Переключиться на мобильную версию

ВЗГЛЯД: Без контролю і без консорціуму

В неділю вдень стали відомі подробиці домовленостей, досягнутих на нічних переговорах Володимира Путіна і Юлії Тимошенко. Джерела в уряді Росії запевняють, що з підписанням газових угод між Росією та Україною - що має відбутися в понеділок - всі проблеми.
У вирі газової війни
У вирі газової війни
www.kyrkazgaz.kg

Головним підсумком міжнародної конференції, яка відбулася в Москві, та російсько-українських переговорів з газової проблеми є досягнення домовленості у переведенні газової торгівлі вже з 1 січня цього року між Росією та Україною на європейську формулу обчислення ціни та швидке відновлення транзиту російського газу європейським споживачам, передає Інтерфакс з посиланням на джерело в уряді Росії.

«По суті справи, головним підсумком конференції та російсько-українських переговорів є те, що Росія і Україна домовилися, що вся газова торгівля буде вестися на основі європейської формули обчислення ціни, причому ця формула стане основою відносин у газовій галузі саме з 1 січня поточного року», - сказав чиновник. 

З його слів, за цією формулою в поточному році українська сторона отримає знижку в 20 відсотків, при цьому в Росії буде пільговий тариф з транзиту (газу) за ставкою 2008 року. Однак, починаючи з 1 січня 2010 року, європейська формула обчислення ціни на газ буде діяти вже без врахування знижки. Він підкреслив, що іншим важливим моментом домовленостей є те, що мова йде про укладання прямого контракту між Газпромом і Нафтогазом України. Зі слів чиновника, всі відповідні документи будуть готові до понеділка. 

Крім того, чиновник підтвердив інформацію про те, що газ для внутрішньоукраїнських потреб і транзитний газ для європейських споживачів розглядаються на переговорах як дві різні категорії. При цьому він зазначив, що технологічне забезпечення транзиту - це, за спільним розумінням, обов'язок країни транзитера. 

З його слів, Україна стала останньою з країн на просторі колишнього СРСР, з якою Росія переходить на повністю ринкові умови ведення справ у газовій сфері. До цього на аналогічні умови був здійснений перехід в торгівлі газом з Білорусією. Однак представник уряду РФ визнав, що Білорусь в силу просунутої інтеграції з Росією користується дещо більшими перевагами і відповідно дещо більшими знижками на газ. 

Також чиновник зазначив, що після підписання відповідних документів і після того, як у відповідності з домовленістю буде негайно відновлено транзит російського газу в Європу через територію України, відпаде необхідність у міжнародній спостережній місії.

«Не потрібні будуть моніторингові місії і з контролю за технічним станом газотранспортної системи України, також не буде потрібне створення міжнародного консорціуму для викупу технічного газу для України», - сказало джерело в уряді РФ. Співрозмовник пояснив, що після підписання контракту сторони зможуть самостійно і прозоро контролювати всі ці питання. 

Підсумки переговорів отримали схвалення і в російських енергетичних компаніях. Коментуючи в цілому поточну ситуацію, джерело Інтерфаксу в Газпромі зазначило, що найважливішим тактичним результатом є домовленість про відновлення Україною транзиту російського газу через свою територію. 

«Стратегічні результати - це, по-перше, перехід на європейський ринковий прозорий механізм формування ціни на базі загальноприйнятої формули. Друге - довгостроковий характер угод і прямі контракти. По-третє - питання постачання і транзиту газу хоч і обговорюються одночасно, але ми їх не сплутуємо - це окремі контракти і не пов'язані питання», - заявив енергетик. 

Однак, на думку чиновника, продовження роботи міжнародної комісії з моніторингу транзиту російського газу може бути все-таки корисне РФ, Україні і Європейському Союзу. 

«Роль комісії з моніторингу за транзитом газу територією України не варто недооцінювати, - заявив він. - Вона вже внесла помітний внесок у досягнення домовленостей самим фактом свого існування і наявністю спостерігачів на газовимірювальних станціях. Очевидно, і після відновлення нормального режиму транзиту функціонування цього механізму було б корисне і для російської, і для української сторони, і для Європи».

Як вже писала газета ВЗГЛЯД, в ніч з 17-го на 18 січня було оголошено про завершення конфлікту навколо поставок російського газу в Західну Європу. Газ повинен почати надходити споживачам вже в понеділок. У 2009 році Україна буде закуповувати російське паливо з 20-відсотковою знижкою. Однак заяви, які послідували після багатогодинних переговорів Володимира Путіна і Юлії Тимошенко, залишили більше питань, ніж відповідей. Про те, як буде вирішуватися головна проблема останніх днів - крадіжка газу, не було сказано ні слова. 

До цього моменту ситуація виглядає наступним чином. Україна залишається винною Росії більше ніж 600 млн доларів з минулого року. Крім того, за даними Газпрому, на її відповідальності 86 млн. кубометрів газу, які з початку року недоотримали європейські споживачі. 

На кінець року борг за поставки газу Україною хоч і виплачується, але повністю погашений не був. Росія відкликала всі компромісні цінові пропозиції, поставивши Україну на початку 2009 року перед тарифом в 450 доларів за тисячу кубометрів - історично максимальною ціною, виходячи з механізмів ціноутворення на європейському газовому ринку.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь