санкт-Петербургом і з її мозком - Москвою. І цілком очевидно, що Росія має для Обами і Європи набагато більше значення, ніж Україна. Мета зовнішньої політики США після Буша - заручитися сприянням Росії щодо Ірану, за угодами про скорочення ядерної зброї, а також отримати можливість транзиту в Афганістан. Але допомога Україні може прийти у вигляді "м'якої сили". Лідери ЄС можуть частіше відвідувати Україну і сприяти розвитку торгівлі та збільшенню інвестицій. Брюссель може покінчити з репресивним візовим режимом в ЄС, в рамках якого професор українського університету, котрий раніше користувався для поїздок у вузи Західної Європи багаторазовими візами, зараз повинен звертатися за її отриманням окремо на кожне відрядження. Українським військовим потрібна допомога в модернізації армії, і вони повинні отримати таку допомогу в якості подяки за свою участь в місіях НАТО.

Кремль так і не може погодитися з думкою, що Україна це суверенна країна - "єдина і вільна", користуючись висловом першого президента Буша стосовно держав, що виникли на уламках Радянського Союзу

Дійсно, коли Росія дихає Україні прямо в потилицю, останнє, що потрібно Києву - це щоб Париж, Берлін і Вашингтон створили нову вісь самозаспокоєності, в якій непослідовність української політики могла б використовуватися для виправдання згоди з поглядами Москви, яка твердо вважає, що Україна входить в російську сферу впливу. Зараз потрібна нова політика, у рамках якої до України, незважаючи на всі її недоліки, ставилися б як до європейської нації. Замість того, щоб вислуховувати російське "ні", Сполученим Штатам та Євросоюзу треба почати говорити "так" помірним київським політикам-реформаторам. Звичайно, Москві важко буде з цим змиритися, але включення України до складу Європи - у повному сенсі цього слова, включаючи рух у бік членства в НАТО та ЄС - може виявитися навіть корисним для Росії. Вона в такому разі зможе побачити в собі майбутнього партнера Євросоюзу та Сполучених Штатів, а не грубого суперника, який ставить палки в колеса євроатлантичній спільноті.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь