Переключиться на мобильную версию

Ъ: Москва і Київ поступилися в ролі переможців

Газову війну формально завершено. Газпром і Нафтогаз України підписали довгостроковий контракт на 2009-2019 роки, пише російський КоммерсантЪ.

Середньорічна ціна на газ для України в його рамках має, за оцінками Києва, скласти $ 235-250 за тис. куб. м. Саме таку ціну пропонував Україні Газпром ще 31 грудня 2008 року. Ставка транзиту газу через Україну для Росії, яку сторони обговорювали до останнього моменту, в результаті не змінилася, але тільки на 2009 рік. Газ в Європу повинен почати надходити протягом 36 годин.

Учора вранці врегулювання газового конфлікту Росії та України, про яке оголосили напередодні, знову виявилося під загрозою. Президент України Віктор Ющенко порекомендував главі Нафтогазу України Олегу Дубині підвищити ставку транзиту, тоді як російський прем'єр Володимир Путін у неділю обіцяв, що вона залишається на рівні 2008 року - $ 1,7 за прокачування 1 тис. куб. м на 100 км.

Юлія Тимошенко, яка прилетіла вчора до Москви, намагалася вмовити Володимира Путіна підняти транзитну ставку. Однак зробити цього не вдалося. "Сьогодні всі необхідні контракти було підписано, у тому числі на транзит російського газу в Європу, ціна за який в 2009 році складе $ 1,7", - заявила близько 21.00 за підсумками переговорів Юлія Тимошенко. Вартість транзиту на 2010 рік і далі, уточнило знайоме із ситуацією джерело Ъ, буде предметом подальших переговорів.

Виділю головне - в торгівлі природним газом Росія і Україна переходять на ринкову європейську форму обчислення ціни вже з 1 січня 2009 року. Зі схеми розрахунків за поставлений газ повністю виключаються посередницькі структури. Зараз весь ланцюжок газових взаємин повинен стати абсолютно прозорим і передбачуваним – Путін

Контракт, який підписано вчора, набирає чинності заднім числом, з 1 січня 2009 року, і діятиме до 1 січня 2019 року. Як вдалося з'ясувати Ъ, у документі вказано ту ж європейську формулу ціни газу, яку сторони погодили 31 грудня 2008 року. Однак у старому договорі ця формула повинна була застосовуватися з 1 січня 2011 року, а в 2009-2010 роках повинні були діяти фіксовані ціни, в тому числі $ 250 за тис. куб. м у цьому році. "Виділю головне - в торгівлі природним газом Росія і Україна переходять на ринкову європейську форму обчислення ціни вже з 1 січня 2009 року, - пояснив Володимир Путін. - Крім того, зі схеми розрахунків за поставлений газ повністю виключаються посередницькі структури. Зараз весь ланцюжок газових взаємин повинен стати абсолютно прозорим і передбачуваним ". Газ до Європи має надійти протягом найближчих 36 годин.

Згідно із домовленостями Юлії Тимошенко Україні доведеться заплатити за газ на $ 3-3,85 млрд більше, ніж у 2008 році, однак сама прем'єр-міністр запевняє, що за рахунок знижки країна заощадить $ 5 млрд. У першому кварталі ціна газу складе $ 360 за тис. куб. м, однак у подальшому вона знизиться і, за оцінками Юлії Тимошенко, в середньому протягом року складе $ 235-250. Однак представники Віктора Ющенка продовжують критикувати ці домовленості. Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський учора заявив, що середньорічна ціна на газ для України зі знижкою "повинна складати $ 199, оскільки сусідня Угорщина зараз отримує газ по $ 400 із щоквартальною знижкою до $ 270 в середньому протягом року".

Вартість газу для Білорусі в першому кварталі складе всього $ 240 за тис. куб. м. Таку різницю в Газпромі пояснюють більш коротким транспортним плечем, а також тим, що транзитна ставка по Білорусі нижча, ніж по Україні. Крім того, Газпром отримав половину газотранспортної системи Білорусі – Газпром

Нагадаємо, Білорусь в 2009 році платить набагато менше. У цьому році країна має отримувати російський газ також зі знижкою у 20% до середньоєвропейської ціни. Однак джерела Ъ в групі Газпром кажуть, що вартість газу для Білорусі в першому кварталі складе всього $ 240 за тис. куб. м. Таку різницю співрозмовники Ъ в Газпромі пояснюють більш коротким транспортним плечем, а також тим, що транзитна ставка по Білорусі нижча, ніж по Україні. Крім того, додає один із співрозмовників Ъ, Газпром отримав половину газотранспортної системи Білорусі.

Україна на це не погоджується, але Володимир Путін і Юлія Тимошенко, за даними Ъ, домовилися про створення європейсько-російського газотранспортного консорціуму. Як розповіло джерело Ъ, знайоме із ходом переговорів, ініціатором цього проекту повинен виступити Євросоюз. У прес-службах Газпрому, Нафтогазу і Євросоюзу вчора не змогли прокоментувати це питання.

Эта же новость на Корреспондент.нет
Комментариев (0)
Реклама
Реклама
Реклама
Для удобства пользования сайтом используются Cookies. Подробнее здесь