Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: «Наш газ розкрадений»

У Газпромі не сумніваються: Україна вже з 1 січня не мала наміру здійснювати транзит газу в Європу. Про це у вівторок під час прес-конференції заявили заступник глави правління Газпрому Олександр Медведєв і представник компанії Сергій Купріянов. Останній.


Газпром як і раніше не має змоги фізично транзитувати свій газ через територію України, заявив ввечері у вівторок на прес-конференції заступник глави правління Газпрому Олександр Медведєв.

Він запевнив журналістів, що представники комісії Євросоюзу будуть одержувати в повному обсязі всю інформацію з диспетчерського керування Газпрому про рух газу аналогічно інформації менеджменту Газпрому. Медведєв зазначив, що це жест доброї волі з боку Газпрому, не обмовлений умовами угоди про порядок моніторингу і транзиту російського газу, повідомляє ПРАЙМ-ТАСС.

Тим часом Україна ще не назвала свого уповноваженого з контролю за транзитом газу. За словами Медведєва, Газпром дотепер не одержав офіційного повідомлення, яка організація буде вповноважена з реалізації цього протоколу, хоча і Росія в особі Міністерства енергетики, і Європейський союз в особі директорату з енергетики та Комісії європейських співтовариств зробили це ще в понеділок.

У той же час на зустрічі з головою уряду Володимиром Путіним глава Газпрому Олексій Міллер повідомив, що в "Нафтогаза України" немає ніяких причин не здійснювати транзит російського газу в Європу. При цьому пояснення Нафтогазу він назвав неспроможними.

Раніше глава Нафтогазу Олег Дубина заявляв, що "Нафтогаз України" не міг прийняти заявку Газпрому на транзит 76,6 млн кубометрів природного газу в напрямку ГТС "Орлівка" (Одеська обл.), оскільки довелося б залишити без газу Одеську, Донецьку, Луганську області та частину Дніпропетровської області.

Міллер переконаний: "Тут не може бути ніяких причин, це подача газу в експортний газопровід, поставки повинні здійснюватися прямим транзитом".

Однак Україна, як стверджують у Газпромі, перекрила останній вхід у свою газотранспортну систему в Суджі, що у невеликих обсягах все-таки приймала газ. Вибір Суджі не випадковий, вважає Олександр Медведєв, оскільки це експортний газопровід, що має прямі виходи на європейських споживачів у Болгарії, Румунії, Туреччині та інших країнах. Туди ж повинен надходити газ і для Словаччини, але сьогодні Україна перекрила і цей вхід, не прийнявши російський транзит.

Разом з тим пункти прокачування газу з Росії, запропоновані Нафтогазом як альтернатива ГТС "Суджа", не є експортними, підкреслив Медведєв. "Валуйки" і "Писарівка" (газовимірювальні станції) не є експортними - вони слугують для внутрішнього споживання України. А в нас немає наміру постачати газ Україні - у нас немає контракту", - пояснив він.

Міллер у свою чергу повідомив, що Україна у вівторок не задовольнила заявку на експорт 22,2 мільйони кубометрів російського газу в Словаччину. Глава Газпрому підкреслив, що "Нафтогаз України" відмовився подавати російський газ на експорт у Європу через Словаччину, так само як і раніше це відбулося з балканським напрямком.

Загалом Газпрому у вівторок вдалося доставити на територію України для європейських споживачів лише 1,633 млн кубометрів газу через ГТС "Суджа".

Офіційний представник Газпрому Сергій Купріянов вважає, що російський газ просто розкрали. "Часто лунають заяви про те, що для того, щоб газ потрапив європейським споживачам, потрібно, щоб пройшло до 36 годин, щоб цей газ, як вони висловлюються, дійшов.
Це може означати лише одне: наш російський газ, що перебуває в транзитних газопроводах на Україні, розкрадений", – цитує його слова РИА "Новости".

Втім, даних про повний обсяг несанкціонованого відбору газу Україною в Газпрому поки немає. "Ми поки не знаємо, скільки там відібрано. Це стане відомо після роботи спостерігачів. А це стане можливим, коли піде газ", - зазначив Купріянов. За його словами, лише по балканському напрямку експортних поставок Україна вилучила 140 мільйонів кубометрів газу.

У Газпромі не сумніваються: Україна вже з 1 січня не мала наміру здійснювати транзит газу в Європу. "Діяли за планом, це ніяк не пов'язано із ситуацією з поставками в перші дні (2009 року). Як тільки новий рік наступив, вся система була переорієнтована на внутрішнє споживання. Наміру здійснювати транзит уже тоді не було", - пояснив Медведєв.

Він послався на лист представника Нафтогазу Андрія Дацюка, у якому, за словами Медведєва, йдеться про те, що газотранспортна система України працює в автономному режимі з 1 січня для забезпечення споживачів України природним газом.

Медведєв заявив, що Газпром має намір з європейськими країнами - споживачами газу вимагати відшкодування збитків від припинення Україною транзиту палива з території РФ. "Ми будемо використовувати весь юридичний арсенал. Що конкретно, не скажу зі зрозумілих міркувань. Але не тільки ми будемо вимагати відшкодування збитків, але й багато країн-споживачів", - сказав він.

У той же час, за його словами, Газпром може компенсувати Європі недопоставки газу, допущені з вини Києва. "Ми сподіваємося, що конфлікт буде вирішений у найкоротший термін, і тоді ми зможемо розпочати поставки газу, можливо, у збільшених обсягах, щоб компенсувати ті недопоставки, які були", - резюмував Медведєв.

Поки ж у Газпромі чекають представників Нафтогазу в Москву для переговорів.
Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь