Переключиться на мобильную версию

НГ: Братні народи не хочуть, щоб їх давили газом

Росія несе репутаційні втрати в газовій війні з Україною. Соціологічні опитування, проведені в Україні, Білорусі, Молдові, показують, що РФ втрачає довіру населення найбільш близьких до неї країн. За даними соціологічної служби Український барометр, украї.
Без тиску
Без тиску
img.rosbalt.ru

Учора були опубліковані дані опитування, проведеного українським дослідницьким центром Імідж-Контроль. На думку 39% опитаних, Російська Федерація більш винна в газовому конфлікті. Водночас Україну звинувачують у ситуації, яка склалася, з газом 27% респондентів, повідомив у середу на прес-конференції в Києві заступник директора центру Костянтин Малєєв. Четверта частина опитаних жителів столиці висловили переконання в тому, що обидві країни несуть однакову відповідальність у газовому питанні. 

Підсумки дослідження Український барометр ще не оприлюднені, але в цій службі поділилися з НГ картиною громадської думки, яка вже склалася. Керівник Барометра Віктор Небоженко розповів, що бригади соціологів працюють по всій республіці і вже можна говорити про експертні оцінки. Головний висновок фахівців: в Україні знижується довіра до Росії, всі неприємності і біди українці пов'язують з Газпромом, рейтинг Володимира Путіна стрімко падає. «Простий українець не сприймає Міллера, для нього він у газовій історії хтось типу листоноші, а Путіна він називає начальником Газпрому. Така асоціація зі структурою, від якої в України - одні неприємності, коштувала Путіну популярності, яка ще недавно у нього була величезна - 70% при рейтингах українських політиків, що не перевищують 15% », - розповідає НГ Небоженко. Цікаво, що при цьому, зауважує соціолог, підвищуються інтерес і довіра до президента Дмитра Медведєва, який зовсім недавно в українській рейтинговій сітці взагалі не значився. На думку Небоженка, це пояснюється емоційністю, навіть агресивністю заяв Путіна під час конфлікту і стриманістю Медведєва. Крім того, зазначає керівник Українського барометра, українці оцінюють Путіна виходячи зі своїх уявлень, зумовлених національним характером, вони судять про нього як про українця з Волині, який питає:« Де мої гроші?». Але при загальній тенденції до втрати довіри до Росії взагалі (асоціативно - до російської влади) українці не переносять цей негатив на середньостатистичного росіянина. «За народом - історичні корені, культурні, нарешті, родинні зв'язки, за Кремлем -« Газпром », - пояснює Небоженко.

Але якщо Росія втрачає в очах українців, то США, думці яких тут традиційно не довіряли, тепер набирають. 

Директор київського Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергій Толстов зазначив НГ, що раніше, коли американці попереджали: коли-небудь московський вентиль буде використаний для закручування гайок в Україні, населення відмахувалось: «Це пропаганда». Сьогодні про американські попередження згадують. 

Зі слів українських політологів, симпатії втрачають не тільки російські політики. «У керівників України сьогодні рейтинги взагалі на нулі, і це пов'язано насамперед з оцінкою їхньої компетентності, принаймні наші респонденти саме некомпетентність називають вирішальним фактором неврегулювання газової суперечки», - говорить Віктор Небоженко.


Схожа ситуація в Білорусі. Тут, зі слів керівника білоруського Центру Мізеса Ярослава Романчука, у населення прослідковується настороженість у всьому, що стосується Росії, люди на вулицях, у магазинах, громадських місцях ремствують: «Давить газом». Співчуваючи при цьому українцям, що раніше просто вважалося неможливим. Експерт пояснив НГ, що місцеві ЗМІ висвітлювали конфлікт Києва і Москви спочатку паритетно, надаючи слово в рівних дозах російським і українським політикам, але в останні дні на мінський телеканалах зазвучали переважно закиди на адресу Росії. На переконання Романчука, Лукашенко побоюється, що за Україною прийде черга Білорусії. 

Молдова тепер замерзає, незважаючи на те, що вже рік знову дружить з Москвою, справно платить Газпрому і не свариться з Києвом. В оцінці ситуації з зниклих з молдавської труби газом суспільство розділилась: частина лають Україну, частина вимагають стягнути з Газпрому компенсації через суд. Але прихильники як Росії, так і України задаються питанням: як ці дві країни можуть і далі називатися гарантами та посередниками придністровського врегулювання, якщо довели Придністров'ї до гуманітарної катастрофи? Такий діагноз регіону поставила Місія ОБСЄ, яка має намір допомогти лікарням та школам (російським, українським і молдовським) Лівобережжя Дністра. 

Радикальне крило молдавської політики - націонал-патріотичні партії прорумунського толку - взагалі закликає порвати з Росією та просити притулку в ЄС. Заступник спікера молдавського парламенту, лідер християнських демократів Юрій Рошка заявив, що, розв'язавши енергетичну війну шляхом призупинення поставок газу в Україну та інші європейські країни, Росія продовжила конфронтацію з усім вільним світом. Ця позиція відображена в заяві Християнсько-демократичної народної партії Молдови. 

Вину за завдану шкоду Молдавії ліберал-демократи покладають на Газпром. Лідер Ліберально-демократичної партії Молдови Володимир Філат закликав уряд республіки звернутися до міжнародного суду з позовом проти російського газового концерну. Уряд Молдови навряд чи зважить на цю пораду, але вжити заходів для власного енергетичного захисту керівництво республіки не забарилось. Кишинів звернувся по допомогу до Євросоюзу, який вже почав поставляти молдавським селам, які опинилися без газу і тепла, електронагрівачі, теплий одяг. Експерти ЄС моніторять ситуацію в республіці, яка давно заявила про намір інтегруватися в Євросоюз і тепер сподівається відіграти сьогоднішню кризу у відносинах Росії та України на себе, якщо не заручившись гарантіями, то підтримкою Брюсселя. 

Про те, що думає про дії свого керівництва в умовах газової війни населення Росії, поки невідомо. Директор ВЦВГД Валерій Федоров повідомив НГ, що соціологічні опитування на цю тему ведуться, але їхні підсумки буде оприлюднено через тиждень.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь