Переключиться на мобильную версию

Postimees: Газова дуель

Ситуація на Україні і небачені холоди в Європі стали для Путіна та Медведєва сигналом до того, що момент істини настав, пише Андрій Анісімов в естонському виданні Postimees.

Перекривши вентиль Україні і залишивши європейських партнерів без тепла, Росія показала Заходу, хто в домі хазяїн. Ще 2006 року Андрій Анісімов у співавторстві з Олександром Сапсан написав роман "Бомба для Аль-Каїди" про відносини України та Росії і передбачив, що Юлія Тимошенко вдруге займе крісло прем'єра. Він детально вивчив російсько-українські відносини за останні півстоліття.

Кілька останніх тижнів з новинних порталів інтернету і ЗМІ не сходить тема газового конфлікту між Україною, Росією і, як наслідок цього, проблеми країн Євросоюзу, особливо тих з них, що стали заручниками російської газової труби. Пересічному читачеві важко розібратися в цій заплутаній історії, де кожна сторона намагається зіпхнути провину на партнера.

Однак цей конфлікт народився зовсім не сьогодні і навіть не вчора. Його витоки тягнуться з часів "помаранчевої революції". В дні її перемоги президент Віктор Ющенко та голова партії імені себе Юлія Тимошенко дружно демонстрували що любові, у яку вони вірили, не буде кінця. Але не тут-то було!

Причина - у баришах

Розбіжності двох провідних політиків не змусили себе чекати, і їх Скоростигла симпатія почала поступово переростати в глуху ненависть. Багатьом здавалося, що причин для цього розбрату немає. Обидва лідери демонстрували перевагу Заходу і його демократичні цінності. Обидва давали зрозуміти Росії, що прагнуть до НАТО, і обидва в тією чи іншою мірою брали участь в переорієнтації історичних цінностей за принципом: все, пов'язане з російським, самостійній Україні вороже.

Особливо в цьому вправним був президент, який висловлював ненависть до Росії мешканцями Західної України.

Однак треба визнати, що привід у них для цього був. І хоча образ Степана Бендери, з точки зору борця за українську самостійність, далеко не однозначний, західним українцям він все-таки набагато ближче образу офіцера НКВД і інших сталінських катів, розв'язати на їхній батьківщині кривавий терор.

Тимошенко підтримувала українських націоналістів менш завзято, але її суперечок на цю тему з Віктором Ющенком ніхто не чув. І взагалі, леді Ю - людина суто прагматичний і на ліричні емоції патріотів реагує лише з урахуванням корисності моменту. Виходить, що політичних розбіжностей у неї з президентом немає.

Тоді в чому ж причина цієї тривалій ворожнечі, котра не дає країні спокійно займатися життєвими проблемами? А причину завжди треба шукати в баришах. При повній розхристаності економіки поповнити український бюджет здатні тільки металургія і транзит російського газу. Тому обидві ці галузі стають особливо важливими для виживання України. Але вибухнула криза, і металургія стала збитковою. Залишилася газова труба.

Якщо уважний читач пам'ятає, одним з основних гасел Юлії Тимошенко у всі часи був такий: "Газ Україні - без посередників!" Президенту це гасло ніколи не подобався. Посередником у розподілі газу по Україні є компанія РосУкрЕнерго.

Керівництво компанії, або, скажімо так, її головні акціонери, близько пов'язані з президентом. Злі язики стверджують, що зв'язки ці не тільки дружні, але і споріднені. Тимошенко, розумний і тертий політик, а в минулому - успішний бізнесмен, не хоче, щоб величезні прибутки від транзиту російського газу йшли в чужий, нехай і ідейно близький, карман.

При сформованому розкладі домовитися між собою обидва лідери ніколи не зможуть. Якщо справу береться залагоджувати Тимошенко, президент звинувачує її в продажності москалям. Якщо ж газовий контракт намагаються укласти люди Ющенка, Тимошенко в тому ж самому звинувачує президента.

Виявилися крайніми

У кінці року ці розбіжності ускладнило і погіршило фінансове становище України. Легко припустити, що грошей на укладання контракту з Росією в республіці просто немає. Тому керівництво країни і робить відчайдушні зусилля зігріти своїх громадян не завжди юридично обгрунтованим способом.

Ситуація в Україні і небачені холоду в Європі стали для Путіна та Медведєва сигналом до того, що момент істини настав. Перекривши вентиль Україні і залишивши європейських партнерів без тепла, вони змогли показати Заходу, хто в домі господар, а заодно і припинити газові крадіжки на шляху транзиту. Європейцям дали зрозуміти: хочете бачити "нашу" Україну під "вашим" крилом - платіть; ми ж платимо Білорусії!

З точки зору високої політики, розіграна Кремлем партія виглядає просто майстерно. Але, на жаль, рядові споживачі газу в Болгарії та деяких інших країнах Європи за газ платять, але вимушені зараз топити буржуйки і не пускати дітей в промерзлі школи. І саме вони в суперечці Путіна з Тимошенко-Ющенко виявилися крайніми.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь