Переключиться на мобильную версию

НИ: Росія і Україна домовилися про відновлення поставок «блакитного палива»

У суботу в Кремлі відбулася міжнародна конференція з питань поставки газу споживачам в Європі. На ній були висловлені лише пропозиції, які гарантують початок процесу. Практично ж домовитися про їх відновлення і ціну питання вдалося тільки після десятигоди.

Паливо має піти в Старий Світ після підписання документів у понеділок, і за "блакитне паливо" Україна тепер буде платити 376 доларів за 1 тис. кубів замість запропонованих їй у грудні 250 доларів.

Статус заходу, що відбувся в суботу в московському Кремлі, організаторам довелося знизити з саміту до конференції. Вирішувати питання відновлення постачань природного газу в Європу через Україну приїхала не надто представницька делегація. З глав іноземних держав був тільки один президент Вірменії Серж Саргсян, інші країни - Україна, Білорусь, Казахстан, Молдова, Сербія - були представлені главами урядів. А Чехія, Словаччина і Туреччина обмежилися міністрами промисловості та енергетики або їх заступниками. Інші країни Європи представляв Андріс Пієбалгс, член комісії Європейських співтовариств, відповідальний за питання енергетики. Прем'єр України Юлія Тимошенко приїхала на конференцію разом з Володимиром Путіним з двосторонніх переговорів.

Дмитро Медведєв, відкриваючи зустріч, заявив про потребу створення постійно діючого механізму, який у майбутньому допоміг би запобігати таким ситуаціям. Нинішнє міжнародне право, в тому числі і Енергетична хартія, за його словами, виявилася неефективною. Більше нікого з учасників почути не вдалося - конференція перейшла в закритий режим.

Тільки через декілька годин до журналістів знову вийшов президент РФ, який розповів про пропозиції, які розглядаються під час зустрічі. Одну з них зробив ще кілька днів тому Володимир Путін - створити міжнародний консорціум, який міг би придбати частину обсягу газу, необхідного для повноцінної роботи газотранспортної системи (ГТС) України. Друга пропозиція полягала у наданні кредиту українській стороні, щоб вона могла розрахуватися за необхідний їй зараз обсяг газу. Але найбільш несподіваною виявилася ідея про безвідкличний акредитив, тобто спеціальний банківський рахунок, на якому можна зарезервувати кошти для розрахунку з постачальником. За словами Дмитра Медведєва, такий акредитив, "виставили в першокласному банку одній з європейських країн, з частковим покриттям, який надасть українська сторона", може гарантувати поставки російського газу в Європу. "Підставою для списання грошей з цього акредитиву буде звернення російської компанії - постачальника газу, підтверджене групою спостерігачів, яку ми сформували за участю європейських спостерігачів, про несанкціонований відбір цього газу, - заявив президент РФ. - І Росія готова допомогти Україні в отриманні такого акредитиву на суму близько 1 млрд. доларів".

Дмитро Медведєв чекав запитань від українських журналістів, але спочатку в залі їх не було. Потім такий все-таки з'явився. Він пояснив причину відсутності своїх колег тим, що вони вже зібралися їхати на інший захід, а саме на продовження переговорів між Володимиром Путіним і Юлією Тимошенко у Білому домі. І справді, як виявилося, всі рішення прийняли саме там.

У результаті переговорів, які тривали до пізньої ночі російський і український прем'єри домовилися про поновлення поставок російського газу через Україну в Європу. Після майже десятигодинних консультацій глави урядів виглядали втомленими, але задоволеними. Володимир Путін заявив, що Україна буде купувати російський газ у 2009 році з 20-відсотковою знижкою від рівня середньоєвропейської ціни на "блакитне паливо" за умови пільгової ставки (за ціною 2008 року) на транзит газу. У I кварталі 2009 року середньоєвропейська ціна склала 470 доларів за 1 тис. кубометрів. Таким чином, Києву потрібно буде платити 376 доларів. Нагадаємо, що перед Новим роком Україна відмовилася від пільгової ціни в 250 доларів.

У 2010 році країни перейдуть на європейські ціни, як на постачання газу, так і на тарифи транзиту. Щоправда, Дмитро Медведєв не виключив, що з урахуванням динаміки цін на нафту, світова ціна газу може через деякий час бути в 2-2,5 рази нижчою нинішньої. Прем'єри одразу повідомили, що Газпрому і Нафтогазу доручено підготувати до понеділка весь пакет документів, щоб оформити досягнуті домовленості. "Відразу після підписання цих документів буде відновлено всі поставки природного газу", - запевнила Юлія Тимошенко. У неділю джерело в уряді РФ запевнило, що тепер не потрібні ні моніторингові місії з контролю за технічним станом ГТС України, ні створення міжнародного консорціуму для викупу технічного газу для України.

Чи можна вважати, що газовий вузол розв'язано?

Заступник голови НП Координатор ринку газу Володимир Фейгін:
- Заявок на конференції звучало багато і з багатьох питань. Були корисні ідеї, цікаві пропозиції. Але я наразі не розумію, що реально ця конференція нам дала. На зустрічі Володимира Путіна і Юлії Тимошенко, на мій погляд, теж повної ясності наразі немає. Заявлено, що з наступного року Україна купуватиме газ за європейськими цінами. Це гарні зрозумілі речі. Але немає визначеності по проблемі технічного газу. Я, наприклад, так і не зрозумів, буде його Європа закуповувати чи ми будемо поставляти. Тому й не озвучено чітких термінів відновлення поставок для європейських країн.

Заступник директора Інституту країн СНД Володимир Жаріхін:
- Якщо б Володимир Путін зустрічався з іншим європейським лідером, то можна було сказати, що конфлікт вже в принципі улагоджено. Але у випадку з Україною, боюся, що цього стверджувати ще не можна. Українська влада проявляє себе вкрай неконсолідовано, тому потрібно почекати, як буде діяти Віктор Ющенко. Та й сама пані Тимошенко ще може сказати, що її неправильно зрозуміли. А на міжнародній конференції, на мій погляд, нічого особливого не прийняли. У тому складі, у якому пройшла зустріч, вона дала можливість обговорити, хто заважає пускати газ в Європу. Думаю, що її учасники зрозуміли, що необхідно активніше розвивати північний і південний обхідні газові шляхи через Балтійське і Чорне моря.
Записав Микола Котляр

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь