Переключиться на мобильную версию

WP: На перекритому кінці труби

У Європи є свої власні ритуали і звичаї, як у будь-якого іншого континенту. Навесні, після зимування в Африці, на її рівнини повертаються лелеки. Восени, з південних пляжів, у Париж повертаються французи. А взимку росіяни погрожують перекрити подачу газу.
Європі час вирішувати проблему із Росією
Європі час вирішувати проблему із Росією
robertamsterdam.com

Ну гаразд, роблять вони це не кожен рік. Але таке було взимку 2005-2006 років, взимку 2006-2007 років. І коли в день Нового Року вони знову перекрили вентиль, виникло сильне відчуття дежавю. У цьому році, як і в минулі роки, проведені переговори дуже складні і практично не піддаються поясненню. У них бере участь не тільки російський газовий гігант Газпром, а й численні таємничі посередники. Тут присутні якісь незрозумілі угоди і різні механізми ціноутворення. У цьому році, як і в минулі роки, росіяни стверджують, що конфлікт має виключно комерційний характер, і ніякої політики тут немає. Вони кажуть, що Україна краде газ у Європи, що Україна не платить за газ по справедливості. Однак у цьому році, на відміну від минулих років, дані твердження звучать дуже непереконливо.

Для початку, рішення про відключення газу приймав і публічно оголошував про це не глава Газпрому, а російський прем'єр-міністр Володимир Путін. Що ще важливіше, українці, які у минулому не раз шахраювали з поставками газу, на цей раз охоче погодилися пустити європейських та російських спостерігачів на свої транзитні газопроводи. Вони також виплатили свій борг (дуже великий) перед Газпромом і попросили (нарешті) створити більш прозору систему ціноутворення, схожу з тією, що використовується у Західній Європі (це алгоритм, у якому ціни на газ прив'язуються до цін на нафту). Наприкінці тижня вони навіть провели з росіянами переговори про укладення угоди, до якої з запізненням, як посередники, підключилися європейські представники. Потім росіяни два дні відмовлялися її підписувати. У кінці кінців, вчора ввечері вони погодилися відновити подачу газу (на момент публікації статті цього ще не відбулося).

Але з чим пов'язані такі затримки? І головне - навіщо на такий тривалий час відключати подачу газу? Оскільки мова йде про путінську Росію, теорій на цю тему існує безліч. Можливо, росіяни думали, що українці, опинившись у лещатах економічної та фінансової кризи, будуть не в змозі погасити такий великий борг перед Газпромом. Можливо, вони сподівалися дискредитувати українське керівництво в очах Європейського Союзу. Можливо, вони хотіли, щоб у Братиславі або Бриндизі почало гаснуть світло – просто, щоб налякати всіх. А може, як вважають деякі люди, Путін намагався відвернути увагу росіян від їхньої власної економічної та фінансової кризи.

Але все це не має великого значення. Насправді, мову слід вести не про Росію та Україну, а про Європу. І зокрема, про Євросоюз. Європа, як сказав друг із Угорщини, "займається абсолютно непотрібними речами та ігнорує всі важливі питання". У його словах є частка істини. ЄС вводить правила і норми з виготовлення сосисок, веде міжкультурні діалоги, навіть намагається грати роль посередника для досягнення миру в Газі. Але хоча велика частина Європи - від Італії та Франції до Болгарії і Словаччини - одержує значну частину споживаного газу з Росії, ЄС так і не виробив справжню і єдину енергетичну політику. Не існує також справжньої та єдиної політики ЄС щодо Росії.

Замість цього Газпром, вже не приховуючи того, що є інструментом російської зовнішньої політики, як і раніше, укладає угоди з європейськими газовими концернами окремо, ведучи з ними переговори поодинці. Путін у відносинах з Європою, як і раніше, застосовує тактику "розділяй і володарюй". Він створює особливі умови для Італії, купує політиків у Німеччині і перекриває газ Україні. І така тактика спрацьовує і дає результати. У 2006 році, коли Західна Європа побачила, що тиск у її трубах швидко падає, вона почала голосно протестувати. А в цьому році, коли у дитячих садках Болгарії на короткий час відключили світло, у Брюсселі ніхто особливо не стурбувався. Знаючи, що росіяни ненадійні, європейські постачальники сьогодні нарощують запаси палива, переключаються на інші джерела постачання (Норвегія зараз шалено качає газ на своїх родовищах) і тримають кулаки в надії на те, що росіяни і українці з часом порозумнішають.

Замість того, щоб направити свої кращі сили та найяскравіші розуми на створення по-справжньому надійної системи, що включає активне використання зрідженого природного газу, будівництво нових атомних електростанцій, застосування "чистих" технологій спалювання вугілля, європейські країни, у більшості своїй, змирилися із неминучістю існуючих імпровізованих механізмів. Замість того, щоб відстоювати свої інтереси спільними зусиллями, вони ведуть себе так, ніби повністю залежать від Газпрому, хоча насправді можна сказати і протилежне. Росіянам гроші від продажу газу в Європу потрібні не менше, ніж європейцям газ. Замість того, щоб кожну новорічну ніч посилати своїх переговірників для розблокування кризових ситуацій, європейським лідерам треба зосередити увагу на цій проблемі і вирішити її. Хотілося б назвати події минулого тижня "сигналом тривоги", але цих сигналів було вже надто багато. Коли ж європейці почують їх?

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь