Переключиться на мобильную версию

Засуджені в Ірані за шпигунство американці звільнені під заставу

Двох громадян США, затриманих в Ірані у 2009 році і засуджених там за шпигунство, звільнили після сплати владі Омана застави у 5 мільярдів іранських ріалів (близько $500 тисяч) за кожного. Вже найближчим часом вони залишать Іран.
Засуджені в Ірані за шпигунство американці звільнені під заставу
Засуджені в Ірані за шпигунство американці звільнені під заставу
АР

Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на дипломатичне джерело.

За даними агентства AFP, звільнені американці у супроводі представників Оману вже вилетіли до Оману з аеропорту Тегерана.

Раніше адвокат американських громадян Масуд Шафія повідомляв, що гроші для звільнення під заставу обох засуджених були внесені властями Султанату Оман. Шафія також говорив, що йому вдалося улагодити усі формальності, які дозволяють звільнити американців.

"Я зробив усе, що повинен був зробити як їх адвокат", - заявив Шафія.

За повідомленнями агентства АР, звільнені американці і дипломати Омана добралися з в’язниці в аеропорт в автомобільному конвої. У конвої знаходилися також представники посольства Швейцарії, яке представляє інтереси США, що не мають дипломатичних відношень з Іраном.

Представники правозахисної організації Міжнародна амністія з штаб-квартирою в Лондоні вже назвали звільнення американських громадян "давно назріваючим рішенням".

"Іранські власті нарешті знайшли здоровий глузд... Вони (звільнені американці) тепер зможуть негайно залишити  Іран і возз’єднатися зі своїми рідними", - сказав заступник директора Міжнародної амністії по Близькому Сходу і Північній Африці Хассібі Хадж Сахрауї.

Судова операція по звільненню громадян США повинна була відбутися ще минулого тижня, але була відкладена через відсутність одного з двох суддів, підпис яких був потрібний для її здійснення. Один суддя раніше поставив підписи у документах, але був потрібний підпис другого, який знаходився у відпустці до вівторка.

Громадяни США Сара Шурд, Шейн Бауер і Джошуа Феттел були затримані 31 липня 2009 року іранськими прикордонниками на заході країни в районі прикордонного населеного пункту Маріван через відсутність в’їзних віз до Ірану.

Перші судові слухання у справі американців пройшли за зачиненими дверима 6 лютого 2010 року в Тегерані. Під час слухання громадяни США, звинувачені у шпигунстві і незаконному перетині кордону, не визнали провину ні по одному з пунктів. У вересні минулого року за станом здоров’я Сара Шурд була відпущена під заставу у розмірі 500 тисяч доларів і повернулася до США. Пізніше вона заявила, що більше  ніколи не поїде до Ірану.

Революційний суд Ісламської республіки 21 серпня 2011 року визнав Бауера і Феттела винними у шпигунстві і незаконному проникненні на територію країни, засудивши обох до восьми років позбавлення волі.

Президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад  13 вересня заявив в інтерв'ю телеканалу NBC News, що двох громадян США звільнять протягом "кількох днів". За словами президента ІРІ, рішення про звільнення було прийняте "з гуманітарних міркувань". Того ж дня адвокат американців повідомив про те, що за звільнення кожного американця призначена застава у розмірі 500 тисяч доларів. Після звільнення, за словами адвоката, Бауер і Феттел отримають можливість залишити Іран.

Проте у зазначені Ахмадінеджадом терміни звільнення американців не відбулося. Раніше агентство AP зазначало, що це могло бути пов’язано з тим, що  заявивши про швидке звільнення американських громадян президент Ірану практично не може чинити істотного впливу на рішення судової системи, яку контролюють представники правлячих в Ірані консервативних кругів ісламського духівництва.

Власті США неодноразово вимагали від Тегерана звільнити своїх громадян, які, за версією Вашингтона, як туристи подорожували по Іраку і опинилися на території Ірану помилково. Родичі і друзі засуджених також відкидали можливість їхньої причетності до шпигунської діяльності.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь