Переключиться на мобильную версию

НГ: Ющенко порадиться з Лукашенком

Учора опівдні, коли Юлія Тимошенко перебувала в київському аеропорту, готуючись вилетіти в Москву, вся українська президентська рать святкувала Водохреща - купалась на Дніпрі. Лідер опозиційної Партії регіонів Віктор Янукович заздалегідь попередив, що вод.
Українська опозиція рекомендує Президенту придивитися до газового досвіду Білорусі
Українська опозиція рекомендує Президенту придивитися до газового досвіду Білорусі
img.dni.ru

З минулої суботи, коли Юлії Тимошенко і Володимиру Путіну вдалося за період двогодинної закритої бесіди знайти компроміс в політичному врегулюванні газової проблеми, українська президентська сторона жодного разу не коментувала ситуацію. Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський пояснив в неділю, що оцінити ситуацію неможливо, поки не будуть підписані офіційні документи про ціну поставок газу в Україну і про умови його транзиту в 2009 році. 

Представники Нафтогазу України і члени уряду ні в неділю, ні в понеділок вдень не конкретизували домовленості Тимошенко і Путіна. Було відомо тільки, що Газпром обіцяв Нафтогазу 20-відсоткову знижку на газ в обмін на збереження минулорічної ставки транзитного тарифу. Голова Верховної Ради Володимир Литвин учора вранці повідомив, посилаючись на його бесіди з послом РФ в Україні Віктором Черномирдіним і головою Нафтогазу Олегом Дубиною, що середньорічна ціна на газ становитиме 250 дол. за 1 тис. куб. м.

Однак члени Партії регіонів, посилаючись на свої джерела, стверджували, що ціна в першому кварталі може становити 350-370 дол. Зі слів окремих депутатів, опозиційна фракція готує до початку лютого, коли відновляться пленарні засідання парламенту, заяви уряду зі звинуваченнями в корупції. Депутат Олександр Єфремов пояснив агентству Обком: «За наявною у мене інформацією, 31 грудня минулого року Російська Федерація запропонувала Україні купувати газ по 237 доларів. При цьому транзит становив 1,75 долара. Якщо українська сторона відмовилася від цього і укладає договір на гірших умовах, то тоді це суцільна корупція. І зрозуміло, що тут не діє ніяка турбота про державу і тим більше про людей у цій державі, а діє лише мотив набивання власних кишень». 

Віктор Янукович заявив, що з точки зору української економіки ціна понад 250 дол. є непідйомною. У неділю він вперше публічно допустив, що оптимальним варіантом для країни були б пільгові ціни на газ в обмін на поступки в питанні управління газотранспортною системою (ГТС). Янукович нагадав, що Мінськ, передавши Газпрому половину акцій Білтрансгазу, стабільно отримує дешевий газ з Росії. Янукович запропонував українській владі уважно вивчити ситуацію. До речі, сьогодні Віктор Ющенко у Чернігові зустрінеться з білоруським лідером Олександром Лукашенком. Інформація щодо зустрічі з'явилася тільки вчора у другій половині дня. До цього Президенти України та Білорусі в протягом чотирьох років багато разів оголошували про майбутню зустріч і в останній момент переносили її на невизначений час. У Секретаріаті українського Президента не підтвердили, що зустріч буде присвячена газовим проблемам і відносинам з Росією. Учора чиновники зовсім не мали у своєму розпорядженні порядку дня переговорів.

Раніше російський прем'єр Володимир Путін в бесіді з журналістами підтвердив, що російська сторона зацікавлена в приватизації ГТС, але зазначив, що Київ фетишує транзитні газопроводи. Учора офіційний представник Газпрому Сергій Купріянов додав, що російську компанію турбує технічний стан української транзитної системи: «Це швидше бомба уповільненої дії, закладена під надійність поставок газу до Європи в майбутньому». Хоча на початку цього року російська сторона ініціювала проведення технічної експертизи української ГТС європейськими фахівцями, але питання досі не вирішене. ЄС і США, раніше підписали з українською стороною рамкові документи про можливу участь у фінансуванні модернізації газопроводів, цим і обмежилися. Формальною причиною стала світова фінансова криза і початок економічних розрахунків щодо доцільності створення обхідних маршрутів транзиту газу. Українські фахівці вчора зазначали, що Юлія Тимошенко і Володимир Путін не зможуть обійти стороною питання технічного стану ГТС. Однак конкретні рішення можуть бути прийняті тільки навесні і тільки в тому разі, якщо політичні конкуренти Тимошенко не відправлять її у відставку вже у лютому. 

Один із представників оточення українського прем'єр-міністра сказав НГ, що для Тимошенко сценарій швидкої відставки навіть вигідний з політичної точки зору. Адже вийде, що вона піде з посади відразу після врегулювання газової кризи, на хвилі успіху. І це відбудеться на початку президентської передвиборчої кампанії. Втім, у Києві ніхто не може точно сказати, коли будуть вибори глави держави. За Конституцією вони мають відбутися через рік. Проте Верховна Рада днями затвердила закон про спеціальні слідчі комісії, які мають право розслідувати діяльність глави держави. Це теоретично дозволяє провести процедуру імпічменту, яка досі в Україні була юридично неможливою. Тепер, припускають депутати, Рада може спробувати відправити Ющенка у відставку достроково. 

Але на ситуацію всередині України в даному разі впливають не тільки публічні та закулісні союзи між основними політичними гравцями, але і зовнішні сили і настрої громадян. Наприклад, вчорашнє рішення РФ обмежити військово-технічне співробітництво з країнами, які поставляють Грузії зброю та військову техніку, у Києві сприйняли як удар по позиціях Президента Ющенка.


Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь