Переключиться на мобильную версию

НГ: Газова криза закінчилася?

Сьогодні в Москві має бути підписано всі газові угоди між Україною і РФ. Про це в ніч на неділю повідомила український прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. Після двогодинних переговорів віч-на-віч з Володимиром Путіним, а потім ще трьох годин обговорення газов.
Чи стане примирення України з Росією остаточним, залежить від Віктора Ющенка
Чи стане примирення України з Росією остаточним, залежить від Віктора Ющенка
img.lenta.ru

«Ми дали доручення керівникам НАК Нафтогаз України і ВАТ Газпром до понеділка підготувати документи та оформити їх так, як сьогодні було домовлено на переговорах. Відразу після підписання всіх документів із закупівлі газу, із транзиту газу будуть відновлені всі потоки транзиту газу в Європу », - зазначила український прем'єр. 

Учора в Києві Тимошенко працювала над проектами документів, а сьогодні, як повідомила її прес-секретар Марина Сорока, керівник українського уряду знову прилетить до Москви. У момент здачі номера в друк були відомі основні параметри досягнутих в суботу угод. Мова йшла про те, що ціна газу для України в 2009 році буде все-таки не ринковою, а пільговою: Володимир Путін гарантував 20-відсоткову знижку від європейської ціни у разі, якщо Нафтогаз України збереже колишні тарифи на транзит російського газу в Європу . Таким чином, ціна газу для України повинна становити до 350 дол. за 1 тис. куб. м (вчора в Києві не могли назвати більш точну цифру), а тариф на транзит залишиться на рівні 1,7 дол. за прокачування 1 тис. куб. м газу на 100 км.

Запровадження європейських цін в газових відносинах між Україною і РФ вирішено відкласти до 2010 року. Погодившись на пільговій-фіксований варіант, про який просила українська делегація, співрозмовники українського прем'єра в Москві не приховували іронії. «Я сподіваюся, що сьогодні ніякі повноваження прем'єр-міністра України не урізані і не обмежені», - сказав в суботу президент РФ Дмитро Медведєв, зазначивши, що у нього після телефонної розмови з Віктором Ющенком склалося враження, що українська сторона не поспішає підписувати двосторонні документи . 

А російський прем'єр Володимир Путін під час зустрічі з німецькими ЗМІ натякнув, що саме оточення Ющенка в грудні зірвало підписання українсько-російських документів, чим і була спровокована газова криза, удар по Європі. Путін розповів, що в кінці 2008 року російська сторона, з огляду на економічну кризу, запропонувала Україні ціну на газ на рівні 250 дол. за 1 тис. куб. м. «Вони відмовилися!» - був вражений російський прем'єр, детально розповівши про тривалі переговори з цього приводу і зробивши висновок, що Україна в грудні відмовилася саме від того, про що просила з жовтня. Нюанс полягає в тому, що переговори восени проводив Нафтогаз під керівництвом Тимошенко, а підписання документів у грудні зірвали представники українського Президента. «Ми й самі іноді толком не розуміємо, хто там і за що відповідає і на чому заробляє», - підтвердив Путін. 

До речі, за день до візиту Тимошенко до Москви президентське оточення почало нову атаку на прем'єра. Уповноважений Президента з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський висунув нові цінові вимоги до Газпрому, які були неприйнятними: мова йшла про незначне підвищення ціни на газ для України при обов'язковому збільшення транзитного тарифу. Втім, у Москві ці тези вже не звучали. Натомість заступник голови президентського Секретаріату Роман Безсмертний оприлюднив на офіційному сайті свою думку про витоки газової кризи.

«У серпні 2005 року за вказівкою Юлії Тимошенко Нафтогаз України фактично відмовився від довгострокового контракту, який гарантував постачання газу в Україну за ціною 50 доларів в 2005-2009 роках», - констатував чиновник. Він припустив, що «головною причиною дій Тимошенко в той період був тиск з боку російської Генпрокуратури, яка порушила кримінальну справу проти компанії Єдині енергетичні системи України, якою Юлія Тимошенко керувала в 90-ті роки. Російські слідчі вимагали залучити Тимошенко до відповідальності за хабарі у 1996-1997 роках співробітникам Міноборони РФ. Представник Секретаріату Ющенка нагадав, що згодом справу було зам’ято, він допустив, що український прем'єр дотепер перебуває на гачку російських спецслужб, і закликав українську Генпрокуратуру розібратися в ситуації. Цікаво, що до вечора того ж дня прес-служба Секретаріату офіційно оголосила, що знімає цю інформацію зі свого сайту. Однак спростування припущень Безсмертного не було. Чиновники не коментують ситуацію, але неофіційно припускають, що на вищому рівні ухвалено рішення вичекати до понеділка.

Сьогодні має стати відомо, за якою схемою Україна буде одержувати газ. З 2006 року монопольне становище на ринку займала компанія-посередник РосУкрЕнерго. Однак Тимошенко восени вдалося переконати російську сторону в необхідності відмовитися від послуг посередника та перейти на прямі контракти між Нафтогазом і Газпромом. У суботу Дмитро Медведєв розповів, що весь цей час частина української делегації просила зберегти схему з участю РосУкрЕнерго, посилаючись на якісь вказівки згори. Він підкреслив, що російська сторона не має зацікавленості в існуванні посередника: «Я вважаю, що ми з нашими українськими партнерами можемо торгувати без будь-яких посередників, особливо без посередників, які викликають великі сумніви в української громадськості, та й не тільки української». Того ж дня стало відомо, що в січні-лютому Рахункові палати РФ і України спільно перевірять компанію РосУкрЕнерго. Коментуючи цю інформацію, окремі соратники Тимошенко зловтішатися, обіцяючи журналістам багато відкриттів і сенсацій, пов'язаних з українським Президентом. 

Дмитро Медведєв обмежився дипломатичним коментарем. Він акцентував увагу на тому, що в разі переходу на прямі контракти Москву цілком влаштує схема фінансового гарантування оплати поставок газу і Росія готова надати Україні допомогу в отриманні банківського акредитиву в розмірі 1 млрд. дол. «Підставою для списання грошей буде звернення російської компанії-постачальника газу, підтверджене групою спостерігачів, яку ми сформували за участю Євросоюзу », - пояснив він. Саме це питання вчора в Києві обговорювала Юлія Тимошенко. На момент здачі номера в друк не було підтвердженої інформації про те, чи українська сторона прийняла пропозицію російської і в який європейський банк має намір звернутися Нафтогаз. 

Зате від джерел в уряді стало відомо, що Київ не погодиться на альтернативну пропозицію - про створення газотранспортного консорціуму, в управління якого могла б бути передана газотранспортна система (ГТС) України. Хоча представники Газпрому підтвердили, що, як і кілька років тому, у проекті залишаються зацікавленими німецька, французька та італійська газові компанії. Цей факт сам по собі спростовує припущення українського Президента про те, що Росія намагається отримати контроль над українською ГТС. Але українські чиновники сходяться на думці, що ніхто з політиків не ризикне за рік до президентських виборів реалізувати подібний сценарій. Деякі джерела стверджували, що консорціум може бути створений лише у разі, якщо Тимошенко стане президентом України. Однак до того часу ситуація на газовому ринку буде зовсім іншою.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Мы в соцсетях
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь