Переключиться на мобильную версию

Ъ: Юлія Тимошенко і Віктор Ющенко роз'їхалися по газових питаннях

Кремль готовий до проведення саміту без участі українського Президента, пише російський КоммерсантЪ.
Москва і Київ готуються до вирішальної сутички у нинішньому газовому конфлікті
Москва і Київ готуються до вирішальної сутички у нинішньому газовому конфлікті
president.gov.ua

Москва і Київ готуються до вирішальної сутички у нинішньому газовому конфлікті - саміту за участю лідерів Росії, України і країн-споживачів російського газу в Європі. Президент РФ Дмитро Медведєв запропонував провести форум у Москві. Але його український колега Віктор Ющенко заявив, що братиме участь в ньому лише за умови, що зустріч пройде на території ЄС, і тут же вилетів за моральною підтримкою в Лондон. Однак, Кремль готовий провести саміт і без українського лідера. Тим більше, що завтра з візитом до Москви прибуде прем'єр України Юлія Тимошенко, яка, за словами її прес-служби, має намір "зняти всі проблеми в газовому питанні".

Перетягування саміту

Пропозицію про проведення саміту було зроблено президентом РФ Дмитром Медведєвим ще в середу. На цей форум російський лідер особисто запросив чеського прем'єра Мірека Тополанека та голову Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу. У список запрошених потрапив і президент Молдови Володимир Воронін. Учора ж пан Медведєв поговорив по телефону із Віктором Ющенком, запросивши і його приїхати в Москву.

Москва і Київ готуються до вирішальної сутички у нинішньому газовому конфлікті - саміту за участю лідерів Росії, України і країн-споживачів російського газу в Європі

З ідеєю проведення саміту український лідер погодився, але висунув зустрічну умову: форум має пройти на нейтральній території. "Україна вважає, що саміт із газового питання мав би відбутися або в Празі, яка головує в ЄС, або ж у Брюсселі, але ніяк не в Москві, - оприлюднив позицію Києва глава МЗС України Володимир Огризко. - Нелогічним, на нашу думку, було б його проведення в столиці однієї із країн, що є стороною газового конфлікту ".

Учора ж Віктор Ющенко вилетів з візитом до Великобританії, щоб заручитися підтримкою Лондона. Як повідомила президентська прес-служба, пан Ющенко зустрінеться з британським прем'єром Гордоном Брауном, щоб "обговорити питання енергетичної безпеки". Перед тим як відправитися в Європу, український лідер поговорив по телефону з канцлером ФРН Ангелою Меркель, розповівши їй, що Україна не може відновити постачання газу через його відсутність на вході в газотранспортну систему в необхідних обсягах. Заодно він запевнив свою співрозмовницю, що Україна не припиняла постачання газу в ЄС, не здійснювала його несанкціонованого відбору та розрахувалася за весь спожитий в 2008 році газ.

Слідом за Україною проти проведення в Москві газового форуму висловилася й Чехія. "Саміт з газового конфлікту між Росією та Україною відбудеться не в Росії, а в одній з країн Євросоюзу", - заявив учора в ефірі радіостанції BBC чеський посол в Москві Мирослав Костелка. За його словами, Мірек Тополанек домовився з Дмитром Медведєвим перенести саміт у Європу: "Наскільки я знаю, пан Тополанек мав розмову з президентом Росії Дмитром Медведєвим. Вони домовилися, що газовий саміт краще провести на території ЄС у складі представників Єврокомісії, Росії та України" .

Для нас це не просто принципово. Ми чітко сказали, що хочемо проводити форум саме в Москві. Ми вважаємо своїми партнерами не тільки ЄС, але й ті країни, які потерпають від припинення постачань, але при цьому не входять до Євросоюзу. Для нас важливо пояснити їм свою позицію - джерело в Кремлі

Водночас, джерела Ъ в Кремлі і в МЗС РФ дали зрозуміти, що для Росії принципово обговорити газовий конфлікт саме в Москві. "Чехи можуть заявляти, що хочуть. Це зовсім не означає, що так воно і буде", - сказав Ъ співрозмовник на Смоленській площі. В адміністрації російського президента також були не менш категоричні. "Для нас це не просто принципово. Ми чітко сказали, що хочемо проводити форум саме тут. Ми вважаємо своїми партнерами не тільки ЄС, але й ті країни, які потерпають від припинення постачань, але при цьому не входять до Євросоюзу. Для нас важливо пояснити їм свою позицію ", - заявило Ъ кремлівське джерело. Співрозмовник Ъ назвав похвальним бажання ЄС взяти участь у вирішенні газової проблеми, але знову обмовився, що російська сторона розглядає московський саміт як зустріч постачальників, транзитерів і споживачів газу не тільки з Євросоюзу.

Перетягування мандата

Як з'ясував Ъ, Москві вже вдалося забезпечити представництво задуманого нею газового форуму. У російську столицю погодилися приїхати керівники найбільш постраждалих у конфлікті країн - Болгарії, Словаччини та Молдови. Україну також буде представлено на саміті всупереч небажанню пана Ющенка. Учора стало відомо про телефонну розмову українського і російського прем'єрів Юлії Тимошенко і Володимира Путіна, які домовилися провести в суботу в Москві двосторонні переговори.

Звістка про приїзд пані Тимошенко дозволила Кремлю вважати майбутній газовий саміт наполовину успішним. "Не буде нічого страшного в тому, якщо Ющенко не приїде, - сказав співрозмовник Ъ в адміністрації президента РФ. - У Москві буде Тимошенко, яка до саміту проведе двосторонню зустріч з Путіним. Цілком ймовірно, що в результаті цих переговорів може з'явитися узгоджена російсько-українська позиція. Головне, щоб у Тимошенко був відповідний мандат".

Український прем'єр, зі свого боку, також сподівається на успіх. "Діалог прем'єр-міністрів України і Росії був конструктивним, що дає надію на вирішення всіх проблем. Юлія Тимошенко вважає, що знаходження компромісу можливо", - повідомила прес-служба українського уряду.

Крім того, українські експерти сумніваються в тому, що Юлії Тимошенко вдасться поставити крапку в конфлікті з Росією. "З огляду на її тривалу конкуренцію з Ющенком, вона ризикує наразитися на звинувачення в здачі позицій Кремля. Швидше за все, переговори з Путіним почнуться із чистого аркуша, - вважає глава київського Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. - Заодно Путін отримає можливість зрозуміти, які у Тимошенко зараз позиції на батьківщині".

Не буде нічого страшного в тому, якщо Ющенко не приїде. У Москві буде Тимошенко, яка до саміту проведе двосторонню зустріч з Путіним. Цілком ймовірно, що в результаті цих переговорів може з'явитися узгоджена російсько-українська позиція. Головне, щоб у Тимошенко був відповідний мандат - джерело в адміністрації президента РФ

Про те, що в українського прем'єра зараз звужено поле для маневру на переговорах з Володимиром Путіним, говорять і ті поради, які їй дали в Секретаріаті Президента Ющенка. Заступник глави Секретаріату українського Президента Андрій Кислинський вчора вже розкритикував пані Тимошенко за те, що раніше вона пообіцяла повністю сплатити Росії технічний газ, який використовується для прокачування блакитного палива в Європу "без попереднього узгодження його ціни".

Пан Кислинський нагадав, що в заяві стосовно постачань і транзиту російського природного газу, яку підписано Юлією Тимошенко 31 грудня 2008 року, зазначено: ціна газу для України повинна становити $ 201 за тис. кубометрів, а ставка транзиту бути не нижчою $ 2 за тис. кубометрів на 100 км. "Викликають тривогу і останні заяви російського керівництва про домовленості щодо встановлення контролю над ГТС України, - заявив Андрій Кислинський. - Якщо наш Президент ніколи не вів з російськими колегами розмову на цю тему і нікому не доручав вести такі переговори, звідки російська сторона черпає впевненість, роблячи такі заяви? Хочеться вірити, що в той час, коли вся українська влада повинна бути монолітною у відстоюванні національних інтересів, ніхто з керівників країни не відступиться ".

Ця заява, по суті, є попередженням пані Тимошенко не робити без узгодження з Віктором Ющенком жодних самостійних кроків у ході переговорів з російською стороною. А Президент України менш схильний до компромісів із Москвою.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь