Переключиться на мобильную версию

Reuters: Угода щодо російського газу: хто виграв і хто програв

Між прем'єр-міністрами Росії та України укладено попередню домовленість, спрямовану на відновлення поставок газу в країни Східної Європи, які з 7 січня через цінові суперечки між Москвою і Києвом сидять без газу. Нижче англійський журналіст Reuters Майк.
Газпром в найближчі роки заробить додатково мільярди доларів
Газпром в найближчі роки заробить додатково мільярди доларів
rosfin.ru

РОСІЯ. Нинішній епізод завдав серйозного удару по її репутації надійного постачальника енергоресурсів. Однак у Кремлі, судячи з усього, розрахували, що, оскільки Європа буде залежати від російського газу ще довгі роки і ніяких швидких альтернатив знайти не зуміє, поки що Росія може собі дозволити понервувати деякі з європейських країн, щоб в довгостроковій перспективі отримати більш високі ціни на свій ключовий експортний товар - природний газ. При цьому найгірше довелося країнам Центральної та Південно-Східної Європи; найбільші європейські держави і торгові партнери Росії - Німеччина, Франція й Італія - постраждали не так сильно.

Якщо нинішні умови газової угоди збережуться, то вийде, що Москва реалізувала свою давню мрію - змусити Україну платити за газ вдвічі з гаком більше, ніж раніше. У проекті домовленості йдеться, що Київ буде платити за газ за європейськими цінами, хоча на цей рік і отримає 20-відсоткову знижку. 

Партнери 

Для Росії в нинішній ситуації виникають й інші довгострокові переваги.
Перш за все, інші колишні республіки Радянського Союзу тепер будуть довго і скрупульозно думати, чи сперечатися з Росією, коли і їм буде оголошено про введення європейських цін. Кремль не налаштований на компроміси і знову продемонстрував - як і в серпневій війні з Грузією, - що для реалізації своєї політики готовий, якщо треба, посваритися із Заходом. Якщо угода збережеться в нинішньому вигляді, то російський державний газовий гігант Газпром в найближчі роки заробить додатково мільярди доларів - набагато більше, ніж те, що він втратив за перші дні цього року.

Газпром в найближчі роки заробить додатково мільярди доларів - набагато більше, ніж те, що він втратив за перші дні цього року

Правда, поки незрозуміло, чи зуміє Газпром переконати балканські країни, через територію яких він планує прокласти газопровід Південний потік, у тому, що вина за нинішнє відключення газу лежить виключно на Києві. Південний потік приведе російський газ безпосередньо у Південно-Східну Європу по дну Чорного моря, в обхід України. З іншого боку, відчувши на собі наслідки припинення поставок російського газу в цьому році, в майбутньому балканські країни, можливо, не будуть так охоче йти на посилення своєї і без того значної енергетичної залежності від Москви.

ЄС, можливо, вдасться залучити ще якісь країни до табору прихильників альтернативного європейського газопроводу Nabucco, але у цього проекту ще чимало труднощів - і фінансування, і отримання від країн-постачальників газу запевнень в тому, що для його наповнення буде достатньо запасів. Так і з політичної точки зору ті країни, які могли б на це піти - Азербайджан, Туркменістан і, можливо, Іран - для Європи не більш зручний, ніж Москва.

Більш чіткими виглядають перспективи іншого великого газпромівського проекту - газопроводу Північний потік, за яким газ піде з Росії до Німеччини по дну Балтійського моря. Канцлер Німеччини Ангела Меркель знову висловила підтримку цього проекту в п'ятницю, під час візиту прем'єр-міністра Володимира Путіна до Німеччини. До того ж, від нинішньої перерви в поставках російського газу Німеччина особливо не постраждала.

Що стосується внутрішньої структури влади в Росії, то підписання домовленостей ще раз підтвердило: головніший все-таки Володимир Путін. Саме прем'єр проводив найскладніші переговори з прем'єр-міністром України; саме він в ніч з суботи на неділю уклав угоду, і саме він з'явився на телеекранах країни і оголосив про це.

Населення знову бачить у ньому сильного лідера, здатного домагатися того, чого він хоче

Усередині країни це на руку Путіну - населення знову бачить у ньому сильного лідера, здатного домагатися того, чого він хоче. Прагнення України вступити в НАТО та її жорстко прозахідна позиція розгнівили в Росії багатьох, хто в Україні бачить не суверенну націю, а одну з частин ядра Радянського Союзу, з точки зору російської громадськості, Путін правильно робить, що виступає жорстко проти Києва і змушує його зробити те, що хоче Москва.

У 2000-2008 роках, коли Путін був президентом, сама можливість віддати переговори по такій важливій угоді прем'єр-міністру була б нечуваною, тим більше можливість для прем'єра самому, без президента, публічно оголосити про це. Дмитру Медведєву дісталася друга скрипка - головування на суботньому саміті країн-споживачів газу в Кремлі, який всі країни ЄС, крім Словаччини та Чехії, бойкотували і який не приніс відчутних результатів.

Нинішні події ще раз підтвердили: у Росії Медведєв - молодший

Судячи з усього, на основних переговорах з прем'єр-міністром України Юлією Тимошенко Медведєв не був присутній, незважаючи на те, що за ідеєю він, як колишній голова ради директорів Газпрому, краще будь-якого іншого політика розбирається в ситуації. Отже, нинішні події ще раз підтвердили: у Росії Медведєв - молодший.

УКРАЇНА отримала удар величезної сили по своїй репутації в Євросоюзі. У довгостроковій перспективі Київ хоче вступити до ЄС, але те, як він вступив у бійку з Росією через ціну на газ, явно не приділивши уваги вивченню потенційних наслідків для постачання палива європейським споживачам, друзів на Заході йому явно не додало. Його головний аргумент - "ми не можемо платити за європейськими цінами '- навряд чи викличе у кого-небудь співчуття, тому що сусіди України в більшості своїй вже платять за газ саме європейські ціни, та й сама Україна, за нинішньою версією угоди, з наступного року повинна буде платити стільки ж.

Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, чітко націлилася на перемогу в президентських перегонах, які відбудуться на Україні через рік, показала, що вона може домовлятися з Москвою - знову ж таки, якщо нинішні домовленості залишаться в силі. Принаймні, одну поступку - 20-відсоткову знижку для України на цей рік - вона випросила. Однак, чи забезпечить ця угода її політичне майбутнє у великій битві з чинним Президентом України Віктором Ющенком - це ще питання, адже зазначена в ній ціна набагато вища, ніж та, яку Києву пропонували в минулому році. Втім, Ющенко, чий рейтинг всередині країни вже опустився до катастрофічного рівня, може втратити симпатії за кордоном за те, що займав у суперечці з Москвою виключно жорсткі позиції і не зробив жодних видимих кроків до того, щоб домовитися.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь