Переключиться на мобильную версию

Ъ: Довгі газопроводи

Росія кличе Європу на зустріч з Україною, пише російський КоммерсантЪ.

Президент Дмитро Медведєв запропонував провести в суботу у Москві саміт для врегулювання газової кризи. Вчорашній візит до Москви прем'єрів Болгарії, Словаччини і Молдови результатів не дав. Лише Молдова отримала ввечері газ, але це був добровільний жест України, а не вирішення проблеми з транзитом російського газу. Однак Київ знайшов першого офіційного союзника в газовій війні - Польща декларувала, що провини України в ситуації немає.

Учора Газпром повторив експеримент із пробним постачанням газу в Європу. О 2:00 ночі, як повідомляє прес-служба монополії, в об'єднане диспетчерське управління Нафтогазу України направили заявку на транзит 98,8 млн кубометрів газу на добу із 10:00 четверга через газовимірювальні станції (ГВС) Суджа в Курській області. З них 13,9 млн кубометрів призначалися Молдові, 62,7 млн - Болгарії і 22,2 млн - Словаччині. Але начальник зміни диспетчерів Нафтогазу Олександр Сидоренко знову відмовився задовольнити заявку. Натомість Україна продовжила пропонувати російській стороні прокачування через ГВС Писарівка і Валуйки.

Київ знайшов першого офіційного союзника в газовій війні - Польща декларувала, що провини України в ситуації немає

Енергокомісар ЄС Андріс Пієбалгс вперше відкрито підтримав Україну. "Наші експерти підтвердили, що використання Суджа для транзиту є складним, навіть неможливим. Це говорить про те, що сторони повинні досягти технічної угоди. Якщо сторони висуватимуть додаткові умови, значить, вони нездатні скоординувати зусилля для відновлення транзиту", - сказав пан Пієбалгс .

Удень Газпром запропонував ще один варіант відновлення постачань в Європу - за схемою заміщення. Мова йде про те, щоб Газпром постачав 20 млн кубометрів газу для внутрішніх потреб України, а вона піднімала цей же обсяг із підземних сховищ, які розташовано на кордоні зі Словаччиною. Цю ідею виклав віце-прем'єр Ігор Сечін і підтримав словацький прем'єр Роберт Фіцо. Разом із прем'єром Болгарії Сергієм Станішевим і главою уряду Молдови Зінаїдою Гречаною він учора зустрічався з російським прем'єром Володимиром Путіним.

Якщо сторони висуватимуть додаткові умови, значить, вони нездатні скоординувати зусилля для відновлення транзиту – Пієбалгс

Але Президент України Віктор Ющенко назвав цю пропозицію неприйнятною, оскільки "тоді без газу залишиться половина України". Після повного припинення подачі газу для транзиту в Європу, газотранспортна система країни працює в реверсному режимі, пояснив Президент, поставляючи газ із сховищ на заході України у східні регіони. "Українська система - це частина Єдиної системи газопостачання СРСР. Російська й українська можуть працювати тільки синхронно і скоординовано. Система газопроводів складна і вимагає збалансованості постачань за всіма терміналами", - підтверджує голова East European Gas Analysis Михайло Корчемкін.

На думку пана Ющенка, єдиним виходом у даній ситуації є відновлення постачань газу в повному обсязі. "Якщо Газпром забезпечить 300-410 млн кубометрів газу для споживачів Європи, Україна гарантує, навіть не маючи контракту на транзит, навіть не беручи плати до вирішення питання зокрема, забезпечити доставку цього газу до європейських споживачів", - підкреслив Президент України. Глава Нафтогазу України Олег Дубина вже направив Газпрому проект технічної угоди про умови поновлення транзиту. У документі Україна просить надати їй технічний кредит -360 млн кубометрів газу в січні і по 600 млн кубометрів у лютому і березні. Офіційний представник Газпрому Сергій Купріянов відповів: "Немає проблем. Тільки гроші вперед".

Українська система - це частина Єдиної системи газопостачання СРСР. Російська та українська можуть працювати тільки синхронно і скоординовано. Система газопроводів складна і вимагає збалансованості постачань за всіма терміналами - голова East European Gas Analysis

Російська сторона, як і раніше, наполягає на продажу газу Україні (у тому числі технологічного) по $ 450 за 1 тис. кубометрів. "Українська економіка перебуває у важкому стані. Ми висували ідею про те, щоб Росія з іншими країнами ЄС у відповідній частці кредитували майбутні постачання", - запропонував президент Дмитро Медведєв. Віктор Ющенко звинуватив Москву в спробі завищити ціну, оскільки "навіть Німеччина в цьому році купує газ по $ 250-280". Водночас, Чехія днями підтверджувала, що "зараз" отримує газ по $ 450 за 1 тис. кубометрів. Увечері Україна повідомила, що почала переговори з європейськими споживачами про можливість отримання технологічного газу з належних їм обсягів із подальшими взаєморозрахунками.

Проте вчора стало відомо, що Молдова все-таки почала отримувати газ. У Кишиневі це називають результатом зустрічі пані Гречаної із Володимиром Путіним. Однак Київ висуває іншу версію. "Демонструючи солідарність, ми сьогодні зі своїх запасів поставляємо газ в Молдову і в Болгарію, - сказав учора Президент України Віктор Ющенко (болгарська сторона поки отримання газу не підтверджувала).- Наголошую, це робиться без контракту, тільки за нашими моральними зобов'язаннями, щоб показати , що Україна робить все, що в її силах, щоб постачати газ в Європу". У Газпромі фактично підтверджують пояснення України, але трактують ситуацію по-своєму. "Ми вважаємо, що так вони (Нафтогаз України) повертають недопоставки в перші дні", - говорить представник російської монополії Сергій Купріянов.

Позицію України вчора підтримала Польща, яка отримує російський газ у тому числі через Білорусь і тому зараз не має серйозних проблем з енергетикою. У ході візиту Віктора Ющенка до Польщі президент країни Лех Качинський повністю виправдав Київ. "Немає провини України в тому, то газ не йде в Європу", - заявив пан Качинський. Єврокомісія продовжила критикувати обидві сторони. Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що якщо конфлікт не вирішиться в найближчі дні, Росія назавжди втратить статус надійного постачальника, а Україна - статус надійного транзитера. Учора словацька та болгарська преса писала про те, що в лікарнях немає тепла і ситуація близька до гуманітарної катастрофи. Прем'єр Чехії, яка головуює в Євросоюзі, Мірек Тополанек закликав створити 120-денний запас нафти і газу в Європі, а також прискорити будівництво газопроводів в обхід Росії.

Баррозу: Якщо конфлікт не вирішиться в найближчі дні, Росія назавжди втратить статус надійного постачальника, а Україна - статус надійного транзитера

Єврокомісія пообіцяла закликати європейські компанії та країн-членів ЄС звернутися до суду з позовами до Газпрому і Нафтогазу України. Грецька корпорація DEPA, не чекаючи таких закликів, вже оголосила, що подасть до суду на Газпром. У цій ситуації Газпрому залишається переадресувати позови до українських транзитерів. Ігор Сечін вчора оцінив прямі втрати Газпрому у $ 1,2 млрд.

Жодних передумов до розв'язання газового конфлікту вчора, принаймні, в офіційних заявах сторін, не спостерігалося. Більше того, президент Дмитро Медведєв запропонував тільки в суботу провести в Москві саміт із питань транзиту газу, щоб спробувати врегулювати ситуацію.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь