Переключиться на мобильную версию

Сербія відзначає десяту річницю початку натовських бомбардувань

У вівторок, 24 березня, у Сербії відбудуться церемонії, присвячені 10-річчю з дня, коли літаки НАТО почали бомбардування цієї країни, щоб змусити сербську армію до припинення військових дій у Косово.

О 12 годині дня по всій країні знову гудітимуть сирени повітряної тривоги. О 19:45 за місцевим часом, коли почалося перше бомбардування, в пам'ять про загиблих задзвонять дзвони церков. До пам'ятників, які встановлено на місцях загибелі мирних жителів, покладуть вінки.

У цей день також відбудеться засідання уряду, на якому виступить прем'єр-міністр країни Мірко Цветкович.

За даними міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, в ході бомбардувань, які тривали 78 діб, загинуло, щонайменше, 500 осіб. Сербська влада, однак, стверджує, що було вбито 2 тис. мирних жителів і 1 тис. військових.

Агентство ІТАР-ТАСС посилається на дані сербських джерел, згідно з якими, за 11 тижнів військової операції НАТО Милосердний ангел по території Сербії було нанесено 2,3 тис. ударів по 995 військових і цивільних об'єктах.

Північноатлантичний альянс почав військові дії проти Сербії, звинувачуючи її в організації масових вбивств та етнічних чистках на території Косова. У Белграді, однак, стверджували, що ці звинувачення не мають підстав.

Військова операція НАТО була першою в історії блоку, яку проведено проти незалежної держави, у альянсу не було підтримки Ради Безпеки ООН, так і в самому НАТО далеко не всі підтримували цю акцію беззастережно.

Бомбардування завершилися 9 червня того ж року, після того, як Белград остаточно вивів свої війська з території Косова. 10 червня РБ ООН прийняла резолюцію 1244, яка передбачає введення військового миротворчого контингенту на територію Косова й Метохії, чисельність якого вже незабаром досягла 37 тисяч військовослужбовців, які представляли армії 36 країн світу.

Через дев'ять років - 17 лютого 2008 року - парламент Косово в односторонньому порядку прийняв декларацію про незалежність краю від Сербії і оголосив про формування суверенної держави Республіка Косово.

З 15 червня набрала чинності нова конституція Косова, яку одноголосно прийнято парламентом 9 квітня 2008 року. А в січні Косово оголосило про створення власних збройних сил.

Незалежність краю визнали США, Японія і більшість країн Євросоюзу. Росія, Китай, Іспанія відмовилися визнати самопроголошену державу. Зокрема, Росія пообіцяла не допустити членства Косова в ООН.

Водночас, президент Сербії Борис Тадич неодноразово давав зрозуміти, що Белград, як і раніше, вважає Косово частиною своєї території, має намір і далі боротися за суверенітет над цим регіоном. Белград наполягає, щоб Міжнародний суд ООН розглянув не тільки факт оголошення Косовом незалежності, а й визнання краю деякими країнами.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь