Переключиться на мобильную версию

НГ: Європа перейшла до погроз на адресу Москви і Києва

Газовий конфлікт між Москвою і Києвом все більше підриває статус Росії та України як надійних партнерів у постачанні Європи енергоносіями і завдає шкоди їхньому міжнародного іміджу. Вчора голова Єврокомісії (ЄК) Жозе Мануель Баррозу повторив погрози, що.

Для вирішення питання про те, коли газ піде в Європу, вчора в Москву в терміновому порядку прибули глави урядів Болгарії, Словаччини і Молдови. Ці країни найбільше постраждали від припинення транзиту російського газу через Україну. Для Балканських країн газова блокада стає все більш критичною, оскільки та ж Болгарія залежить від поставок російського газу повністю і запасів палива на її території, за оцінками експертів, вистачить максимум до 18-20 січня. 

Словацький прем'єр Роберт Фіцо, який спочатку прибув до Києва, в розпачі попросив у прем'єр-міністра Юлії Тимошенко поставити газ його країні з українських газових сховищ у розмірі 20 млн. кубометрів на добу. Фіцо зазначив, що Словаччина гостро відчуває нестачу газу. Більш того, він повідомив, що його країна може здійснити певний тиск на Росію, мотивуючи це тим, що Україна надає допомогу Словаччини в ситуації, коли газові поставки заблоковані. «Через 12 днів ми будемо змушені приступити до таких заходів, яких в історії Словаччини ще не було», - попередив він, зауваживши, що словацькі підприємства працюють на технологічному мінімумі. Крім того, Словаччина, з його слів, готова буде підтримати Україну в отриманні нею кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) на закупівлю технічного газу у Росії для забезпечення транзиту газу до Європи.

Ситуація в Словаччині, мабуть, і справді критична, якщо ця маленька країна - мабуть, вперше - заявляє, що може спробувати чинити тиск на Росію. 

Промова Фіцо не змогла схилити Київ до поступок Братиславі. Тимошенко у відповідь заявила, що Україна не забезпечена газом навіть для своїх власних потреб. Більш того, вона підкреслила, що Росія не направляла в бік Словаччини газ: «У вашому напрямку не було газу. У нас і заявки не було ». 

Заяви українського прем'єра розходиться з інформацією Газпрому. Концерн повідомив, що вчора о другій годині ранку за московським часом направив в об'єднане диспетчерське управління (ОДУ) Нафтогазу України чергову заявку на транзит 98,8 млн. кубометрів газу на добу з 10 годин через газовимірювальних станцій (ГВС) Суджа. «З них 13,9 млн. кубометрів призначені споживачам Молдавії, 62,7 млн. через ГВС Орлівка - в Балканському напрямку і 22,2 млн. кубометрів через ГВС Ужгород споживачам Словаччини, - пояснили в Газпромі . - У відповідь начальник зміни ОДУ Олександр Сидоренко відмовив у прийомі російського газу через ГВС «Суджа». У черговий раз умовою початку транзиту газу були названі подача газу через ГВС Писарівка і Валуйки, а також відновлення запасів газу в транзитних магістральних газопроводах Нафтогазу в обсязі 140 мільйонів кубометрів». 

Поки Росія і Україна не можуть домовитися, Європа втрачає залишки терпіння. На зустрічі в Москві прем'єр-міністр Болгарії Сергій Станішев заявив, що найбільший ризик для України і Росії може полягати у питанні довіри до них. З його слів, суперечка між ними не повинна перетворювати в заручники треті країни. У свою чергу, голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу вчора повторив, що у разі невиконання Києвом і Москвою зобов'язань з постачання і транзиту газу ЄК закличе європейські компанії та членів Євросоюзу звернутися до суду. «Поточна ситуація - криза між Україною і Росією - є проблемою для Європи, - заявив він у Страсбурзі. - Це факт, що Газпром і Нафтогаз України не здатні виконувати свої зобов'язання. Як зазначив Баррозу, він хотів би передати дуже чітке послання Москві і Києву: якщо угода, підтримана Євросоюзом, не виконується як надзвичайна, в Єврокомісії можуть піднімати питання перед європейськими компаніями та державами - членами ЄС, з тим щоб звернутися до суду». «Ми скоро побачимо: це або технічні труднощі, або це тенденція не виконувати угоди, - попередив глава ЄК. - Якщо угоди не виконуються, це означає, що Росія і Україна не можуть більш розглядатися як надійні партнери для ЄС в плані енергопостачання».

Тим часом Газпром крім іміджевих продовжує нести відчутні фінансові втрати. Як заявив вчора президент Дмитро Медведєв, їх обсяг зараз оцінюється в 1,1 млрд. дол. «Гроші повинні бути стягнуті з відповідачів, з винних у цій ситуації», - заявив він. Трохи пізніше віце-прем'єр Ігор Сечін уточнив суму втрат, підвищивши її до 1,2 млрд. дол. Однак, як вважають експерти, і ця цифра може виявитися заниженою. 

«За моїми розрахунками, прямі збитки Газпрому від скорочення продажів, втрати від консервування свердловин і т.д. на сьогоднішній день можуть становити близько 1,65 мільярда доларів, - зазначив аналітик ІК Файненшл Брідж Дмитро Александров. - До того ж зростає ризик появи судових позовів до компанії. Незважаючи на те, що прем'єр Польщі Дональд Туск вчора заявив про те, що його країна не має наміру подавати судові претензії до Газпрому і буде оплачувати тільки отриманий газ, з її сторони можуть бути пред'явлені позови до Росії через той же Міжнародний арбітраж. До того ж як пізніше заявив Туск, Польща покладає відповідальність за цю кризу саме на Росію». 

Зазначимо, що вчора прес-секретар польського газового монополіста - концерну PGNiG Івана Закревська повідомила, що її компанія має намір дочекатися закінчення газової кризи перед тим, як почати вивчати можливість пред'явлення претензій з приводу скорочення поставок газу в Польщу. 

Завзятість української сторони змусила експертів припустити наявність третьої сили в цьому питанні. У вівторок заступник голови правління Газпрому Олександр Медведєв назвав дії Києва неймовірними. «Виникає враження, що весь цей мюзикл, який відбувається в Україні, диригується зовсім з іншої країни», - заявив він, прозоро натякнувши на США і деякі угоди, підписані між Вашингтоном і Києвом. Реакція з-за океану послідовала швидко - представник Держдепу Шон Маккормак заявив, що підозри про особливу роль США в конфлікті абсолютно не мають під собою підстав. Однак учора ж в ЗМІ з'явилася інформація про те, що в грудні 2008 року головою українського МЗС Володимиром Огризком і держсекретарем США Кондолізою Райс була підписана Хартія про стратегічне партнерство, в якій сказано , що тепер саме Вашингтон буде допомагати модернізувати зношені українські газопроводи. 

«Київ втратив ключового союзника в особі Євросоюзу в своєму газовому протистоянні з Москвою, - зазначає в зв'язку з цим директор департаменту Due Diligence компанії 2К Аудит - Ділові консультації Олександр Шток. - Теоретично Київ міг підписати угоду про співпрацю з Вашингтоном. Якщо це так, то нове загострення газового питання цілком зрозуміле. Маючи такого союзника, Київ може спробувати виторгувати більш вигідні умови з постачання газу ». 

Тим не менше, як заявив учора Ігор Сечін, Москва запропонувала Києву поставити газ в Європу з власних запасів, обіцяючи потім компенсувати ці обсяги. Однак в тому, що питання вдасться вирішити найближчими днями, експерти сумніваються. «Мінімальний термін, коли газ піде в трубу, - майбутній понеділок, - вважає Александров. - Але в цілому врегулювати ситуацію вдасться лише через один-два тижні».


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь